Namas, apsuptas vandens

„Aviatoriaus vila“ – į pensiją išėjusio piloto būstas – tarsi atkartoja skrydžio sudedamąsias dalis. Panašiai kaip pneumatinis sluoksnis iš visų pusių visiškai apgaubia lėktuvą, taip ir namą iš visų pusių supa tyras oras ir natūrali gamta.

Namas, apsuptas vandens

Kuriant namą, įsikūrusį kalvotame sklype šalia nedidelio ežeriuko Niujorko srities Hercogienės apygardoje, buvo žaidžiama idėja, kad namas visiškai apsuptas vandens – pietinėje namo dalyje esančiame baseine atsispindi namo šiaurėje telkšantis vandens telkinys. Kitaip tariant, namas tarsi plūduriuoja tarp dviejų vandens telkinių ir yra visiškai apsuptas švaraus ir tyro oro. 

Structum nuotr.

Lyg lėktuvas, kuris skrodžia erdvę, laikydamasis savo tikslo ir laviruodamas per vyraujančias sroves, šis namas, žvelgiantis į pietus, šiaurę ir vakarus, nuolat susilieja su dangumi, kraštovaizdžiu ir vandeniu. Pagrindinis namas – tarsi priekin besitiesiantis gembinės konstrukcijos pirmagalis – suprojektuotas taip, kad vidun patektų maksimalus kiekis saulės šviesos. 

Structum nuotr.

Didžiulės atviros poliruotos stiklo plokštės sumontuotos ant kniedytų metalinių karkasų, jas papildomai atspindi perforuotos metalo plokštės arba pertvaros nuo saulės. Šie elementai atspindi debesų raštus, sušvelnina ryškius saulės spindulius, o namuose sukuria švelnius šešėlius. 

Structum nuotr.

Nepriklausomos ir unikalios erdvės

Namą sudaro minimali trijų pagrindinių erdvių seka: didelė, daugiau kaip 9 metrų aukščio, svetainė ir darbo kambarys, virtuvė ir valgomasis, gembinės konstrukcijos, daugiau kaip 12 metrų aukščio miegamasis ir biblioteka. 

Structum nuotr.

Trečioji – „plūduriuojanti“ – dalis atlieka savotiškos „prisiminimų skrynelės“ funkciją: biblioteka, į kurią galima patekti tik per miegamąjį, yra tarsi savininko praeities relikvijų saugykla, o kartu ir erdvė apmąstymams bei darbui. Didžiuliai langai priekyje žvelgia į miškingą kraštovaizdį, o uždaresnioji erdvė gale apšviečiama per zenitinį stoglangį, nukreiptą į virš bibliotekos įrengtą gembinį miegamąjį. 

Structum nuotr.

Šio lėktuvo piloto (aviatoriaus) namo architektūrinė morfologija – kartu ir išraiškinga, ir paprasta. Tarp dviejų pagrindinių erdvių išslapstyta krūva paslėptų erdvių, kurios atsidengia kopiant monumentaliais laiptais, vedančiais į miegamąjį viršuje. Maršrutas po kambarius išdėstytas pagal funkcijas: gyvenamoji erdvė, vonia, miegojimas ir darbas. 

Structum nuotr.

Šia vertikalia ir vienkrypte seka šeimininkas kviečiamas leistis į griežtai suplanuotą kelionę per namą. Žmogus, vakare užlipdamas į viršutiniame aukšte esantį miegamąjį ir svetainę, lieka ten nakčiai – nėra reikalo vėl grįžti į žemutiniame aukšte esančią virtuvę ar kambarį. Kambariai egzistuoja kaip nepriklausomos ir unikalios erdvės, kaip alternatyva standartiniam apstatymui, kai visos erdvės šliejasi viena prie kitos. 

Structum nuotr.

Projekto idėja
Skrydis – kaip drąsių architektūrinių ieškojimų įkvėpimo šaltinis
Vieta
Niujorko sritis, Hercogienės apygarda
Autoriai
„Urban Office Architecture“,
vyriausiasis architektas – Carlo Enzo
Komanda
Wamaris Rosario, Morteza Ramezani, www.urbanofficearchitecture.com

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis