Jau atėjo tikras ruduo – susipažinkite su MANO NAMAI spalio numeriu

Rudens ženklai gamtoje dar velka vasaros šleifą tačiau retkarčiais primena mums, kad vis dėlto – jau ruduo. Ir norim to ar ne – namuose laiką leisime vis dažniau. Spalio MANO NAMAI numeryje kviečiame mėgautis jų jaukumu.

Interjeras/geros idėjos

Įprasminta forma ir funkcija

Naujai suprojektuotame ir įrengtame moderniame šeimos name architektų komanda „Devyni architektai“ stengėsi išsaugoti erdvės, šviesos ir tvarkos pojūtį, sukurti funkcionalią ir patogią aplinką, atitinkančią šeimos gyvenimo būdą, o pagrindinius stilistinius akcentus sudėliojo netikėtais spalviniais elementais.

Nuotraukos – Augio Narmonto. Tekstas – Kristinos Pečiukonienės. Projekto autoriai – architektūros studija „Devyni architektai“, www.devyniarchitektai.lt.

Modernus namas atrodo tarsi sudarytas iš dviejų kubų. Didesniajame įrengta dviaukštė gyvenamoji erdvė su pagalbinėmis patalpomis ir privačiaisiais šeimininkų kambariais, o mažesniame, prisišliejusiame prie didžiojo iš vidinio kiemo pusės, – atskira svetainės patalpa. Dėl šios priežasties kone visos mažojo kubo sienos – iš stiklo: taip į namų poilsio zoną patenka daugiau šviesos, be to, jaukus kieme šeimininkų užveistas pušynėlis tampa šiuolaikiško svetainės interjero dalimi. Aplink visą svetainę iš lauko pusės nusitęsia didelė medinė terasa – joje suformuota jauki vasaros poilsio zona.

Namo vidinės erdvės buvo projektuojamos taip, kad visos zonos įgautų savitą charakterį ir įprasmintų savo funkciją. Dėl šios priežasties suformuotas atskiras svetainės tūris su aukštomis lubomis, pažemintomis grindimis ir dideliais, į terasą ir vidinį kiemą nukreiptais langais. Taip architektams pavyko ne tik išsaugoti atviros erdvės principą, bet ir vizualiai atskirti poilsio erdvę nuo likusių funkcinių pirmojo aukšto zonų – virtuvės ir valgomojo: į jas iš svetainės veda keletas laiptukų, tačiau tai nesukuria vizualinio erdvės barjero. Siekdami erdvės ir šviesos įspūdžio, projekto autoriai nepamiršo ir jaukumo principo. Tokią atmosferą sukurti padėjo medžio faktūros apdaila – šia medžiaga padengtos ne tik grindys, kaip įprasta, bet ir siena bei lubos, taip pat šilto blizgaus atspalvio šviestuvų gaubtų vidinės dalys, židinys su malkomis bei pinta kilimukų faktūra.

Interjeras/geros idėjos

Nauja išsaugant sena

Projektuodama interjerą sename, dar prieškariu statytame Vilniaus Naujamiesčio name įrengtame istorinės architektūros bute, dizainerė Audronė Kondratienė stengėsi ne tik sukurti stilingą ir funkcionalią aplinką, bet ir nesugadinti to, kas buvo sena, autentiška ir dėl to vertinga...

Nuotraukos – Augio Narmonto. Tekstas – Kristinos Pečiukonienės. Projekto autoriai – studijos „Archestra“ dizainerė Audronė Kondratienė, www.archestra.lt.

Kaip matome pagrindinėje straipsnio nuotraukoje, interjero stilistinę idėją padiktavo istorinis pastato laikmetis ir interjero architektūra – išskirtinės pagrindinių kambarių erdvės su aukštomis dekoruotomis lubomis, dvivėrėmis, įsprūdomis puoštomis durimis, dideliais langais ir autentišku parketu. Visa tai projekto autorė stengėsi išsaugoti ir išryškinti. Dėl šios priežasties didžiosioms plokštumoms dekoruoti parinktas subtilus pilkšvas tonas – sodrus, bet į akis nekrintantis atspalvis padėjo vizualiai susieti autentiškus ir modernius interjero akcentus.

Miegamajame projekto autorė stengėsi išlaikyti visame bute vyraujančią spalvinę gamą, tačiau norėjo ją šiek tiek sušvelninti, kad erdvė atrodytų šiltesnė ir jaukesnė. Dėl šios priežasties miegamojo sienos nudažytos šiek tiek kitokiu, subtiliu kakaviniu atspalviu. Toks spalvinis sprendimas padėjo išsaugoti vientisą, ramią, pašalinių detalių netrikdomą atmosferą. Nenuostabu, kad šioje ramybe dvelkiančioje aplinkoje pagrindinis dėmesys atitenka išskirtinio dizaino lovai, dekoruotai išraiškinga panašaus kolorito augalinių motyvų lovatiese ir pagalvėlėmis.

Interjeras /Geros idėjos

Erdvės transformacijos

Naujos statybos name Vilniuje įrengtas erdvus butas iš esmės suprojektuotas iš naujo: taip buvo siekiama surasti būdą, kaip didelio ploto erdvėje sukurti sklandų gyvenimą be „koridorių-akligatvių“, išsaugoti erdvės pojūtį ir šviesą bei atverti vaizdus į Vilniaus senamiestį.

Nuotraukos – Norberto Tukajaus, Margaritos Kaučikaitės. Tekstas – Kristinos Pečiukonienės.

Projekto autoriai – studijos „DO architects“ architektės Andrė Baldišiūtė, Julija Jurevičienė, Laura Bagdonaitė, www.doarchitects.lt.

Atvira virtuvės zona įterpta į bendrojo kambario erdvę, todėl interjerą projektavusi architektų komanda stengėsi, kad ji išliktų kuo mažiau utilitari. Dėl to ši zona suformuota iš trijų dedamųjų: dalies prie sienos, „salos“ ir į nišą sumontuotos aukštosios dalies su vieta šaldytuvui ir indaplovei. Taip pavyko išvengti virtuvinių kabinamųjų spintelių ir, žiūrint iš kambario perspektyvos, ši zona išliko viename lygyje su kitais kambario baldais, o aukštieji funkciniai elementai pasislėpė sienos nišoje. Virtuvės ir kitiems bendrojo kambario langams buvo pagaminti medžio faneros intarpai. Šioje patalpoje nebuvo didelio privatumo poreikio, todėl projekto autoriai nenorėjo užuolaidomis apsunkinti erdvės, o taip įrėminti langai neatrodo „pliki“, tam tikra prasme tampa savotiškais baldais.

Valgomasis įkomponuotas prie erkerio su dideliais langais, pro kuriuos atsiveria panorama į Vilniaus senamiestį. Šiai zonai parinkti ne tik stilingi, bet ir ypač komfortiški baldai, kad prie apskrito stalo norėtųsi užsibūti ilgiau ir pabendrauti su šeima. Išraiškingumo ir intrigos virtuvės zonai suteikė stilingos raštuotos plytelės – jomis buvo išklijuota sienos dalis virš virtuvės darbastalio.

Stiliaus paieškos

Spalvotas ombre scenarijus

Terminu ombre apibūdinamas subtilus, ramus spalvų persiliejimas iš šviesesnių tonų į tamsesnius. Tonai ar atspalviai kinta palaipsniui, be aiškių ribų, ir tai sukuria įdomų vizualų efektą. Švelnus kontrastas, šviesos ir šešėlių žaidimas – tuo žavi ombre stilius.

Nuotraukos – gamintojų. Tekstas – Danguolės Kiškienės.

Ombre efektą naudoti sienoms (tiek jas dažant, tiek dekoruojant tapetais ar netgi nedidelėmis plytelėmis) – pats įspūdingiausiais pritaikymo būdas: jis labiausiai pastebimas, nes iš karto krinta į akis. Tiesa, ir sudėtingiausias bei rizikingiausias. Neaukštą kambarį apačioje patariama dekoruoti tamsesne (ji suteikia stabilesnį pagrindą), o į viršų – šviesėjančia spalva: kuo jos daugiau, tuo didesnės erdvės įspūdis sukuriamas, o lubos atrodo aukštesnės, nei yra iš tiesų. Jei patalpa aukšta ir šviesi, spalvos gali persilieti bet kuria kryptimi – netgi horizontaliai. Tada šviesiausi plotai turėtų būti palei langus, o tolimesni kampai – tamsesni.

Ombre spalvų paletė įvairi – tai gali būti ne tik monochrominiai atspalviai, bet ir ryškesni deriniai: jie lemia kuriamą nuotaiką, suteikia interjerui artistiškumo ir unikalumo, nes ombre efektas visada įdomesnis nei kelių „švarių“ spalvų dermė. Persiliejančios spalvos gali būti kelios. Švelnūs pasteliniai tos pačios spalvos atspalviai, palaipsniui visiškai išbąlantys, spinduliuoja elegantiškumą ir rafinuotumą. O ryškesnė iš šviesaus į tamsų toną pereinanti spalva interjerui suteikia dramatiškumo. Beje, sodrios spalvos, derinamos su pastelinėmis, vizualiai atrodo tamsesnės.

Namų aplinka

Šio sezono atradimai

Šiltasis metų laikas buvo smagus daug kuo – ir tuo, ką nauja šįmet pamatėme, sukūrėme ar pritaikėme gražindami savo namų aplinką. Žurnalo „Mano namai“ komanda paprašė kraštovaizdžio formavimo profesionalų pasidalyti šio sezono atradimais: įdomiais aplinkos projektavimo sprendimais, kelionėse pastebėtais originaliais eksterjero elementais, nematytais ar iki šiol neįvertintais augalais.

Nuotraukos – Godos Čibiraitės-Characiejienės, Teresės Jokšienės, „Vida Press“. Tekstas – Danguolės Kiškienės.

Kraštovaizdžio architektė Goda Čibiraitė-Characiejienė pastebėjo netolygiai trinkelėmis grįsto tako kraštą, užpiltą dekoratyviu žvyru – tai atrodo netikėtai ir įdomiai: medžiagos dera viena prie kitos, apskriti akmenukai sušvelnina griežtą kampuotą tako geometriją. Tiesa, taip tinka dekoruoti tik tako pakraštį, nes vaikščioti juo, matyt, nebūtų labai patogu. Beje, ši idėja panaudota ne kur kitur, o ant garsaus Londono dangoraižio, vadinamojo „Walkie-Talkie“, esančio sode „Sky Garden“.

Štai tokia kūrybiška seno betono apdaila. Galima būtų įtarti, kad čia ranką pridėjo Antonio Gaudi, tik ši nuotrauka daryta Nidoje, prie Kuršių marių molo: sovietinių laikų klombos, atskiriančios gatvės važiuojamąją dalį, apklijuotos senomis keraminėmis plytelėmis. Šiek tiek neaišku, ar plytelės nutrupėjusios, ar taip turi būti, bet spalvos suderintos – ir žiūrėti smagu.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis