3 patarimai, ką rinktis: nuomotis butą ar pirkti?

Visi puikiai žinome, nėra namų be dūmų. Bet, kai nėra, kur tuos „dūmus“ kelti – tai dar didesnė bėda. Taigi, žmogus be daug ko gali išgyventi, tačiau be namų – ne visai. Stogą virš galvos, vienaip ar kitaip, turi visi. Kas gyvena pas tėvus, kas nuomojasi, kas perka butą ar namą, o kas gyvenamąjį būstą statatosi pats.

Apžvelgsime patarimus, ką rinktis: nuomotis butą ar vis tik imti ir įsigyti.

1 patarimas – Ilgalaikis investicinis požiūris

Gyvenamasis būstas – kiekvieno žmogaus pasirinkimas pagal jo galimybes. Tačiau dažnai sklando mitas, kad turėti savo namus yra neįmanoma, brangu, o bankai, duodantys paskolas būstui, yra didžiausi skriaudikai.

Į sklandantį mitą apie „neįperkamą“ nuosavą būstą nekilnojamojo turto prekybos ir nuomos uždarosios akcinės bendrovės „Terix“ direktorius Rolandas Ramanauskas atsako: „Kaip pažiūrėsim. Mano manymu, dabar vyrauja išpūstas burbulas apie tai, kad butai yra brangūs, o paskolos įklampina gyventojus. Taip sako tie, kurie nemąsto ir neskaičiuoja. Kaip sako lietuvių liaudies patarlė, geriau sužiedėjusi duona savo namuose, negu daugybė valgių ant svetimo stalo“.
Kaip begalvotum, nuo mokesčio už nuomą ar buto įmokos niekur nepabėgsime, jeigu neturime visos sumos buto įsigijimui iš karto.

„Savi namai yra savi. Čia tau niekas neatvažiuos ir nepasakys, kad turi parą laiko išsikraustyti. Čia viską, ką perki, perki savo namams, investuoji į savo namus. Kitaip tariant, viskas, ką įdedi į namų kūrimą, lieka tau ar tavo vaikams, o gal net anūkams. Juk, kaip bitės renka medų, taip ir žmogus kuria savo namus neskubėdamas, metų metais“, - priduria pašnekovas.

2 patarimas – Pamėkite skaičius. Tiesiog paskaičiuokite, kas geriau apsimoka: pirkti butą su banko paskola ar nuomotis?

Eksperimento metu, naršant aruodas.lt nekilnojamojo turto portalo skelbimus, Kaune, pramoniniame rajone pavyko rasti pigiausią 3 kambarių nuomojamą butą už 550,00 litų mėnesinį mokestį. Žinoma, butas su centralizuotu šildymu, tad šalta ar ne, atėjus sezonui už visų trijų kambarių šildymą ir bus mokama. Centro, Žaliakalnio mikrorajonuose panašaus tipo buto nuoma prasideda nuo 1900,00 iki 3000,00 litų. Tame pačiame pramoniniame rajone tvarkingai įrengtą 2 kambarių butą nuomai galima rasti už 650,00 litų. Yra ir visai pigių butų, kurių nuomos kaina siekia 300,00 litų. Tačiau tai nežinia, kada paskutinį kartą remontą matę butai. Gal nuo pastatatymo pradžios? Na, o Senamiestyje moderniai įrengtas dviejų kambarių butas Kaune nuomoninkams kas mėnesį atsieina iki 3000,00 litų. Kiek atokesnėse vietose nuo Kauno centro, arčiau gamtos, ramesniuose „šeimyniniuose“ rajonuose tvarkingai įrengtą dviejų kambarių galima išsinuomoti už 800,00 litų per mėnesį.

Taigi, butų pasiūla marga tiek kainos, tiek įrengimo atžvilgiu. Pasak pašnekovo, dažnas kažkur besinuomojantis butą asmuo tiesiog nepagalvoja, kad tarkime, kas mėnesį, skirdamas buto nuomai 400-1000 litų, už šią ir mažesnę sumą žmogus galėtų turėti nuosavą būstą.

3 patarimas – Būkite budrūs, drąsūs ir smalsūs

Dažnas tiek privatus buto pardavėjas, tiek daugiabučių portalų vystytojas, parduodant būstą savo reklamos skelbimuose primaišo įvairių klaidinančių frazių, tokių kaip, pavyzdžiui: „Buto kaina TIK 100!“ – nutylint reikšmingą žodelį „tūkstančių“. Arba „Butai už 200 litų įmoką per mėnesį!“ ir panašiai.

Į tokius ar panašius skelbimus nereiktų pulti stačia galva. Skambinkite pardavėju ir drąsiai išsiaiškinkite visas smulkmenas iš ko susidaro Jums įtarimą keliantys skaičiai? Klauskite, kaip jie paskaičiavo vienokią ar kitokią sumą? Jei tai nurodyta kaina įtraukiant banko paskolos pasiūlymą, klauskite, kokiam metų skaičiui su kokiu pabrangimu paskaičiuotas pasiūlymas? Būkite budrūs, drąsūs ir smalsūs. Visa tai išsiaiškinus yra didelė tikimybė, kad įsigysite ne tik jums patikusį būstą, bet galbūt dar ir puikiomis sąlygomis.

Paklaustas, mitas ar tikrovė, įmonės skelbimas „Nauji butai Kaune nuo 386,39Lt/mėn.“, R. Ramanauskas atsako: „Visiška tikrovė, o kai kuriems asmenims jau realybė! Parduodame naujus butus su daline apdaila Kaune, Žemuosiuose Kaniūkuose, netoli Lampėdžių, Įkalnės aklg. 10. Mažiausios kvadratūros butą, skaičiavome, žmogus gali įsigyti ir turėti mokėdamas 248 litų mėnesinę banko paskolos įmoką. Tačiau šiuos butus žaibiškai išpirko. Tad dabar žemiausia kaina įsigyti butą realu už 386,39 litus per mėnesį mokant įmoką bankui. Visur prie reklamos skelbimų rašome „*“ žvaigždutę, po kuria priduriame, kad tai yra banko pasiūlymas, parengtas sumokėjus 15 % pradinį įnašą. Skaičiavome, kad pasiėmus banko paskolą butui įsigyti 35 metams ir buto įrengimui, vis tiek kiekvieno mėnesio įmokos suma nesigauna didesnė nei asmuo sumokėtų už buto nuomą Kaune“.

„Būstą tokiom sąlygom apsimoka pirkti ne tik dėl savęs, bet ir kaip pelningą investiciją, nes tokioje vietoje visada atsiras norinčių nuomotis“, - priduria pašnekovas.

Ką žmogus gauna už, tarkime, minimalią mėnesinę 346,39 litų įmoką per mėnesį?
„Konkrečiu mūsų atveju, butai Įkalnės gatvėje yra nauji, puikioje vietoje šalia Lampėdžių karjero. Tai naujas mikrorajonas. Puikus susisiekimas tiek su miestu, tiek su Via Baltica. Na, o vasarą dar pliažas čia pat su visom vandens pramogom. Tai puikus būstas šeimai, jaunam, dirbančiam žmogui, net senjorui, nes tai ir miestas, ir gamtos kampelis viename. Puiki investicija tiek gyventi pačiam, tiek pirkti butą su mintim jį išnuomoti“, - sako R. Ramanauskas.

„Žmonės, pagyvenę metus, du su autonominiu šildymu, pamiršta dideles sąskaitas už šildymą buvusias senos statybos butuose. Čia kiek nori, tiek šildaisi, neišpučiant šildymo poreikio tada, kai tau to nereikia, o tu vis tiek už tai turi mokėti“, - priduria pašnekovas.

Parengė Evelina Tamulaitienė

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis