Prabangus būstas – ar lietuviui to reikia?

Renkantis prabangų būstą kalba sukasi ne apie pinigus – tokius butus ar namus žmonės įsigyja taikydami savitus kriterijus. Prabangaus buto ar namo kaina skiriasi nestipriai, todėl pirkėjai būsto tipą ir konkretų variantą renkasi individualiai. Šiuo atveju negalioja įprasti nekilnojamojo turto atrankos kriterijai, nes perkantys prabangų būstą jį renkasi pagal savo gyvenimo būdą, išskirtinius poreikius bei pomėgius.

Mieste ieško žalumos, priemiestyje – infrastruktūros

Jeigu renkantis ekonominės ir vidutinės klasės būstą pagrindinis kriterijus yra kaina, įsigyjant prabangų butą ar namą prioritetai dėliojasi kiek kitokia tvarka – ir ji dažniausiai prasideda nuo būsto vietos.

„Prabangių būstų rinkoje pastebime išsiskiriančius du pirkėjų tipus – vieni nori gyventi kaip galima arčiau miesto centro, kiti pirmenybę teikia priemiesčiui. Tačiau net ir miesto centre prabangus butas išsiskiria galimybe gyventi gamtos apsuptyje, o tokio namo priemiestyje sąlyga yra išvystyta infrastruktūra“, – sako Arvydas Avulis, AB „Hanner“ vadovas.

Andriaus Jonaičio, „Capital Real Estate“ nekilnojamojo turto brokerio, teigimu, šiuo metu miesto teritorijoje esančių prabangių butų pasirinkimas nemenkas. „Jei kalbame apie vienodą prabangaus buto ir namo kainą, tuomet, be abejonės, buto lokacija bus geresnė ir patogesnė gyventi.

Nors gyvenantys priemiestyje aplink namus dažniausiai mato daugiau žalumos, įsikūrę prabangiame bute šiuo atveju „laimi“ per kelias minutes pasiekdami miesto centrą. Vis dėlto šiuo metu rinkoje yra visus pastaruosius aspektus išpildančių variantų, pavyzdžiui, Vilniaus mieste Verkių regioninio parko teritorijoje ties Neries vingiu įkurta „Verkių slėnio“ gyvenvietė“, – sako Andrius Jonaitis.

Būstą renkasi pagal gyvenimo stilių

Kadangi prabangų būstą kiekvienas žmogus renkasi individualiai pagal poreikius ir pomėgius, prabangaus buto ir namo pirkėjai – skirtingi. „Butą mieste įprastai renkasi namuose mažai laiko praleidžiantys, daug dirbantys, nuolat keliaujantys žmonės. Pastariesiems itin svarbi galimybė greitai ir patogiai pasiekti miesto centrą ar prekybos centrus. Pastebime tendenciją, kad butą besirenkantys vieniši žmonės vis dažniau į jį žiūri kaip į investiciją savo ateičiai“, – sako A. Jonaitis.

Nors šeimas sukūrę žmonės taip pat vertina susisiekimo patogumą ir butą renkasi atsižvelgdami į tai, kad ir vaikams būtų patogu pasiekti mokymosi įstaigas, visgi dažniau nusprendžia įsigyti namą priemiestyje. „Sprendimą įsigyti namą priima tie, kurie vertina ramybę, nebijo gyventi atokiau nuo miesto centro bei patys rūpintis aplinkos tvarkymu“, – sako A. Jonaitis, ir priduria, kad todėl itin svarbu įsigilinti į savo poreikius.

Įsigilinus į poreikius – sprendimas akivaizdus

„Saugumas, kokybė, ramybė, išskirtinė aplinka – tai vertybės, kurios svarbios kiekvienam, besirenkančiam būstą, – sako A. Avulis. – Tuo tarpu prabangaus buto išskirtinumas – uždara ir nuolat prižiūrima daugiabučių teritorija, dažniausiai mažaaukštė statyba, įrengtos poilsio zonos ar žaidimų aikštelės, o kiemas nuolat stebimas vaizdo kameromis“. A. Jonaitis pastebi, jog dėl išpuoselėtos ir nuolat prižiūrimos aplinkos prabangiuose butuose, kurie yra mažaaukščiuose namuose, aktualesni pirmieji namo aukštai – atvirkščiai nei kito tipo daugiabučiuose. Tiesa, jei butas bus dangoraižyje, dauguma norės gyventi aukščiau.

„Tendencijos keičiasi – anksčiau įsigydami brangų butą žmonės ieškodavo jo kuo didesnio, tačiau pastaruoju metu vis aktualesni prabangūs, tačiau mažesnio, būtent tokio ploto, koks reikalingas gyvenimui, butai – sako A. Jonaitis. – Tuo tarpu saugi kaimynystė išlieka vienu iš kriterijų, ir naujakuriai teigiamai vertina šalimais įsikūrusius panašaus gyvenimo būdo bei socialinės padėties kaimynus.“

A. Avulio teigimu, į pirkėjų poreikį rinktis prabangų, bet mažesnį būstą atsižvelgiama projektuojant naujus butus. Naujai kuriamose gyvenvietėse butų dydžiai pritaikyti kiekvieno pirkėjo pageidavimui – pavyzdžiui, galima rinktis ne tokį didelį 65 kv. metrų arba, sakykime, 144 kv. metrų dydžio butą, savo dydžiu primenantį individualų namą.

Aplinkiniai gyventojai svarbūs ir nuosavų namų pirkėjams, tačiau šiuo atveju viskas kiek sudėtingiau. „Pastatyti brangų, moderniai įrengtą namą tokiuose Vilniaus mikrorajonuose kaip Buivydiškės ar Zujūnai, kur dominuoja senos statybos namai arba pasirinkus alternatyvą, sakykime, Valakampius ar Bajorus, kur aplink naujos statybos namai, kainuoja tiek pat, tačiau namo vertė Valakampiuose ar Bajoruose būtent dėl aplinkinių gyventojų, jei neatsižvelgsime į sklypo vertę, bus tikrai didesnė“, – teigia A. Jonaitis. Todėl priemiesčio naujakuriai pirmiausia apžiūri būsimą namų kvartalą ir įvertina netoliese esančių namų būklę.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis