Mėnulio įtaka daržovių auginimui specialisto nuomonė

Tvarkant savo daržą pagal biodinaminio ūkininkavimo idėjas arba mėnulio kalendorių, pagrindinė taisyklė – sudaryti darže kuo natūralesnes daržovėms augti sąlygas.

Pirmiausia augalai yra sėjami, paskui pikuojami ir tik paaugę tvirti sėjinukai sodinami į pastovią vietą. Mėnulio ritmų laikymasis daržininkystėje padeda išauginti gausesnį ir geresnės kokybės daržovių derlių. Apie mėnulio įtaką daržovių sėjai ir jų auginimui į ManoNamai.lt klausimus sutiko atsakyti ASU Agronomijos fakulteto Žemės ūkio ir maisto mokslų instituto prof. dr. Honorata Danilčenko.


– Kaip ir kada prieš daržovių sėją reikia paruošti dirvą? Ar reikia perkasti?


– Anksti pavasarį, kai tik galima įeiti į dirvą, žemę patartina supurenti tik sodo šakėmis, 2-7 cm gylyje. Jos nereikia apversti/perkelti viršutinio sluoksnio į apatinio ir apatinio į viršutinio sluoksnio vietą. Paskui, per visą vegetaciją, dirva turi būti nuolatos „uždengta“ augančiais augalais, mulčiais, žaliosiomis trąšomis. Nereikia jos įdirbti giliau, nei tai būtina.


– Kada sėti lapines, šakniavaisines, vaisines, agurkines, svogūnines, kopūstines, ankštines daržoves?


– Norint gauti ankstyvą daržovių derlių pavasario ir vasaros laikotarpiu, šakniavaisines, vaisines, agurkines, svogūnines, kopūstines, ankštines daržoves reikėtų sėti pagal fenologinį kalendorių (kaip nurodyta ant sėklų pakelio) arba prieš priešpilnį reikia sėti tas daržoves, kurios derlių užaugina virš žemės: žirniai, pupelės, pupos, sojos, lęšiai, agurkai, moliūgai, cukinijos, patisonai, pomidorai, paprikos, baklažanai, vaisinės dumplūnės, lapinės ir gūžinės salotos, gražgarstės, pipirnės, salotinės sultenės, mangoldai, špinatai, rūgštynės, rabarbarai, krapai, lapininiai ir lapkotiniai salierai, lapinės petražolės, gūžiniai, žiediniai, lapiniai, savojos, briuselio, Pekino kopūstai, brokoliai, valgomieji kukurūzai. Šios daržovės geriausiai dera, jeigu sėjama 2-3 dienas prieš pilnatį.


Per delčią reikia sėti tas daržoves, kurios derlių augina po žeme: burokėliai, morkos, pastarnokai, gelteklės, šakninės petražolės, šakniniai salierai, ridikėliai, japoniniai ir juodieji ridikai, ropės, griežčiai, porai, ropiniai svogūnai. Puikios kokybės jos būna pasėtos 2-3 d. prieš jaunatį.


Rudeniniam derliui ir žiemai, kad daržovės būtų optimalios brandos/nesumedėjusios, jas reikėtų pasėti apie birželio vidurį, tarp Antaninių ir Joninių.


– Kada sėti ir pikuoti vaisinių daržovių daigus šiltnamyje?


– Priklauso kokį derlių jos augins (virš ar po žeme), tai gali būti taikomos tos pačios taisyklės kaip lauko sėjai.


– Kada daržovių augimo metu reikia purenti dirvą?


– Jeigu dirva bus užimta augalais, žemės purenti beveik nereikės. Tačiau pravartu tai daryti nuolatos, ypač po smarkaus lietaus, tai reikia atlikti iki pietų, kol dirvą iškvepia.


– Kada daržoves reikia laistyti?


– Geriausia daržoves laistyti nuo saulės patekėjimo iki 10 valandos ir pavakariais. Kai labai karšta, nelaistyti iki 18 valandos, o rytais po 8 valandos. Negalima laistyti šaltu vandeniu, nes augalai patiria terminį šoką. Laistyti tinkamiausias nusistovėjęs, biodinamizuotas (saulės paveiktas) vanduo.


Kada ir kaip tręšti auginamas daržoves?


– Tokiame darže tręšiama paprastai subrendusiu/ perpuvusiu kompostu prieš dirvos purenimą, darbų pradžioje pavasarį. Reikia žinoti, kad augantys greta ir turintys gilią ar seklią šaknų sistemą augalai labai optimaliai panaudoja dirvos maisto medžiagas. Greta augantys aukšti ir žemi augalai geriau panaudoja saulės šviesą.


Kaip apsaugoti daržoves nuo ligų ir kenkėjų?


– Daržovių apsaugai nuo ligų ir kenkėjų patartina naudoti augalų/žolių ištraukas arba fermentuotus tirpalus. Taikyti augalų abipusio poveikio principus. Pavyzdžiui, daržovės ir vaistažolės dažnai išskiria būdingą tai rūšiai kvapą, padeda vabalams susirasti atitinkamą augalą maitintoją. Auginant vienu metu įvairius augalus, kvapai susimaišo, kenkėjai praranda orientaciją. Viliojantys augalai, priešingai, pritraukia kenkėjus ir kartu saugo augalus, pavyzdžiui, didžioji nasturtė, auginama po vaismedžiais - „magnetas“ amarams. Visi žinome, kad morkas patartina sėti greta svogūnų, porų, česnakų.



Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis