29 kv.m. butas Vilniuje: kaip visas zonas sutalpinti į vieną kambarį

Funkcionaliai suplanuota patalpa, pritaikyti neįprasti sprendimai, apgalvotai parinktos kontrastų žaismą kuriančios minkštos ir šaltos plokštumos bei šeimininkų individualumą subtiliai atskleidžiantys dekoro elementai, apdailos medžiagos net mažytę, vos 29 m² ploto, patalpą pavertė šiuolaikiška ir patogia jauno vaikino gyvenamąja erdve.

Objekto dosjė:


Tipas – butas atnaujintame name.


Plotas – 29,30 m².


Gyvenamoji erdvė – 1 kambarys.


Gyventojas – jaunas vaikinas.


Interjero projekto autorė – dizainerė Vėjūna Kasinskienė („W Home Deco“).


L. Garbačausko nuotr.


Atnaujintame name Vilniaus senamiestyje įrengtas nedidukas vieno kambario butas buvo iš esmės pertvarkytas. Interjerą projektuoti pakviesta dizainerė Vėjūna Kasinskienė turėjo nelengvą užduotį: erdvę ne tik reikėjo pertvarkyti taip, kad būtų patogu gyventi vienam vaikinui ar porai, bet ir atsižvelgti į dizaino subtilybes. Jaunuolio namai turėjo būti šiuolaikiški ir įspūdingi. Projekto autorė neslepia, kad siekiant įgyvendinti visus užsakovo norus teko viską kruopščiai pergalvoti ir suskaičiuoti kiekvieną centimetrą.


Pagal pirminį planą visi virtuvės įvadai suformuoti dabartinėje miegamojo zonoje, TV jungtys – sieninės spintos nišoje, prie įėjimo – didelė drabužių spinta. Be to, šeimininkas griežtai norėjo miegoti ant lovos ir nesutiko tenkintis išskleidžiama sofa, todėl buvo nuspręsta apkeisti funkcines zonas vietomis: palei sieną prie įėjimo numatyta virtuvės zona, o virtuvės vietoje suformuota niša lovai įrengti.


L. Garbačausko nuotr.
L. Garbačausko nuotr.


Nedideliame bute pritaikyti funkciniai sprendimai padėjo išsaugoti erdvės pojūtį ir sukurti patogią gyventi aplinką. Vienas tokių sprendimų – per visą sieną nusitęsianti palangė, atstojanti ir valgomojo stalą, ir darbo kampelį.


L. Garbačausko nuotr.


Svetainės poilsio zonoje įkomponuota paprasto dizaino, bet itin praktiška sofa-lova su talpia patalynės dėže ir patvariu miegamuoju mechanizmu, tinkamu naudoti kasdien.


Norėdama sukurti kuo erdvesnės patalpos pojūtį, dizainerė nusprendė atsisakyti įvairių nereikalingų atitvarų ir pertvarinių sienelių, stengėsi butą suskirstyti baldais – išsaugoti vientisą, nesuskaidytą erdvę ir neužgožti didelių langų: jie šiame interjere buvo tarsi nesibaigiančio horizonto iliuzija. Dėl šios priežasties uždaras liko tik vonios kambarys: kompaktiška svetainės zona nuo virtuvės atskirta nedidele „sala“, o miegamasis įrengtas bendroje erdvėje, tik šiek tiek „įstumtas“ į nišą. Be to, erdvei padidinti buvo parinktos ir atitinkamo kolorito apdailos medžiagos – monochrominės šviesios spalvos, blizgūs paviršiai ir veidrodžiai, sumontuoti virtuvės viršutinių spintelių fasaduose.


Dekoro idėja


Pagal dizainerės sumanymą, interjeras turėjo atspindėti šeimininko asmenybę ir gyvenimo būdą. Kadangi bute gyvena jaunuolis, buvo ieškoma įvairių išraiškos būdų vyriškumui ir veržlumui perteikti. Su šiomis sąvokomis projekto autorei siejosi griežtos, nenuoseklios, nuolat keičiančios kryptį linijos, kampuotos formos, tam tikras nenuoseklumas. Visa tai kėlė asociacijas su savotišku netaisyklingu daugiakampiu – briaunainiu, angliškai vadinamu „Polyhedra“. Netaisyklingų linijų briaunainio motyvų ir užuominų galima pastebėti visame bute: tapetuose, kampuotuose šviestuvuose, kėdžių atkaltėse, lovos galvūgalio linijose, vonios plytelių rašte.


Projektuojant miegamojo zoną buvusios virtuvės vietoje dizainerei teko ieškoti, kur sumontuoti drabužių spintą. Tiesa, viena sieninė spinta įrengta svetainės zonoje, tačiau jos šeimininkui neužteko. Vėjūna nusprendė atsisakyti įprastų naktinių spintelių prie miegamojo lovos ir šią erdvę išnaudojo talpiai spintai su antresolėmis įrengti. Siekiant sukurti kuo daugiau vietos daiktams pasidėti ir išsaugoti estetinį interjero įvaizdį, visi fasadai buvo pagaminti iš vientisų blizgių plokščių. Toks sprendimas padėjo atkreipti dėmesį į išskirtinį akcentą – aukštą, klasikinio mėlyno atspalvio aksomu aptrauktą ir „česterio“ principu dekoruotą lovos galvūgalį, padedantį kurti prabangos, jaukumo ir minkštumo įspūdį.


L. Garbačausko nuotr.


Virtuvės sienelė išklijuota tokiais pat tapetais kaip miegamojo zonoje ir uždengta skaidriu grūdintu stiklu. Toks sprendimas dar labiau išryškino vyraujančią briaunainio temą.


L. Garbačausko nuotr.
L. Garbačausko nuotr.


Bronzos atspalviu tonuoti veidrodiniai virtuvės fasadų paviršiai padeda išvengti buitiškumo, atspindėdami vaizdą pro langus vizualiai praplečia erdvę, suteikia gilumo įspūdį, o tai labai svarbu mažame bute.


L. Garbačausko nuotr.


Aksomas moderniam interjerui suteikia minkštumo, sodrumo, prabangos ir elegancijos. O sodriai mėlyna ir garstyčių geltona papildė jį ekscentriškų ryškių blyksnių. Šios efektingos ir kontrastingos spalvos kuria dramatišką intrigą, kartu neleidžia nuobodžiauti ir puikiai nuteikia.


L. Garbačausko nuotr.


Pertvarkant interjerą buvo koreguojama ir vonios patalpa – čia išgriauta pertvara ir šiek tiek padidintas vonios kambarys. Greta jo suprojektuota virtuvės zona, todėl atsirado galimybė skalbyklės įvadus perkelti į virtuvę. Spintelėje paslėpta ir skalbyklė. Siekiant sukurti patogesnę aplinką, vonios kambaryje perkelti ir praustuvo bei gyvatuko įvadai.


L. Garbačausko nuotr.


Po šių korekcijų palei vieną sieną suprojektuota praustuvo zona ir unitazas, o prie kitos įrengtas gyvatukas, todėl patalpos gale dar liko daug vietos suformuoti patogiai dušo kabinai su skaidraus stiklo durimis.


L. Garbačausko nuotr.


Dizainerė pataria


Nedideliame vonios kambaryje santechnikos įrangą geriau montuoti su potinkinėmis dalimis: dėmesio neblaškys daug atskirų detalių, visa kompozicija atrodys lengvesnė, o erdvė – vientisa ir todėl vizualiai didesnė.


L. Garbačausko nuotr.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis