Išmanus butas Naujamiestyje: pavyzdys, kaip, turėtų atrodytų tolimos technologijos

Iš vandens maišytuvo bėgantis verdantis vanduo, kad iš karto galima užsiplikyti arbatos puodelį. Vonioje stovintis išmanus veidrodis, kuriame galima žiūrėti mėgstamus serialus ar klausytis jutubo muzikos. Balsu valdomas apšvietimas, robotas siurblys, televizorius. Virtualaus asistento perskaitoma orų prognozė. Tai išmanaus buto elementai, kurie greitai taps, o gal jau ir tapo, daugelio žmonių kasdienybės detale.

Pasak „Vilnius Tech“ Elektronikos fakulteto Elektroninių sistemų katedros profesoriaus dr. Artūro Serackio, išmaniosios technologijos leidžia mums pasijusti, jog gyvename kitame laikmetyje nei anksčiau, nors iš tiesų tai jau yra dabartis.


„Jaučiame technologinį progresą daug kur aplinkui. Kai kurie dalykai, kurie mums kadaise atrodė tolimos ateities ar fantastų išmonė, dabar jau tapo įprastu dalyku. Daug mus supančių žmonių entuziastingai bando naujas technologijas, naujus išmanius įrenginius. Juk jei anksčiau mobiliojo ryšio operatorių salonuose rinkdavomės telefoną ar pokalbių planą, tai dabar renkamės ir garsiakalbį, ir paspirtuką, robotą siurblį, išmaniąsias stebėjimo kameras”, – teigia profesorius.


A.Serackio teigimu, nors iš pirmo žvilgsnio turbūt atrodytų, jog naujos technologijos svarbesnės daug veiklos, mažai laiko turinčių žmonių buičiai, tačiau jos gali būti ir nebloga pagalba vaikams, fizinę negalią (kad ir laikiną) turintiems asmenims.


„Įsivaizduokite, jei sportuodami susilaužote ranką. Viskas gali apsiversti aukštyn kojomis, nei šaldytuvo neatidarysite įprastu judesiu, o kartais ir tualeto kambaryje norėtųsi turėti išmaniųjų sprendimų, kurie taip paplitę Japonijoje“, – sako profesorius.


Įrengė išmanų butą Naujamiestyje


Išmaniosios technologijos gali būti nesudėtingai ir ekonomiškai pritaikomos kiekvienuose namuose. Tuo įsitikinusi įmonė „Eika“, kuri kartu su partneriais įrengė pavyzdinį išmanų butą. Jame gausu pasitelkus dirbtinį intelektą ir kitas inovacijas valdomų įrenginių, inovatyviausios buitinės technikos ir iš tvarių medžiagų pagamintų baldų.



Išmanus butas Naujamiestyje
Išmanus butas Naujamiestyje
Organizatorių archyvas



„Pastebime, kad išmaniosios technologijos mūsų namuose dar nėra kasdienio gyvenimo dalis. Jos išnaudojamos rečiau, nes abejojama savo technologiniais įgūdžiais, gebėjimu jas valdyti. Tačiau mes tikime, kad išmanius namus gali susikurti kiekvienas. Tereikia šiek tiek smalsumo, ryžto ir noro suteikti savo gyvenimui daugiau komforto. „Eika Smart Lab“ išmanus butas – pavyzdys, kaip, atrodytų tolimos technologijos, prieinamos čia ir dabar, ir kaip jos gali gyvenimui suteikti dar daugiau patogumo. Tai bus mūsų tęstinis projektas, į kurį kviečiame prisijungti kuo daugiau technologinių partnerių, ypač Lietuvos kūrėjų“, – teigia Domas Dargis, „Eika“ generalinis direktorius.



Išmanus butas Naujamiestyje
Išmanus butas Naujamiestyje
Organizatorių archyvas



Sostinės Naujamiestyje įrengtame išmaniame bute daugelis įrenginių susieti su išmaniuoju telefonu, tarp jų ir virtualus asistentas, kuris leidžia balsu reguliuoti apšvietimą, padėti sudaryti pirkinių sąrašą, išklausyti orų prognozę, paleisti norimą muzikos kūrinį ar patikrinti el. pašto laiškus. Jei išmanių namų technologijas reikėtų valdyti atskirais valdymo pultais, jų reikėtų kone 10-ties, šiuo atveju užtenka vieno išmaniojo telefono arba jūsų balso.



Išmanus butas Naujamiestyje
Išmanus butas Naujamiestyje
Organizatorių archyvas



Technika išmaniajame bute taip pat išskirtinė – orkaitėje maistą ruošti galima pasirinkus naujausią, garų funkciją, kaitlentės garai surenkami tuoj pat joje įmontuotu gartraukiu ir nepasklinda po butą, automatiškai valdomas išmanus WC, vonioje įrengtas TV-veidrodis, naudodamasis telefonspyne atėjusius svečius gali pamatyti telefono ekrane.



Išmanus butas Naujamiestyje
Išmanus butas Naujamiestyje
Organizatorių archyvas



Išmanus butas Naujamiestyje
Išmanus butas Naujamiestyje
Organizatorių archyvas




Patarimai, kaip paversti butą išmanesniu


Ekspertai pastebi, kad savo namus paversti išmanesniais tikrai nereikia didelio biudžeto ar aukštojo inžinerinio išsilavinimo. Pradžiai pakanka nusipirkti tinkamus šviestuvus, papildomą priedėlį įrenginiams ir įsigyti virtualaus asistento programėlę.


„Jeigu gyvenimo eigoje sugalvojote savo butą paversti išmanesniu, pradžioje rekomenduočiau patikrinti, kokius įrenginius turite namuose, ar jie gali būti susieti su virtualaus asistento funkcija. Tada pradėti nuo vieno kambario įrengimo su išmaniomis lemputėmis. Toliau pamažu pabandyti naujus elementus”, – pataria Maija Nikitina, „Eika“ plėtros projektų vadovė ir inovacijų ambasadorė.


Pasak jos, siekiant 50 kv. m bute apšvietimą valdyti automatiniu būdu, pakaks ir 500 Eur investicijos: „Išmanius namus gali padėti įsirengti mūsų grupės įmonė „Apdailos formatas“.


Yra įrenginių, kurių neįmanoma paversti išmaniais. Tuomet pravers specialus kištukinis lizdas, susietas su virtualiu asistentu. Tokiu būdu bus galima balsu paprašyti arbatinuką užvirti vandenį ar paprašyti virtualaus asistento, kad įjungtų apšvietimą.


„Žmonės mano, kad paprasčiau atsistoti ir įjungti mygtuką, nors tai tiesiog yra įprotis. Kai pradeda naudotis virtualaus asistento pagalba ar kitais su išmanių technologijų privalumais, suvokia, kad toks gyvenimas ne tik patogesnis, bet saugesnis ir tvaresnis. Daugelis šių išmanių technologijų gali taupyti resursus ir prevenciškai perspėti, jei kas nutinka namuose”, – neabejoja M. Nikitina.


„Eika Smart Lab“ išmanusis butas buvo kuriamas kartu su partneriais: „Grohe", „Nolte Küchen Lietuva", „Ekoliumenas“, „BTN“, „ISKU baldai“, „Stentron“, „Transformuojami baldai“, „Parkis“.


Pasižvalgykite po būsto interjerą:




Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis