Kelios gudrybės, kad ryžių patiekalai būtų išskirtiniai

Kelios gudrybės, kad ryžių patiekalai būtų išskirtiniai!


Prieš virdami ryžius, juos paskrudinkite. Trumpas pakepimas ant sviesto ar aliejaus prieš supilant vandenį padeda atsiskleisti tikrajam ryžių skoniui ir išryškina riešutų aromatą. Ypač didelį skirtumą pajusite, jei prieš virimą paskrudinsite ruduosius ar kitus spalvą turinčius ryžius.


Ryžius virkite su mėsos ar daržovių sultiniu. Jei neturite laiko sultiniui pasigaminti, galite naudoti kubelius. Virtuvių šefai atkreipia dėmesį, kad, verdant tik sultinyje, ryžiai gali pasidaryti per daug lipnūs ir krakmolingi, tad geriausia sultinį maišyti santykiu 1:1 su vandeniu.


Norėdami paįvairinti savo patiekalą ne tik skoniu, bet ir spalva, į verdamus baltus ryžius įberkite saują juodųjų ryžių. Juodieji ryžiai virdami įgauna violetinę spalvą, už šį procesą atsakingas tas pats antioksidantas antocianinas, kuris ir nokstančiai mėlynei suteikia violetinę spalvą. Šie ryžiai turi kiek neįprastą, įdomų, sodrų skonį, mažas kiekis neužgoš patiekalo skonio, tačiau išvaizdą kaipmat pakeis.


Gamindami ryžius kaip garnyrą nepamirškite jų paskaninti – tokiu atveju ryžiams labai tiks tie patys ingredientai (pavyzdžiui, kelios smulkiau supjaustytos ar sutarkuotos daržovės) ir prieskoniai, kurių dedate į pagrindinį patiekalą. Nesmulkinti prieskoniai ryžiams suteiks subtilesnio skonio, o smulkūs prieskonių milteliai savo ryškesniu skoniu ryžių garnyrui padės irgi įgauti intensyvesnį skonį.


Įdomu


Gerai saugomi nevirti baltieji ryžiai gali stovėti metų metus. Spalvą turintys ryžiai gerokai trumpiau – dėl savo pilno grūdo savybių jie gali išbūti kokybiški tik 3–6 mėnesius.


Laukiniai ryžiai yra visai ne ryžiai, o pelkinės žolės. Vis dėlto jos labai sveikos, o ir skonis neprimena pelkės.


1993 metais mažame Japonijos kaime Inakadate ūkininkai ryžių laukuose pradėjo kurti vizualiuosius menus iš jų pačių auginamų ryžių. Tikslingai ir kruopščiai sėdami įvairių rūšių ryžius, kurie noksta skirtingomis spalvomis, šie autoriai savo laukuose atvaizduodavo Moną Lizą bei Napoleoną. Laikui bėgant tokia meno forma paplito po visą Japoniją.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis