Metas atnaujinti prieskoninių žolių darželį

Ruduo – tinkamas metas pasisodinti dailių ir naudingų prieskoninių augalų. Tokių, kaip juozažolė ar šalavijas, kurių galbūt iki šiol net neauginote.

Galima ir sodinti, ir iškasti

Gerąsias aromatinių augalų savybes lemia žemės derlingumas, tinkamas drėgmės ir šilumos kiekis, todėl vietą augalui parinkite labai apgalvotai. Venkite užmirkstančių, labai vėjuotų vietų. Daugiametėms prieskoninėmis žolėms svarbios ir žiemojimo sąlygos – mulčiavimas gali jas apsaugoti, kad nepakąstų šalnos (tiek rudeninės, tiek pavasarinės).
Pačių įvairiausių prieskoninių žolių: petražolių, bazilikų, mairūnų, mėtų, čiobrelių, melisų, rudenį galima išsikasti ir parsinešti į namus. Kambariuose jas galėtume auginti visus metus, jei nestigtų šviesos tamsųjį metų laiką. Kad žaliuotų ir gardžiai kvepėtų, augalus reikėtų papildomai apšviesti.

Kita vertus, daugiametės prieskoninės žolės žiemą įpratusios pailsėti, tad ir vazonuose jos negali kiaurus metus klestėti. Kai augalo jėgos išsenka, jis nuskursta (nepriklausomai nuo priežiūros).

Todėl, pavyzdžiui, rudenį iškastas šaknines pertažoles laikykite vėsiame rūsyje, po vieną pasisodindami vazonėlyje: augalas sužels, papuoš virtuvę, lapeliais galėsite pagardinti maistą. Vienai petražolei nunykus iš rūsio parsinešite naują.

Juozažolė

Daugiametis juozažolės (Hyssopus officinalis) puskrūmis yra dekoratyvus, maloniai aštriai kvepia, jo skonis – pikantiškai karstelėjęs. Jei vasarą buvo šilta, rudenį juozažolės pražysta antrą kartą – kaip tik tuomet jos būna aromatingiausios. Po žydėjimo apkarpytos (iki sumedėjusios dalies) juozažolės sparčiau leidžia šoninius ūglius.

Juozažolės kerelius geriausia dalinti tuomet, kai jie sulaukia 2–3 metų. Svarbu kerelį pasodinti truputį giliau nei jis augo prieš dalijimą. Augalas nereiklus žemei, geriau auga lengvoje ir smėlingoje, nemėgsta rūgščios, tad prieš sodinant reikėtų pabarstyti kalkių. Jam patinka saulėta vieta. Juozažolė vienoje vietoje gali augti iki dešimties metų.

Vaistinis šalavijas

Vaistiniai šalavijai (Salvia officinalis) labai gražūs, juos galima auginti gėlynuose ir iki pat rudens vidurio skabyti jaunus lapelius, gardinti jais maistą. Stipraus aromato ir aštraus skonio šalavijas yra puikus prieskonis, tik jo reikia nepadauginti. Šalavijai būna aromatingiausi antraisiais metais.

Poros metų vaistinio šalavijo kerelius rudenį galima dalinti. Šį daugiametį augalą maždaug kas penkerius metus persodinkite – taip jį atjauninsite. Šalavijas mėgsta saulėtas ir šiltas vietas, yra atsparus sausrai. Gerai auga lengvoje, nerūgščioje, vandeniui laidžioje žemėje. Augalas jautrus net trumpalaikiui drėgmės pertekliui, tačiau ilgesnės sausros taip pat nepakenčia. Rugsėjo–spalio mėnesį atžėlusius šalavijus nupjaukite ir išdžiovinkite. Žiemą, kad nesušaltų, augalus reikia pridengti.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis