Šiuolaikinio vonios kambario transformacija: kas naujo Frankfurto parodoje?

Vonios kambarys – viena sudėtingiausių ir labiausiai intriguojamų gyvenamųjų zonų. Jame konceptualus požiūris, estetiniai dizaino sprendimai susipina su technologijomis ir funkcionalumu.

Tuo buvo galima įsitikinti ir didžiausioje santechnikos, oro kondicionavimo ir šaldymo įrangos parodoje ISH, vykusioje Frankfurte.

Garsus britų dizaineris Tomas Dixonas yra taikliai pastebėjęs, kad namų erdvėje yra dvi zonos, kuriose ryškiausiai atsispindi naujosios technologijos ir novatoriški dizaino sprendimai, – virtuvė ir vonios kambarys. Tačiau priežastys, kodėl būtent vonios kambarys pastaraisiais metais patiria esminius pokyčius, glūdi giliau.

Per pusę amžiaus iš esmės pasikeitė kasdieniai žmonių įpročiai. Intensyvus gyvenimo tempas ir stresas verčia mus daugiau laiko praleisti jaukioje namų aplinkoje ir ieškoti įvairesnių poilsio ir atsipalaidavimo būdų. Jei dar praėjusio amžiaus šeštajame dešimtmetyje vonios kambarys priminė funkcionalią dėžutę, kurioje patenkinami būtiniausi higienos poreikiai, šiandien vonios kambarys – erdvė, kurioje norisi atsipalaiduoti ir praleisti daugiau laiko.


Žurnalo "Super namai" nuotr.

Ne stilius, bet išplanavimas

Specialistai jau vieningai pripažįsta, jog šiuolaikinį vonios kambarį reikia vertinti ne pagal stilistines kategorijas. Vadinasi, ne taip jau ir svarbu, kokią stilistinę kryptį ar laikotarpį jis atspindi, yra modernaus ar klasikinio stiliaus.

Šiandien pagrindinis dizainerių ir santechnikos įrangos gamintojų uždavinys – ne standartiškai įrengti vonios kambarį, jame sustačius svarbiausius santechnikos įrenginius, bet jų pagalba kuo universaliau interpretuoti erdvę ir apibrėžti jos funkcijas.

Viena ryškiausių XX amžiaus dizaino asmenybių Phillipe‘as Starckas santechninės keramikos bendrovei Duravit 1994 metais sukūrė santechninės keramikos kolekciją Starck 1. Ši kolekcija sukėlė milžinišką susidomėjimą, kadangi vonią dizaineris įrengė... patalpos viduryje.

Šiandien tai atrodo įprastai, tačiau praėjusio amžiaus dešimto dešimtmečio pradžioje tai buvo revoliucinis sprendimas tiek koncepcijos, tiek technologijos požiūriu. Ši kolekcija akivaizdžiai paliudijo, jog vonios kambarys gali būti traktuojamas kaip visavertė namų zona, kurioje gali atsirasti skirtingos ir papildomos funkcinės salos, o pagrindiniai vonios kambario elementai gali veikti ne tik bendrus estetinius, bet ir zonų paskirstymo sprendimus.


Shutterstock nuotr.

Bene pagrindinė tendencija – santechnikos įranga ir keramika ne tik įkvepia bendrą stilistinę interjero koncepciją, bet ir sąlygoja skirtingus vonios kambario išplanavimo scenarijus. Nieko jau nestebina, jog ne tik vonia, bet ir praustuvai nebūtinai turi būti montuojami prie sienos, jie gali būti statomi ir patalpos centre; dušo kabina gali būti naudojama kaip atskyrimo priemonė, o klozetai ir pisuarai pasislėpti specialiose nišose.

Šią koncepciją gana taikliai atspindi prancūzų brolių Bouroullec‘ų kolekcija Axor Bouroullec. Kadangi prancūzų dizaineriai milžinišką dėmesį skyrė funkcionalumui, šios kolekcijos pagrindinė mintis – itin universalūs ir iki mažiausių detalių apgalvoti sprendimai.

Ar prausimės... svetainėje?

Kadangi vonios kambaryje žmonės praleidžia vis daugiau laiko, nieko nuostabaus, kad jame atsiranda vis daugiau gyvenamajai erdvei būdingų požymių ir elementų. Prieš keletą metus itin milžiniško susidomėjimo sulaukė tikros ispanų dizaino žvaigždės Patricios Urquiolos sukurta vonios kambario kolekcija Axor Urquiola.

Šioje kolekcijoje dizainerė panaudojo tokius labiau svetainei būdingus elementus kaip augalai, kilimai, mobiliosios pertvaros. Taip, šiuolaikiniame vonios kambaryje atsiranda vis daugiau svetainei būdingų bruožų – balduose dominuoja natūralios medžiagos arba jų imitacijos, atsiranda papildomų interjero aksesuarų, o santechnikos įranga įgyja sau nebūdingų bruožų, pavyzdžiui, vonioje integruota ir patogaus gulto funkcija.

Dar viena šio proceso priežastis – net ir gyvendami nedidelio ploto būste daugelis žmonių pageidauja atvirų, tarsi susiliejančių namų zonų. Žinoma, svarbus vaidmuo tenka ir technologiniam progresui. Lengvai valomi ir drėgmei atsparūs paviršiai, vandenį taupančios, kompaktiškos SPA sistemos atveria visiškai naujas galimybes, tad vis daugiau žmonių gali sau leisti įsirengti jaukų vonios kambarį, kuriame norisi praleisti nemažai laiko – ne tik patenkinti būtinus higienos poreikius, bet ir leisti laiką jaukioje aplinkoje, atsipalaiduoti, pailsėti ir atgauti jėgas.

...ir miegosime vonioje?

Vonios kambario ir miegamojo zonų susiliejimo idėja pirmą kartą nuskambėjo praėjusio amžiaus dešimtojo dešimtmečio pradžioje. Ji vis dar vertinama skirtingai...

Virtuvės sujungimo su svetainės zona procesas vyko sklandžiai ir neskausmingai – nedideliuose būstuose tai buvo praktiškas sprendimas, padedantis taupyti erdvę. Vis dėlto vonios kambario interjero transformacija vyksta ne taip sparčiai ir akivaizdžiai kaip virtuvėje, tačiau priežastį nesunku paaiškinti – daugeliui vonios kambarys asocijuojasi su itin privačia ir specifine zona.

Todėl, tarkim, idėjos apie bendrą vonios kambario ir miegamojo zoną vis dar skamba neįtikėtinai ar net nepriimtinai. Tačiau gali atsitikti ir taip, kad po kelerių metų miegosime vonioje. Arba atvirkščiai – prausimės miegamajame.


Shutterstock nuotraukos

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis