Futuristinis kultūros centras Nyderlanduose

Šis projektas yra pavyzdys, kaip naudingai, racionaliai ir prasmingai pertvarkyti apleistas ar nebefunkcionalias teritorijas. Amersforto miesto (Nyderlandai, Utrechto provincija), kuriame anksčiau klestėjo pramoninė veikla, vadovybė taip pat atkreipė dėmesį į dabar jau nenaudojamas dykvietes, apleistus kvartalus, siekdama juos paversti komerciniais, pramoginiais ir kultūriniais rajonais.

Taip pertvarkomoje miesto dalyje šalia centro 2014 m. įsikūrė „The Eemhuis“. Tai įspūdingų architektūrinių sprendimų kultūros centras, kuriame glaudžiasi miesto biblioteka, regiono archyvai, šokio, muzikos ir vizualinių menų mokykla, parodų erdvės. Anksčiau šios kultūrinės veiklos buvo išblaškytos po visą miestą, tad architektų bendrovė „Neutelings Riedijk Architects“ gavo užsakymą Roterdamo miesto pavyzdžiu sukurti daugiafunkcį centrą, kuris suvienytų visas šias programas po vienu stogu.

Structum nuotr.

Structum nuotr.

Pastatas sudarytas iš trijų tarsi vienas šalia kito padėtų knygų tomų, simbolizuojančių tris meno rūšis – šokį, muziką ir vaizduojamąjį meną. Fasadai pagal pagrindinį planą išdėstyti klasikiniu trikampiu. Atrama pagaminta iš 30 cm ilgio pailgintų glazūruotų plytų, sutvirtinančių horizontaliai. Pastato viršus baigiamas metalinėmis plokštėmis su taškuotomis pusiau sferinėmis formomis, išryškinančiomis po Šiaurės Nyderlandų debesimis pakibusią erdvę. Kibirkščiuojantis futuristinis centro dizainas veikia kaip katalizatorius, regeneruojantis miesto kultūros išteklius ir darantis juos lengviau prieinamus visiems gyventojams.

Structum nuotr.
Structum nuotr.

Viešosios erdvės pastato viduje nukreiptos visomis kryptimis. Pirmame aukšte esanti aikštė virsta didele dengta sale su parodų centru. Didžioji jo parodų salė yra pusiau po žeme, apsupta mažesnių parodų kambarių, įspūdinga kavine ir palaipsniui pereina į biblioteką.

Structum nuotr.
Structum nuotr.

Biblioteka – tai erdvė su pakopomis išdėstytomis informacijos teikimo terasomis, tarsi aikštės pratęsimai galiausiai atvedančiomis lankytojus į pagrindinę bibliotekos erdvę. Laiptų viršuje biblioteka virsta milžiniška atvira erdve su knygų lentynomis, skaitymo ir mokymosi erdvėmis, iš kurių galima grožėtis atsiskleidžiančia miesto panorama. Virš bibliotekos –
archyvų skyrius, iš jo sukuriamos šios erdvės lubos. Pastato mansardoje įsikūrusi menų mokykla, skirta trims meno mokyklos sritims (teatro ir šokio, vizualinių menų bei muzikos) ir tarytum pakibusi sija karūnuoja kompleksą. Vertikalus erdvių išdėstymas paryškina įvairių meno ir mokslo sričių santykį ir tęstinumą. Beje, „The Eemhuis“ 2015 m. lapkričio 27 d. paskelbta geriausia Nyderlandų biblioteka.

Structum nuotr.
Structum nuotr.
Structum nuotr.

Architektai: „Neutelings Riedijk Architects“;
Vieta: Empleinas, Amersfortas, Nyderlandai;
Plotas: 16 000 kv.m.;
Metai: 2014;
Nuotraukos: „Courtesy of Scagliolabrakke“, „Neutelings Riedijk Architecten“;
Statybos dizainas: „ABT Adviesbureau voor Bouwtechniek“;
Statybos fizika: „DGMR Raadgevend Ingenieurs Installation design: HE Adviseurs“, Roterdamas;
Išlaidų valdymas: „BBN Adviseurs“, Amsterdamas;
Generalinis rangovas: „Dura Vermeer Bouw bv“;
Statybos aikštelės vadyba ir priežiūra: „Royal Haskoning DHV“;
Klientas: Amersforto miestas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis