Japoniškas interjeras: mažai iš tiesų gali reikšti daug

Svarstant pasirinkti japoniško stiliaus interjero dizainą, pirmiausia derėtų suprasti, kaip Rytų dizaino idėjos ir kultūra skiriasi nuo japoniško interjero Vakarų pasaulyje.

Pusiausvyra Visatoje – visa ko pagrindas Japonijoje ir tai atsispindi jų patalpų viduje bei japoniškuose soduose. Šiame straipsnyje kalbėsime apie spalvas, struktūrą ir traukos centrus, kurie ryškiai išsiskiria iš kitų dekoravimo stilių. Atverkite savo protą Rytų kultūrai ir galėsite mėgautis japoniškų tradicijų elegancija ir skoniu.

Japoniškas interjeras – būdas kitaip pažvelgti į spalvas

Balta ir juoda spalvos interjero dizaine pas mus nelaikomos spalvomis, tačiau Rytuose jos yra labai svarbios dekoro detalės. Juodas interjeras padeda išryškinti savitas formas ir geometrines struktūras.

Atminkite, kad dažniausiai interjere yra naudojami balti atspalviai ir neutralios spalvos, kurias galima pamatyti gamtoje. Negalima teigti, jog juoda spalva nedera; ji išryškina linijas ir kartais naudojama pabrėžimui. Ji kuria harmoniją. Įsivaizduokite matines ryžių baltumo kambario pertvaras su poliruotu juodu mediniu rėmu.

Renkantis spalvas, nebūtina dėmesį kreipti į kambario architektūrą. Neutralios spalvos padės suteikti tvarkos jausmą, kuris, kaip netrukus suprasite, turėtų būti ir privalės tapti pagrindiniu tikslu, dekoruojant kambarį pagal japoniškas tradicijas.

Rytietiško interjero detalės
Rytietiško interjero detalės
Shutterstock nuotr.

Jeigu pasitelkiama ryški spalva, venkite ją naudoti dažnai. Pagrindines spalvas stengiamasi išskirti ir naudoti ant vienetinių objektų ar architektūrinių sprendimų, kurie turėtų tapti erdvės epicentru.

Vakarietiškas mąstymas mums sako: „Jeigu tai ten tinka, tai dar truputį panaudokime ir čia“, tačiau to reikia vengti. Raudonas lakuotas bambukinis stulpas ar kolona gali būti rimtu pretendentu į erdvės centrinį objektą. Japoniško dekoro kartojimas toje pačioje erdvėje sumažintų stulpo/kolonos reikšmę.

Tęsiant japoniškos pusiausvyros paieškas

Kaip ir renkantis spalvas, taip ir renkantis kardinaliai skirtingos faktūros ir formos medžiagas, nedarote klaidos ir pasieksite pusiausvyrą bei tvarką. Galvokite apie jin ir jan – budistų doktriną apie priešingybių pusiausvyrą.

Kedro medis derės su tobulai sukurta, spindinčia lakuota dėže. Bambuko kietmedžio grindys gerai žiūrėsis aplink vieną didelę akmens plokštę. Tiks ir pinti baldai, ant kurių uždėtos minkštos šilko pagalvėlės. Siekite paprastumo. Nieko sudėtingo.

Ryškios tekstūros, natūralaus pluošto kilimėlis vietoj to, kad būtų pakabintas ant sienos, gali būti integruotas į ją ir tapti papildoma apdailos medžiaga. Tai nėra paprastas kabinamas akcentas, kaip mes jį tradiciškai suprantame. Tai integrali dalis, beieškant kontrastų pusiausvyros.

Rytietiškas interjeras
Rytietiškas interjeras
Shutterstock nuotr.

Negali būti ramybės ten, kur egzistuoja chaosas

Pagrindinį kambario dizaino bruožą padiktuoja japonų paprastumas ir pereinamumas japoniškame stiliuje. Baldai išdėstomi atsižvelgiant į grakštumo taisyklės. Mes, dekoruodami kambarį japonišku stiliumi, tą darome pagal perimetrą, o praėjimo centru pasirenkame kambario centrą. Japonai, priešingai, stengiasi visą dėmesį sutelkti į centrą, o perimetrą palikti praėjimui ir per daug jo neužstatyti.

Pagrindiniu traukos centru gali tapti pokalbio skatinimui išdėstyti baldai, nedidelis akmenukų sodas, atviras židinys ar net nedidelė šventykla. Niekada nepamirškite, jog ramybė negali būti pasiekta ten, kur vyrauja chaosas. Pasistenkite šiuos traukos centrus išlaikyti matomus ir apibrėžtus.

Vietoj to, kad siena būtų skirta daiktų klijavimui, daiktų atrėmimui ar tiesiog būtų užstatyta baldais, ji tampa vienu iš dekoro elementų bendroje schemoje. Pasistenkite, kad šalia jų būtų praėjimas, tačiau sukurkite kokią nišą, kurioje galėtumėte demonstruoti kolekcionuojamus daiktus ar kažkokį vieną meno kūrinį.

Rytietiško interjero detalės
Rytietiško interjero detalės
Shutterstock nuotr.

Japoniškas dekoras: mažai yra daug

Baldų perteklius japoniškame stiliuje tikrai nepriimtinas. Nebijokite palikti daug atviros erdvės, jeigu įrengiamos patalpos yra didelės. Jeigu patalpos nedidelės, apsidžiaugsite, jog nereikės daug investuoti į baldus. Dauguma daiktų yra ir turi būti daugiafunkciniai. Futonas yra puikus to pavyzdys. Susuktas ir pastatytas ant šono, jis gali tapti interjero detale, kuri bet kada gali būti paguldyta sėdėjimui ar išvyniota miegui ar mankštai.

Kokybė – svarbiausias pasirinkimo kriterijus. Ieškodami daiktų, didžiausią dėmesį sutelkite į patinkantį kokybiškai pagamintą daiktą. Jeigu jūsų biudžetas ribotas, pinigus leiskite ne kiekiui, o kokybei.
Pabandykite suvokti minimalizmą ir išmokite pamoką, jog mažai iš tiesų gali reikšti daug.

Rytietiško interjero detalės
Rytietiško interjero detalės
Shutterstock nuotr.

Amžius kurta - amžius gyvuos

Nieko naujo apie Japonijos kambario interjero dizaino subtilybes pasakyti negalima. Visa tai rutuliojosi per ilgus amžius. Buvo tobulinamos medžiagos ir procesai, tačiau pagrindiniai elementai išliko nepakitę.

Mūsų pasauliui tampant vis labiau chaotišku, ramybės oazės namuose, kurią siūlo japoniškas dekoras, svarba tik didės. Ir čia galima teigti, jog ilgalaikės investicijos apsimoka.

Daugiau sužinoti apie japoniško interjero kūrimo principus norintys galės VI-ojoje Tarptautinėje bonsai ir suiseki parodoje bei II-ajame Japonijos kultūros festivalyje, skirtame Lietuvos ir Tekančios saulės šalies draugystės dvidešimtmečiui paminėti.

Paroda vyks birželio 9-12 d. „Litexpo“ parodų rūmuose. Dvidešimt pasaulio šalių dalyvių, dvidešimt Japonijos meno šakų, dvidešimt diplomatinių santykių atkūrimo metų. Tokie skaičiai vainikuoja dviejų šalių draugystę ir ištrina geografinius atstumus bei sujungia kultūras. Tai – unikalus renginys ne tik Baltijos šalyse, bet ir Europoje.

Rytietiško interjero detalės
Rytietiško interjero detalės
Shutterstock nuotr.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis