Gruodžio mėnesio žurnale MANO NAMAI – šventinės nuotaikos

Žurnalo MANO NAMAI gruodžio numeryje – švenčių nuotaikos: kalėdinis dekoras, dovanų mugės, vaišių patiekalai. Ir, kaip visada, daug idėjų kuriantiems savo jaukius namus.

Interjeras/geros idėjos

Tapybiška emocija

Kauno priemiestyje pastatyto dviejų aukštų namo, kuriame įsikūrusi keturių asmenų šeima, stilistinį interjero projektą padiktavo namo eksterjeras. Interjerą kūrusi architektė tikina, kad tokiais atvejais, kai interjeras projektuojamas jau pastatytame pastate, svarbu pastebėti ryšį tarp išorės ir vidausPlastiškos, aptakios baldo formos, jauki kašmyro vilnos audinio, kuriuo aptraukti krėslai, faktūra bei sodrus violetinis atspalvis harmoningai įsilieja į gilių poilsio zonos atspalvių kompoziciją, pabrėždami čia tvyrančią atsipalaidavimo ir romantikos atmosferą. Visame pirmajame aukšte išklotos natūralaus ąžuolo, beicuoto riešutų spalva, grindys dera prie sodrių spalvinių akcentų bei seno medžio ir plytų fragmentų. Dekoruojant sieną buvo naudojama projekto autorės sugalvota technika, sukurianti atsainaus dažymo ir senumo įspūdį, todėl prie jos harmoningai dera ir masyvios senovinės medinės sijos. Interjere priderinti unikalūs projekto autorės sukurti iš rūdinto metalo pagaminti šviestuvai, puikiai pabrėžiantys bendrą interjero idėją.

Bendrojo kambario galinėje dalyje suformuotoje nišoje įrengta virtuvės zona, o greta jos, palei langą, įkomponuotas valgomojo stalas. Nuo svetainės šią zoną vizualiai atskiria metalinis namo konstrukcijos elementas – jį projekto autorė papuošė didžiule, išraiškinga, šeimininkės išpuoselėta monstera. Dideli karpyti šio augalo lapai subtiliai užmaskuoja buitinę namų zoną, įlieja šiek tiek gyvybingumo ir praskaidrina sodrius atspalvius. 

Nuotraukos – Augio Narmonto, tekstas – Kristinos Pečiukonienės.

Projekto autorė – architektė Edita Stankevičiūtė-Righetto.

Interjeras/geros idėjos

Skandinaviško minimalizmo pastelė ir kontrastai Vilniaus Naujamiesčio rajone, vadinamajame loftų kvartale, atnaujintoje buvusioje gamykloje įrengtame nedideliame, beveik 72 m² ploto per du lygius suprojektuotame bute, interjero architektė pirmiausia ėmėsi erdvės korekcijų. Šeimininkai pageidavo suprojektuoti du miegamuosius vietoj vieno numatyto, todėl teko keisti langą, kad būtų galima suformuoti pertvarą. Po rekonstrukcijos bendrasis kambarys tapo šiek tiek mažesnis, tačiau čia įrengtos net trys funkcinės zonos – svetainė, valgomasis ir virtuvė.

Greta virtuvės suformuota jauki valgomojo zona, kurioje įkomponuotas baltas apskritas stalas su juodomis modernaus dizaino kėdėmis. Sieną puošia Indrės suprojektuota indauja su atviromis ir uždaromis lentynomis. Virtuvės zoną užbaigia praktiškas baro tipo stalas, iš virtuvės pusės tarnaujantis kaip darbastalis. Bendroje erdvėje įrengtai virtuvei dekoruoti interjero architektė parinko santūraus dizaino vientisus aklinus fasadus, padedančius išsaugoti bendrojo kambario estetinį vaizdą.

 

Nuotraukos – Augio Narmonto ir iš asmeninio projekto autorės archyvo, tekstas – Kristinos Pečiukonienės.

Projekto autorė – interjero architektė Indrė Sunklodienė.

Dekoro tendencijos

Ne vien žiemiški motyvai

Šventinis klasikinio interjero dekoras skirtas stilistinei vienovei išsaugoti. Šilta aukso spalva, puošnios tamsiai raudono atspalvio rožės ir lyg iš seno dvaro parko atkeliavusios taurios arbatinės rožės sustiprina spindinčios prabangos įspūdį.

Stilingos gėlių kompozicijos siluetas pakartoja natūralios gamtos įvairovę, o puokštei sukurti naudojami augalai ne vien žiemiški – pasak dekoratorės, šiais metais per Kalėdas pasistenkime pamatyti visų metų laikų sandūrą, nevenkime pavasario ar vasaros gėlių, netgi žolių, samanų.

Nuotraukos – Augio Narmonto, šventinis dekoras – Audronės Siniauskienės, tekstas – Danguolės Kiškienės.

Pasidaryk pats

Šventinė inspiracija

Šį kartą puošdami namus Kalėdoms užduotį sau šiek tiek pasunkinome: galvojome ne tik apie šventinę nuotaiką, bet ir apie... atsakingą vartojimą. Manote, pernelyg buitiškai nusiteikėme? Tikrai ne – puošnaus spindesio namuose sukūrėme daug!

Samovaras – solidus ir puošnus daiktas. Beje, savo laiku (nuo XVIII amžiaus) Rusijoje samovarus kūrė garsūs meistrai dekoratoriai. Tai buvo privalomas svetingų namų atributas, padėdavęs sukurti iškilmingą ir drauge nuoširdžią atmosferą. Nesunku pastebėti, kad tokią aurą jis skleidžia ir šiandien, juolab kad samovarą įspūdingai papuošėme sausomis šakomis ir ant vielučių suvertais karoliukais. 

Iš šiųmečių vasaros kelionių parsivežti įdomesni gėrimų buteliai, laimei, dar nespėjo nukeliauti į rūšiavimo konteinerį: malonūs prisiminimai juos išgelbėjo... Dabar buteliai labai pravertė – iš jų padarėme žvakides. Iš popieriaus iškirpome skaičių trafaretus (gal galėjome tai padaryti truputį kruopščiau, bet netobulumas irgi turi savotiško žavesio). Butelius nupurškėme sidabrinio atspalvio dažais, kiekvienam parinkome skirtingas juosteles – juk ir kiekvieni metai vis kitokie... Juostelės – su įvertomis vielutėmis, tad jas galėjome gražiai suraityti ir nereikėjo rišti banalių kaspinėlių.

Nuotraukos – Augio Narmonto, projekto autorės – Rima Milaševičienė ir Eslanda Kareivaitė, tekstas – Danguolės Kiškienės.

Namų virtuvė

Ne tik Kalėdoms

Diena be gabaliuko pyrago – veltui praėjusi diena. Jeigu ir jūs taip manote, kepkime pyragus kartu. O ir progų bus daug. Viena jų – sniegas už lango.

Juodojo šokolado pyragas
(6–7 porcijos)

Reikės:
80 g sviesto,
200 g juodojo šokolado,
3 kiaušinių,
150 g cukraus,
2–3 šaukštų nesaldžios kakavos,
70 g maltų lazdynų riešutų,
250 g rikotos,
100 ml pieno,
1 šaukštelio kepimo miltelių,
žiupsnelio druskos,
3 šaukštų miltų,
8 obuoliukų,
1 šaukšto miltelinio cukraus.

Kiaušinių trynius atskirkite nuo baltymų.
Trynius išplakite su puse kiekio cukraus iki purumo, baltymus – su druska ir likusiu cukrumi iki tirštų putų.

Sviestą ir šokoladą ištirpinkite karšto vandens garuose, įmaišykite išplaktus trynius, rikotą, pieną.
Išsijotus miltus, kepimo miltelius, kakavą (tinka 99 proc. „Fazer“) bei riešutus įmaišykite į rikotos masę. Galiausiai sudėkite baltymus ir supilkite tešlą į skardą (28 × 22 cm), sutupdykite obuoliukus.
Kepkite 180 ºC temperatūros orkaitėje apie 40–45 min.

Atvėsusį pyragą supjaustykite gabaliukais, pabarstykite milteliniu cukrumi.

Pyragus gamino ir fotografavo Giedrė Barauskienė

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis