Ar verta statyti namą iki 80 kv.m.?

2014 metai individualių namų projektavimo rinkoje išskirtiniai tuo, jog vis daugiau užsakovų renkasi mažus, kompaktiškus bei ekonomiškus namus. Žmonės, ieškodami namo projekto, vertina ne tik namo išorės apdailą, stogo formą, kambarių skaičių, bet iš architekto jau reikalauja ir namo plano su maksimaliai naudingai išnaudotais kvadratiniais metrais, tinkamo patalpų išdėstymo pasaulio šalių atžvilgiu, aukštos energetinės klasės bei racionalių ir ekonomiškų statybos proceso sprendimų. Apie tai pasakoja GetHouse.Lt architektai Marijus Surdokas ir Veslava Buiko.

Pastatyti ir įrengti vieną kvadratinį metrą viduniškai kainuoja 1500–2500 litų. Eksploatacijos metu kiekvienas papildomas kvadratinis metras reikalauja vis didesnių šildymo išlaidų ir šeimininkų laiko, skiriamo tą kvadratinį metrą prižiūrėti. Tad kiek kvadratinių metrų ploto namo žmogui reikia? Kokie yra mūsų poreikiai?

Prieš dešimt ir daugiau metų lietuviai, statantys namus, išsikeldavo sau tikslą rūsyje įsirengti didelį garažą, pirtį su baseinu bei pokylių salę, pirmame aukšte kaip atskiras patalpas įrengdavo virtuvę, valgomajį, svetainę bei keletą kambarių be paskirties, antrame aukšte miegamieji ir san. mazgai ir, žinoma, palėpę, kurioje stovėtų biliardo stalas bei minkštų odinių baldų komplektas. Bėgant metams poreikiai namui mažėjo ir pasiekė optimalų 80 kv.m.

Kas telpa į 80 kv.m. ploto namą? Tokio dydžio name galima patenkinti visus šeimos poreikius – čia yra du arba trys miegamieji, du vonios kambariai, katilinė, tambūras, erdvi virtuvės, valgomojo ir svetainės zona, kuri sujungta su lauko terasa. Šių patalpų pakanka, kad patenkintume kasdienio gyvenimo poreikius, o į pirtį dabar nueiname vandens parke, biliardą žaidžiame pramogų centre, šventei išnuomojame kavinę ar restoraną.

80 kv.m. ploto namą galima lyginti su 4 kambarių butu, tik namas nuo buto skiriasi tuo, jog turime nuosavos žemės plotą, kuriame galime kurti sodą, daržą ar pievą žaidimams, ir tuo, jog nereikia klausytis greta gyvenančių kaimynų. Pasistatyti nedidelį namą yra pigiau negu pirkti naujos statybos butą, nors kainos skirtumas yra nedidelis – naujos statybos 80 kv.m. 4 kambarių neįrengtas butas Vilniuje kainuoja nuo 380 tūkst. Lt. Tokio dydžio namo su daline apdaila statyba kainuoja apie 180 tūkst. Lt, sklypo inžinerijos ir aplinkos sutvarkymo kaina nuo 40 tūkst. litų, o žemės sklypą Vilniuje galima nusipirkti nuo 90 tūkst. Lt. Namo vidaus įrengimas kainuoja tiek pat kaip ir buto – didžiąja dalimi priklauso nuo pasirenkamų apdailos medžiagų ir prietaisų kainos.

Gethouse.lt nuotr.
Gethouse.lt nuotr.

Renkantis nedidelio ploto namą ypač daug dėmesio reikia skirti planinių sprendinių analizei. Ar tikrai visi kvadratiniai metrai optimaliai išdėstyti ten, kur jų reikia:

– Peržiūrėkite visų patalpų plotus ir, jeigu jie jums netinka, aptarkite tai su architektu;

– Paskirstykite juos pagal savo poreikius. Kaip sujungiamas vidus su aplinka;

– Nedidelės erdvės optiškai didėja kai naudojami dideli langai ir nelieka ribos tarp vidaus ir lauko. Ar optimaliai sukurta konstrukcinė namo schema?

– Nedidelio namo statyba yra ekonomiška tuomet, kai architektūros dizainas yra paremtas paprastais ir lengvai atliekamais statybos darbais.

Gethouse.lt nuotr.
Gethouse.lt nuotr.
Gethouse.lt nuotr.

Sakoma, laikas yra pinigai, todėl kaip ir bet kuris procesas, statyba yra optimali, kai ji vyksta greitai. Namas iki 80 kv.m. yra klasifikuojamas kaip nesudėtingas statinys, todėl jam statybą leidžiantis dokumentas gaunamas supaprastinta tvarka ir statybos darbus galima pradėti greičiau nei statant didesnį namą. Nesudėtingam statiniui yra ruošiamas supaprastintas projektas, kuriam, priklausomai nuo nesudėtingam statiniui priskiriamos grupės, nebūtina užsakyti naujos topografinės nuotraukos, išimti projektavimo sąlygų. Tokiam projektui su tam tikromis išimtimis reikalingas savivaldybės administracijos tarnautojo projekto patikrinimas bei pritarimas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis