11 patarimų, kurie padės efektyviai ir greitai susitvarkyti virtuvėje

Šiltasis metų laikotarpis – nuostabių atsinaujinimų ir gerųjų pasikeitimų metas. Labai tikėtina, kad jūs, šiltame ore pajutę optimistines gaivumo ir atsinaujinimo užuominas, jau susimąstėte apie savo būsto paruošimą saulėtajam metų laikotarpiui. Laikas aptarti tvarkymosi svarbiausioje namų erdvėje temą, juk būtent virtuvėje dauguma mūsų mėgsta leisti jaukius vakarus su pačiais brangiausiais žmonėmis ir džiuginti vienas kitą naujai išmėgintų receptų rezultatais. Nieko keisto, kad būtent šiai namų erdvei reikalingas ypatingas dėmesys, o bet kokį namų tvarkymosi procesą priimta pradėti būtent nuo virtuvės valymo ir daiktų sudėliojimo į vietas.

Prieš pradedami tvarkytis susipažinkite su keliomis bendromis rekomendacijomis. Iš anksto įsitikinkite, kad turite visų būtinų įrankių: valymo priemonių, kempinių, servetėlių, guminių pirštinių. Tai bazinis bet kuriai šeimininkei privalomas komplektas, be kurio kokybiškas tvarkymasis paprasčiausiai neįmanomas. Nusiteikite, kad darbams kokybiškai ir kruopščiai atlikti prireiks mažiausiai valandos. Pradėkite nuo nemaloniausių užduočių, po truputį pereidami prie paprastesnių – taip darbai judės sparčiau, o jūs pavargsite mažiau. Atidarykite langus, įsijunkite mėgstamos energingai nuteikiančios muzikos ir imkitės grožio ir jaukumo kūrimo. Štai esminiai kriterijai ir patarimai, padėsiantys greitai sutvarkyti virtuvę.

1. Atsikratykite nereikalingų daiktų

Nėra lengva sutvarkyti patalpą, kurioje karaliauja chaosas, visur išmėtyta daug daiktų, neturinčių nieko bendro su virtuve. Skirkite 5-7 minutes tam, kad surinktumėte ir sudėliotumėte į vietas išmėtytus daiktus. Galbūt tai vaikų žaislai, knygos, žurnalai, kompiuteris ir daugybe kitų panašių objektų. Atlaisvindami vietą paruošite dirvą tolimesniems veiksmams ir patys to nė nepastebėję virtuvę paversite erdvesne patalpa.

Kitas žingsnis – plautuvės išvadavimas iš nešvarių indų pančių. Būtina tai padaryti greitai ir užtikrintai, neleidžiant sau atsipalaiduoti iš pat pradžių. Laimingieji indaplovių savininkai gali imtis šio buitinės technikos prietaiso pildymo jau dabar.

Laikas atsikratyti susikaupusių šiukšlių prieš tai patikrinus, ar spintelėse, lentynose ir ant virtuvinio stalo nėra to, ką būtų galima išmesti. Drąsiai meskite visas nereikalingas dėžes, užgožiančias erdvę. Vietoje jų sausiems biriems produktams laikyti naudokite dailesnius permatomus indelius, vizualiai kur kas patrauklesnius ir patogesnius naudoti.

2. Didysis skalbimas

Neleisdami laiko veltui kraukite skalbinius į skalbyklę – ji turės veiklos, kol jūs vykdysite didįjį virtuvės tvarkymo maratoną. Atkreipkite dėmesį į užuolaidas: pamėginkite prisiminti, kada pastarąjį kartą jos buvo skalbtos ir kokios spalvos jos buvo, kai jas pirkote. Būtent ant užuolaidų nusėda daugiausia dulkių, kurių nė nepastebime, o pavasarį, kai saulės ir šviesos būna daugiau, nešvarumai ant užuolaidų tampa akivaizdesni.

Būtinai išskalbkite staltiesę, visus virtuvinius rankšluosčius, servetėles, puodkėles ir kitokią virtuvės tekstilę. Stenkitės šiuos objektus keisti kartą per savaitę arba tada, kai jie tampa nešvarūs. Būtinai turėkite antrą komplektą, kad turėtumėte, į ką keisti, ir kurį galėtumėte naudoti, kol pirmasis bus skalbiamas, džiovinamas ir lyginamas.

3. Indai

Didysis virtuvės tvarkymas – tinkamiausias metas pasirūpinti indais ir sugrąžinti jiems gaivą ir blizgesį. Arbatos paliktas dėmes pašalinti padės soda. Ta pati priemonė padės atsikratyti įsisenėjusių nešvarumų ir neutralizuos nemalonius kvapus.

Sukietėjusį riebalų sluoksnį ant bet kokio paviršiaus galima iš pradžių suminkštinti citrinos rūgštimi, o jau vėliau šalinti, naudojant specialią cheminę valymo priemonę.

Egzistuoja alternatyvi išeitis tiems, kurie nemėgsta gyvenimo apsisunkinti indų plovimu. Kartą įsigiję indaplovę visiems laikams pamirškite kompromiso paieškų kančias ir pradėsite taupyti jėgas ir virtuvėje praleidžiamą laiką. Milijonai šiuolaikinių namų šeimininkių teikia pirmenybę indaplovėms, o ne indų plovimui rankomis. Akivaizdu, kad buitinė technika susidoros su šia užduotimi greičiau, o darbas bus atliktas kur kas kokybiškiau. Jei ryžotės įsigyti šią pagalbininkę virtuvėje, atkreipkite dėmesį į tai, kad daugelis gamintojų savo gaminamus modelius papildo funkcijomis, skirtomis itin nešvariems indams plauti.

4. Šaldytuvas

Pažvelkite į šaldytuvo vidų: kaip laikosi produktai, čia gulintys vos ne nuo praėjusių metų? Ar laikas ką nors išmesti? Išvalyti? Patogiai sudėlioti? Paprastai net ir pats kruopščiausias šaldytuvo tvarkymas neviršija 20 min. todėl būtinai patikrinkite jo būklę tiek išorėje, tiek ir viduje.

Išplaukite visas ištraukiamas lentynas kempine su valymo priemone ir pašalinkite visus nešvarumus. Stiklinėms lentynėlėms tobulai sutvarkyti naudokite pašluostę su stiklui valyti skirtu skysčiu: lentynos tiesiog švytės ir negadins bendro vaizdo neaiškiomis dėmėmis.

Produktus sudėliokite protingai: gilyn stumkite greitai gendančius rūgštaus pieno produktus, ant vidurinių lentynų dėliokite tai, ką naudojate dažniausiai, produktus be pakuočių sudėkite į specialius jiems laikyti skirtus indelius, o lentyną, skirtą daržovėms laikyti, išklokite popieriniu rankšluosčiu – taip daržovės šviežumo nepraras ilgiau ir išvengsite ankstyvo puvimo.

5. Plautuvė ir viryklė

Švytinti plautuvė ir idealaus švarumo viryklė – šeimininkės veidas, todėl būtina šioms zonoms skirti itin daug dėmesio. Paprasčiausias būdas susidoroti su šiais darbais greitai ir kokybiškai – imtis abiejų šių zonų tvarkymo tuo pačiu metu. Valomosios priemonės pilkite tiek ant viryklės, tiek ir ant plautuvės, stenkitės nepraleisti net ir pačių sunkiausiai pasiekiamų vietų. Kol valymo priemonė daro savo darbą, turite 10-15 min. tam, kad patikrintumėte švarą po kriaukle ir orkaitėje.

Būtinai patikrinkite spintelę po kriaukle: paprastai ten laikomi patys įvairiausi ūkiniai rakandai, kuriuos būtina periodiškai išdėlioti tinkamai, ir šiukšlių kibiras, trokštantis dėmesio. Apžiūrėkite vidinę spintelės durelių pusę: labai tikėtina, kad rasite ant jos daugybę pačių įvairiausių dydžių ir spalvų dėmelių.

Plaudami viryklę nepatingėkite įvertinti orkaitės durelių ir rankenėlių būklę ir skirkite dėmesio funkcijų juostai. Būtent ten susikaupia daugiausia riebalų dėmių, kurių atsikratyti patartina naudojant stipraus poveikio valomąsias priemonės. Pažvelkite į orkaitės vidų: labai tikėtina, kad skardos ir grotelės tiesiog maldauja jūsų dėmesio.

6. Spintelės ir jų turinys

Jei turite papildomų 15 minučių ir noro padirbėti iš peties, patikrinkite virtuvės spintelių turinį. Labai tikėtina, kad nustebsite suvokę, kiek daug čia nereikalingų ir jau seniai nenaudojamų dėžučių ir produktų, kurie jau ilgą laiką dulka ir užima itin vertingą vietą.

Sutvarkykite visas spinteles ir stalčius, kruopščiai nuvalydami dulkes tiek išorėje, tiek ir viduje, tuo pačiu atlikdami visų lentynų turinio reviziją. Ypatingą dėmesį skirkite prieskonių dėžutei: labai dažnai net ir pavyzdinių namų šeimininkių virtuvėse būtent čia karaliauja visiškas chaosas. Įsigykite patogių permatomų indelių kruopoms ir makaronams laikyti, smulkius indelius ir maišelius sukraukite į atskiras dėžutes, pasistenkite zonomis suskirstyti erdvę: nustebsite, kokia švari ir tvarkinga tapo jūsų virtuvė.

7. Buitinė technika

Net jei jūsų viryklė jau švyti, atsipalaiduoti dar ne laikas, nes jūsų dėmesio laukia mikrobangų krosnelė ir indaplovė. Dėmesį būtina atkreipti ir į smulkiąją buitinę techniką: virdulį, skrudintuvą, vandens ąsotį – visos šios iš pirmo žvilgsnio nepastebimos smulkmenos labai greitai išsitepa, o mes dažnai pamirštame sugrąžinti šiems prietaisams deramą išvaizdą. Visų pirma būtina nuo šių daiktų nuvalyti dulkes, o tada pašalinti susikaupusias kalkes specialia tam skirta priemone arba paprastu actu, sumaišytu su druska.

Mikrobangų krosnelėje susikaupusius nešvarumus kuo puikiausiai pašalinti padės paprasta citrina: dėkite ją į indelį, iš anksto ją supjaustykite į gabalėlius, užpilkite vandeniu ir siųskite į veikiančią mikrobangų krosnelę 5 minutėms. Po šios nesudėtingos procedūros visas dėmes pašalinsite kur kas paprasčiau net ir labai minkšta kempine.

8. Aplinkiniai paviršiai

Atkreipkite dėmesį į visų virtuvinių paviršių būklę: kada pastarąjį kartą juos valėte ir ar stipriai jie ištepti? Stalviršius be didesnių vargų nuvalysite muilo tirpalu: tik nepamirškite, kad kai kuriems paviršiams, ypač mediniams, valyti netinkamos kietos kempinės ir tam tikros agresyvesniu poveikiu pasižyminčios valymo priemonės.

Nepamirškite pačių įvairiausių durelių, išorinės šaldytuvo pusės, sieninių lentynėlių ir stalčių. Itin kruopščiai nuvalykite virtuvės stalą. Jei nusprendėte nuoširdžiai sutvarkyti visus plokščius ir medinius paviršius, atidžiai apžiūrėkite medinių pjaustymo lentelių būklę. Neretai dėl dažno plovimo būtina pašalinti atsiradusias dėmes ir kvapą. Paprasčiausias ir natūraliausias būdas sugrąžinti lentelei pirminį pavidalą – pavalyti ją druskos ir sodos mišiniu, paruoštu sumaišant šiuos du produktus lygiomis dalimis ir praskiedžiant vandeniu. Po šios procedūros lentelės paviršių patrinkite citrinos minkštimu.

Dėmesio skirkite langui ir palangei – labai tikėtina, kad per ilgą laiką čia susikaupė solidus dulkių sluoksnis. Lango valymą pradėkite nuo rėmo ir tik po to nuvalykite stiklą, nuo kurio iš pradžių švelnia pašluoste derėtų pašalinti didžiąją nešvarumų dalį ir tik po to tobulam spindesiui ir nubėgimams pašalinti stiklą vertėtų nuvalyti specialia langų valymo priemone. Tiesa, jei jūsų virtuvėje yra veidrodžių, tą pačią procedūrą būtina atlikti ir su jais.

Skirkite šiek tiek laiko plytelėms, ypač jei siūlėse ir sujungimų vietose susikaupė nešvarumų sluoksnis. Apsiginklavę dantų šepetėliu, soda, actu ir citrinų sultimis be didesnių sunkumų pašalinsite net ir pačias nemaloniausias dėmes. Jei vis tik nešvarumų dar liko, jų atsikratysite pasitelkę bet kurią valomąją priemonę.

9. Aukščiau akių linijos

Sunkiai pasiekiamose ir iš pirmo žvilgsnio nepastebimose vietose susikaupia daugiausia dulkių ir nešvarumų. Jei jūsų virtuvėje yra gartraukis, nepamirškite jo išvalyti: filtrai dažnai būna užteršti sustingusių riebalų sluoksniu. Naudokite stipraus poveikio riebalus tirpdančią priemonę grotelėms išvalyti ir nepamirškite nuvalyti dulkes nuo išorinio gartraukio paviršiaus. Būtinai patikrinkite viršutinę pakabinamų virtuvės spintelių dalį – būtent ši vieta dažnai lieka negavusi dėmesio. Jei pagrindinė jūsų virtuvės puošmena – dailus šviestuvas, nepatingėkite nuo jo nuvalyti dulkių.

Jei esate nusiteikę pačiam rimčiausiam tvarkymosi maratonui, norėdami nublizginti kiekvieną virtuvės milimetrą, būtinai atkreipkite dėmesį į lubas. Laikui bėgant būtent ten susikaupia dulkės, riebalų dėmės, degėsiai ir daugybė kitokių nemalonių dalykų. Jei norite tinkamai išvalyti šią probleminę zoną, jums prireiks priemonės, suderinamos su lubų apdailos medžiagomis. Pavyzdžiui, įtempiamas lubas galima plauti paprastomis valymo priemonėmis, praskiedus jas karštu vandeniu ir valant švelnia pašluoste, o štai dažytas lubas valyti geriau minkštu šepečiu.

10. Grindys

Jei ruošiatės plauti grindis, labiausiai tikėtina, kad priartėjote prie pačios tvarkymosi pabaigos. Taigi lieka tik sutelkti visas jėgas ir jas nukreipti į problematiškiausią virtuvės zoną. Patyrusios namų šeimininkės dažniausiai grindis plauna dviem etapais: iš pradžių imasi sauso valymo siurbliu arba šepečiu, norėdamos pašalinti stambius nešvarumus, dulkes ir trupinius, o tada pereina prie drėgnojo valymo, apimančio kruopštų grindų plovimą naudojant jūsų grindų dangai tinkamą valymo priemonę.

Plyteles ir linoleumą iš karto po drėgnojo tvarkymo būtina nusausinti. Kitokiu atveju ant plytelių gali likti nubėgusių nešvarumų, o linoleumas nuo drėgmės pertekliaus gali išsipūsti ir prarasti tinkamą išvaizdą. Kruopštesnė priežiūra būtina parketui ir laminatui: tokios grindų dangos priežiūrai prireiks specialaus šepečio drėgnam valymui ir būtent tokiai dangai skirtų valymo priemonių.

Drėgną grindų valymą pradėkite nuo pačių atokiausių virtuvės kampelių, nepraleisdami sunkiai pasiekiamų vietų, grindjuosčių, plotų, esančių po stalu ir kitais baldais, radiatoriumi ir šaldytuvu, judėdami durų link.

11. Jauki atmosfera

Kai varginantys rūpesčiai pagaliau baigti, grindys išplautos, plautuvė švyti, o švari viryklė nekelia jokio kito jausmo, kaip tik nenumaldomą troškimą skubos tvarka paruošti ką nors ypatingo, galite imtis maloniausios tvarkymosi dalies – jaukumo kūrimo.

Pats laikas išsitraukti antrąjį staltiesių, rankšluosčių ir servetėlių komplektą, viską išdėlioti į vietas. Dabar ant švytinčių langų jau galima kabinti užuolaidas. Jei tvarkantis naudojote vienkartines pašluostes ir kempines, drąsiai meskite jas lauk ir keiskite naujomis.

Į servetėlių laikiklį įdėkite naujų servetėlių, papuoškite stalą dailiu indu su šviežiais vaisiais arba ant jo dėkite vazą su gyvomis gėlėmis. Tokie paprasti veiksmai jūsų virtuvę pavers iš tiesų jaukia ir stebuklinga, o vasariška atmosfera tiesiog pripildys visą erdvę.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis