Savitas namų „skonis“: 280 kv.m. būstas Panevėžyje

Jaukiems ir savitiems namams sukurti nebūtina samdytis profesionalių dizainerių – galima pasikliauti savo nuojauta, patyrimais ir skonio pojūčiu. Tuo vadovavosi panevėžietė verslininkė Rita Tėvainienė, pertvarkydama namus pagal naujus poreikius, kai suaugę vaikai išvyko gyventi savų gyvenimų.

Objekto dosjė:
Tipas – dviejų aukštų individualus gyvenamasis namas Panevėžyje.
Plotas – 300 m².
Būklė – rekonstrukcija.
Gyventoja – viena šeimininkė.
Interjero projekto autoriai – šeimininkė.

Daugiau nei prieš dešimtmetį Panevėžio priemiestyje individualių namų rajone pastatytas erdvus dviejų aukštų šeimos namas, sumažėjus šeimai ir vaikams išvykus gyventi kitur, nebeatitiko šeimininkės poreikių tiek funkcine, tiek estetine prasme. Nors Rita Tėvainienė, sendintus baldus gaminančios bendrovės „Kemenos namai“ vadovė, daug keliauja ir mėgsta aktyvų gyvenimo būdą, į pagalbą nesikvietė nei architektų, nei dizainerių. Jos įsitikinimu, namuose svarbiausia ne gražūs, tvarkingai išdėlioti baldai ir daiktai, o namų skonis – tai, kuo gyvena šeimininkai, apie ką pasakoja daiktai, kokius gyvenimo įvykius jie primena. Dėl šios priežasties namo pertvarkų ėmėsi pati. Termino rekonstrukcijai baigti nebuvo, tad Rita po truputį, apgalvodama kiekvieną sprendimą, ją pradėjo nuo tų zonų, kuriose praleidžia daugiausia laiko, – valgomojo, virtuvės, nedidelės sanitarinės patalpos pirmajame aukšte ir palėpėje įrengto miegamojo.

A. Narmonto nuotr.

A. Narmonto nuotr.

Atnaujinant bendrąjį kambarį sumontuota natūralaus medžio dažyta, įsprūdomis papuošta pertvara su prancūziško tipo dvivėrėmis durimis, dekoruotomis frezuoto stiklo langeliais, ne tik pakeitė erdvės architektūrą, bet ir padėjo sukurti išskirtinę nuotaiką.

A. Narmonto nuotr.

A. Narmonto nuotr.

Erdvioje virtuvėje įrengta ne tik darbo zona, bet ir suformuota nedidelė, jauki vieta pavalgyti su apskritu stalu, aplink kurį patogu susėsti ir didesnei svečių kompanijai.

A. Narmonto nuotr.

Daugelis namų baldų – vienetiniai, dekoruoti rankų darbo profesionalių dailininkų sukurtais piešiniais. Šeimininkės manymu, tokie unikalūs išskirtiniai elementai padeda interjerui tapti namais.

Namas buvo statytas pagal anuomet, daugiau nei prieš dešimtmetį, vyravusias architektūros tendencijas, tad Rita sumanė jį atgaivinti – šiek tiek sušvelninti griežtas linijas ir įlieti jaukumo. Tam puikiai tiko valgomojo ir virtuvės zonoje pritaikytas sprendimas – sumontuota natūralaus medžio dažyta, įsprūdomis papuošta pertvara su prancūziško tipo dvivėrėmis durimis, dekoruotomis frezuoto stiklo langeliais. Šis įspūdingas interjero elementas ne tik pakeitė erdvės architektūrą, bet ir padėjo kurti išskirtinę nuotaiką. Prie jo buvo derinami ir kiti interjero objektai: „Kemenos namų“ pagaminti sendinto stiliaus rankomis dekoruoti natūralaus medžio baldai valgomajame ir virtuvėje, jaukūs ir romantiški, augaliniais raštais papuošti natūralaus pluošto ir išraiškingų faktūrų tekstilės gaminiai, atitinkantys kuriamą namų stilių, dekoratyvios detalės, pasakojančios namų ir šeimininkų istorijas, ir meno kūriniai, be kurių, šeimininkės tikinimu, namai netektų savo auros.

A. Narmonto nuotr.

A. Narmonto nuotr.

A. Narmonto nuotr.

Poilsio zonai gaivos suteikia ne vienus metus puoselėjamų žaliuojančių kambarinių augalų kompozicijos, o jaukumo ir savitumo atmosferą kuria ant sienų įkomponuoti lietuvių menininkų tapybos darbai.

A. Narmonto nuotr.

Erdvus bendrasis kambarys vizualiai padalytas į dvi dalis – šviesiame pusapvaliame erkeryje įrengtas valgomasis, o kita pusė skirta svetainės zonai. Siekiant išlaikyti stilistinį vientisumą, jai apstatyti šeimininkė rinkosi masyvius natūralaus medžio lietuvių gamintojų „Magrė“ minkštuosius baldus.

A. Narmonto nuotr.

Kartu su Rita po truputį atnaujinamais jaukiais namais džiaugiasi ir nauja gyventoja – iš prieglaudos atkeliavusi meili augintinė Mėta.

Antrajame, mansardiniame, namo aukšte įrengtam miegamajam Rita skyrė itin didelį dėmesį. Pirmiausia čia buvo pakeista apdaila. Anksčiau lentelėmis iškaltas lubas ir stogo nuolydžio plokštumas šeimininkė uždengė lygiomis gipskartonio plokštėmis ir dekoravo pieno atspalvio dažais – taip pavyko atsikratyti erzinančio, morališkai pasenusio oranžinio lakuoto medžio atspalvio, išvengti „pirties“ įspūdžio ir sukurti jaukumu dvelkiančią šiuolaikišką aplinką. Kartu buvo pritaikyta ir praktiškų sprendimų – kampas ties žemiausia stogo nuolydžio vieta uždengtas stumdomosiomis durimis, o už jų palikta vietos įvairiems daiktams susidėti. Kambariui apstatyti Rita pasirinko savo įmonės gaminamus baldus – natūralaus medžio rankų darbo drožiniais dekoruota švelnaus atspalvio lova ir naktinis stalelis, greta įkomponuota įspūdinga unikaliais piešiniais papuošta spinta ir kiti baldai puikiai atitiko kuriamą romantišką, nėriniais ir sendintais elementais pagyvinto kambario nuotaiką.

A. Narmonto nuotr.

A. Narmonto nuotr.

A. Narmonto nuotr.

A. Narmonto nuotr.

Šeima ir jos istorija Ritai yra didelė vertybė – ją stengiasi puoselėti ir netradiciniais būdais. Savo miegamajame virš lovos šeimininkė įkomponavo grafikės Jūratės Rekevičiūtės sukurtą antspaudą, kurio originalas – Ritos mamos rankomis nerta servetėlė. Šio grafikos darbo kopijas ji padovanojo ir savo vaikams.

A. Narmonto nuotr.

Net ir nedidelė higienos patalpa gali atrodyti romantiškai ir jaukiai. Tokį įspūdį kuria sendinto stiliaus reljefiniais raižiniais papuošti baldai ir prie jų stilistiškai priderinti kiti elementai – dekoratyvios sienų plytelės, šviestuvai, praustuvas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis