Vis labiau populiarėjanti „kviečių mėsa“ – seitanas: su kuo ją valgyti?

„Kviečių mėsa“ – skamba neįprastai? Vegetariškos mitybos atstovai būtent taip įvardija miltų ir vandens gaminį, patiekaluose pakeičiantį mėsą. Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, sako, kad seitanas – skanus, nesunkiai pasigaminamas bei sveikatai naudingas ingredientas, kuriuo lengvai galėsite pakeisti kai kuriuos mėsos patiekalus.

Mėgstamas ir visavalgių


„Žmonių valgymo įpročiai nuolat kinta: įtaką jiems daro daugybė veiksnių: nuo dėmesio tvarumui iki sveikesnio gyvenimo būdo tendencijų, todėl nenuostabu, kad susidomėjimas sveikesniais pasirinkimais: maisto produktais be glitimo, laktozės, su mažiau druskos ar cukraus, taip pat ir mėsos alternatyvomis galinčiai vadintis gaminiais tarp vartotojų jau kurį laiką vis auga“, – teigia V. Juodkazienė.


Vegetariški produktai populiarėja ne tik tarp mėsos atsisakiusių prekybos tinklo lankytojų, bet ir visavalgių pirkėjų. Žmonės ieško naujų skonių, atidžiai stebi, kaip maitinasi patys ir ką valgo jų šeimos nariai, todėl dažnai ieško ir gyvulinės kilmės produktams sveikesnių alternatyvų. Viena tokių – „kviečių mėsa“ seitanas. Kaip sako V. Juodkazienė, nors seitanas dažnai painiojamas su dar vienu veganišku Azijoje labai mėgstamu produktu – tofu, jis yra visai kitoks. Skirtingai nei tofu, kuris gaminamas iš sojų, seitanas yra iš Japonijos kilęs produktas, gaminamas iš glitimo.


Ne tik skanus, bet ir sveikas


Kaip teigia maisto ekspertė, tradiciniu būdu gaminant seitaną kvietinė tešla yra skalaujama vandeniu, kol iš jos yra pašalinamos krakmolo granulės. Išoriškai jis labai primena vištienos ar sojos mėsą, truputį panašus ir skonis, bet daugeliu atvejų seitanas bus toks, kokius prieskonius panaudosite gamindami.


Seitanas yra itin populiarus Azijos ir budistų virtuvėse. Vakarų kultūroje seitanas dažnai pateikiamas kaip veganiškos kilmės mėsos pakaitalas, todėl jis tinka visur, kur yra naudojama mėsa. Seitanu skaninami ir įvairūs sumuštiniai, tortilijos ar kebabai, ryžių dubenėliai, salotos, mėsainiai.


Pasak V. Juodkazienės, seitanas, ne tik skanus, bet ir sveikatai naudingas produktas. Jame yra daug baltymų ir mažai kalorijų. Vis dėlto, norint gauti reikiamą baltymų dienos normą – vien šio produkto valgyti neužteks. Mat jame randama itin mažai aminorūgščių, kurių galima gauti kituose augalinės kilmės produktuose, tokiuose kaip grūdai, pupelės ar riešutai arba mėsoje. Seitanas taip pat garsėja geležies gausa. Viename seitano paplotėlyje yra net 20 procentų rekomenduojamos geležies dienos normos. Be to, jame randama ir šiek tiek kalcio.


V. Juodkazienė siūlo ir kelis paprastus receptus, kuriuose išradingai panaudosite šią „kviečių mėsą“.


Keptas seitanas


Jums reikės:


1 kg kvietinių miltų

600 ml šilto vandens

1 a. š. druskos

1 v. š. sezamų aliejaus

2 v. š. sojų padažo

2–4 v. š. augalinio aliejaus

1 v. š. juodųjų sezamų sėklų

100 g svogūnų

200 g raudonųjų paprikų

200 g geltonųjų paprikų

2 skiltelių česnako

1 svogūno laiško


Pagaminimas:


Pirmiausia paruoškite seitaną: šiltą vandenį supilkite į miltus ir išminkykite tešlą. Suformuokite ją į rutulį ir palikite uždengtą 10 minučių. Įdėkite tešlą į tankų tinklinį kiaurasamtį ir nuplaukite ją po tekančio vandens srove – tai daryti reikia net 20 minučių. Perdėkite tešlą į gilų indą ir palikite pastovėti apie 30 minučių. Tuomet paimkite tešlos rutuliuką į rankas, apvyniokite jį švaria marle ar medvilniniu plonu rankšluostėliu, atsargiai įdėkite į puodą su sūriu vandeniu ir virkite maždaug valandą. Paruoštą seitaną supjaustykite lazdelėmis, jas apšlakstykite sojų padažu, sezamų aliejumi ir leiskite šiek tiek pasimarinuoti. Paprikas supjaustykite juostelėmis, o svogūnus – kubeliais.


Į įkaitintą kinišką WOK keptuvę, įpilkite aliejaus, suberkite smulkintą svogūną bei paprikas ir maišydami kepkite aukštoje temperatūroje. Suberkite smulkintą česnaką, marinuotą seitaną ir viską trumpai pakepinkite. Nukelkite keptuvę nuo kaitros, patiekalą pagardinkite druska, apibarstykite susmulkintu svogūno laišku ir juodųjų sezamo sėklomis. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis