Priežastys, kodėl verta apsilankyti Burbiškio dvare (+KONKURSAS)

Nesupainiokite – Lietuvoje yra du Burbiškio dvarai: Radviliškio rajone esantis Burbiškio dvaras garsus savo tulpių sodais, tačiau nemažiau įspūdingas ir jo bendravardis, įsikūręs Anykščių regioniniame parke, netoli Rubikių ežero, 8 km nuo Anykščių.

Vaizdingame Anykštos upės kairiajame krante iš tolo akį patraukia stilingi rūmai – XIX a. architektūros paminklas, neoklasicizmo epochos perlas, užburiantis subtilumu ir elegancija. Grakščiai prigludęs parkas, kuriame išlikę daugiau kaip 30 rūšių medžių bei krūmų, įsilieja į kraštovaizdžio peizažą lyg išpuoselėta ramybės oazė. Burbiškio dvaro rūmai, 1853 metais pastatyti Lietuvos – Lenkijos didikų Venclovavičių giminės, tebėra vieni gražiausių Anykščių krašte. 

Burbiškio dvaras
Burbiškio dvaras
Asmeninio archyvo nuotr.

Pažintis su dvaru

Anykščių rajono Burbiškio dvaras ir greta įsikūręs kaimas buvo minimi jau XVII a., Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais. 1690 m. Vilniaus vaivadijos dūmų (kiemų) sąraše pažymima, jog Ukmergės apskrityje esantį Burbiškį su 5 valstiečių dūmais arba kiemais valdo Pinsko iždininkas Trojanas Nepokojčickis (Trojan Niepokojczycki). 1729 m. nurodyta, kad tuo metu jau Vilniaus universitetui priklausantį dvarą valdo prižiūrėtojas jėzuitas Motiejus Voroničius (Mateusz Woronicz), o dvarui taip pat priklauso Burbiškio, Niūronių ir Vosgėlių kaimai. 1752 m. Burbiškio dvaro istorijoje atsiranda Venclovavičių pavardė: LDK kariuomenės pareigūnas Stanislovas Venclovavičius (Stanisław Węcławowicz) žymiam architektui Povilui Gižickiui (Paweł Giżycki) užsako nedidelio dvaro projektą. Stanislovo sūnus Jonas Venclovavičius (Jan Węcławowicz ) to meto istoriniuose dokumentuose minimas kaip pirmasis Venclovavičių giminės dvaro savininkas. Taigi, XVIII a. pabaigoje Burbiškio dvare prasideda didikų Venclovavičių valdymo epocha, trukusi apie pusantro šimtmečio ir palikusi ryškiausią pėdsaką dvaro istorijoje. 

Burbiškio dvaras
Burbiškio dvaras
Asmeninio archyvo nuotr.

Venclovavičių valdymo metu iškilo ne tik pagrindiniai Burbiškio dvaro pastatai. XVIII a. pabaigoje Anykščių kapinėse ant savo giminės kapų rūsio Venclovavičiai pastatė koplyčią – mauzoliejų. Jo statybą pradėjo dar Ivonas, o 1858 m. šį darbą tęsė Anupras. Pirmojo pasaulinio karo metu koplyčia buvo sunaikinta, vėliau atstatyta Liudvikos Venclovavičienės iniciatyva. Koplyčia išlikusi iki šiol, rekonstruota ir veikia kaip kamerinis meno centras.

Burbiškio dvaras
Burbiškio dvaras
Asmeninio archyvo nuotr.

Venclovavičių valdymo epizodai išlikę ir archyviniuose dokumentuose, ir vietos žmonių atmintyje. Burbiškiečiai prisimena Liudviką Venclovavičienę, pasakoja, kad ji buvusi jautri ir draugiška šeimininkė, niekad neatstumdavusi prašančių pagalbos. Burbiškio dvare taip pat dažnai lankydavosi Sofija Emilija Jelenskaitė – Venclovavičienė (Zofja Emilja Jeleńska) , Vladislovo Venclovavičiaus (Władysław Węcławowicz), gretimai esančių Aknystų ir Savičiūnių dvarų paveldėtojo, žmona. Caro priespaudos laikais ji finansiškai rėmė draudžiamų lietuviškų knygų leidimą, įkūrė slaptą lietuvišką mokyklą Aknystų dvare, šelpė mokslų siekiantį jaunimą, veltui gydydavo vietinius vaikus.

Burbiškio dvaras
Burbiškio dvaras
Asmeninio archyvo nuotr.

Burbiškio dvaro istoriją padeda atkurti ne tik išlikę dokumentai, amžininkų prisiminimai, bet ir grožinės literatūros šaltiniai. Anykščių kraštas, garsėjantis kaip iškilių rašytojų gimtinė, apie savo praeitį mums pasakoja poemomis, apysakomis ir legendomis. Burbiškio dvaras taip pat gali didžiuotis literatūros klasikų dėmesiu. Žinomo lietuvių rašytojo Antano Žukausko – Vienuolio apysakoje „Vėžys“ (1925 m.) išsamiai aprašyta kilmingos Put Putarleckių giminės istorija ir Putriškių dvaro valdymo laikotarpis XIX - XX a. Apysakos veiksmo vieta iš tiesų atitinka realų istorinį Burbiškio dvarą. Sutampa net kai kurios architektūrinės detalės, pavyzdžiui, apžvalgos bokštelis virš rūmų stogo, iš kur buvo matomi septyni aplinkinių bažnyčių bokštai. Čia šeimininkai stebėdavo laukuose dirbančius kumečius.

Asmeninio archyvo nuotr.

Burbiškio dvaro ansamblis restauruotas pagal 1853 m. projektą. Atkurti autentiški lubų ir sienų tapybos darbai, originalios rudojo uosio durys, išlikę vertingi dekoruoti priesieniniai židiniai. Ypatinga interjero puošmena – autentiškos XIX a. krosnys, apmūrytos baltos glazūros plokštėmis. 

Burbiškio dvaras
Burbiškio dvaras
Asmeninio archyvo nuotr.

Šiuo metu dvaras pritaikytas turizmo reikmėms: jame teikiamos apgyvendinimo, maitinimo paslaugos, vyksta koncertai, seminarai, parodos. Dvaro sodyba vėl atgavo pirminę savo paskirtį – tapo kultūros židiniu Anykščių rajone.

Pokyčiai Burbiškių dvare

„Atsinaujinęs mūsų dvaras veiklą pradeda tik nuo šių metų, tačiau jau dabar juntamas didelis susidomėjimas – žmonės ir įmonės domisi, rengia mokymus, įmonių vakarus, konferencijas ar privačias šventes Burbiškio dvare“, – dalijasi dvaro valdytoja Rūta Peteržikaitė.

Burbiškio dvaras
Burbiškio dvaras
Asmeninio archyvo nuotr.

R. Peteržikaitė siekia, kad dvaras būtų aktyvus visais metų laikais: „Norime, kad kiekvienas žmogus galėtų atvykti į dvarą, praleisti vakarą dviese ar su kompanija, pernakvoti ir pajusti dvaro atmosferą, eleganciją. Yra nusistovėjęs požiūris, kad leisti laiką dvare gali tik pasiturintys žmonės. Mūsų dvaras atviras kiekvienam, jame per daug grožio ir išlikusių vertybių, kad visa tai liktų už uždarų durų. Nesinori atskirties, todėl esame lankstūs ir kalbamės su kiekvienu klientu, taikydamiesi prie individualių poreikių ir galimybių. Dvare veikia penkių žvaigždučių statuso siekiantis viešbutis, kuriame galės laiką leisti romantikos bei jaukios atmosferos pasiilgusios poros ar draugų kompanijos. Joms siūlome vakarienę vienoje iš mūsų išskirtinių salių, kuri tą vakarą priklausytų tik jiems. Vertinantys tauriuosius gėrimus ir tikro cigaro kvapą, vakarą gali praleisti ypatinga dvasia pulsuojančiame cigarų kambaryje.“

Burbiškio dvaras
Burbiškio dvaras
Asmeninio archyvo nuotr.

Dvaro svečiams siūlomos ir aktyvios pramogos Anykščių rajone: slidinėjimas Kalitos kalne, medžioklė, jodinėjimas žirgais, vandens pramogos Rubikių ežere.

Taip pat galite apsilankyti dvare įsikūrusiame restorane. Dvaro valdytojų tikslas – kiekvieną apsilankiusįjį nustebinti dėmesingu ir maloniu aptarnavimu, puikiu maistu ir aukščiausios klasės tauriaisiais gėrimais. 

Burbiškio dvaras
Burbiškio dvaras
Asmeninio archyvo nuotr.

„Pageidaujantiems nuodugniau susipažinti su dvaro istorija siūlome ekskursiją, kurios metu galėsite išgirsti Burbiškio dvaro ir jo apylinkių istoriją, išvysti dvaro kambarius, sales, ar tiesiog pasėdėti kurį laiką dvare veikusios pradinės mokyklos suole“, – pasakojimą užbaigia dvaro valdytoja Rūta Peteržikaitė.

Dėmesio – KONKURSAS! Iki birželio 30 d. kviečiame apsilankyti Burbiškio dvaro Facebook puslapyje ir jį pamėgti. Vienam laimingajam atiteks unikali galimybė pasimėgauti gurmaniška 3 dalių vakariene dviems ir pernakvoti karališkuose apartamentuose. Nugalėtojas bus paskelbtas Burbiškių dvaro Facebook puslapyje.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis