Kodėl pamirštame skaidulas? Mitybos ekspertė Tautvilė Šliažaitė-Miller pasakoja apie tikrąją skaidulų naudą organizmui

Ne kartą teko girdėti, kad skaidulos – būtina mitybos dalis. Tačiau Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad tarp vartotojų nėra nusistovėjusio įpročio skaidulas tikslingai įtraukti į racioną.

Daugiau nei pusė – 61 proc. – lietuvių nežino rekomenduojamo skaidulų kiekio ir neseka, kiek jų suvartoja. Penktadalis gyventojų pripažįsta, kad negauna reikiamo skaidulų kiekio.


Natūropatinės mitybos specialistės Tautvilės Šliažaitės-Miller teigimu, neužtenka gerti vaistinių probiotikų. Būtina į valgiaraštį įtraukti skaidulinių maisto produktų ir pasirūpinti, kad per parą tiek vaikai, tiek suaugusieji suvartotų reikiamą skaidulų kiekį. Priešingu atveju didėja rizika pakenkti žarnyno veiklai.


Skaidulos – organizmo šluota ir maitintoja


„Skaidulos – tai augaliniuose produktuose randami angliavandeniai. Mano pacientai, išgirdę žodį „angliavandeniai“, dažnai reaguoja neigiamai ir įtariai, tačiau be reikalo. Juk skaidulos – tai mūsų organizmo šluota ir maitintoja. Maistinės skaidulos nevirškinamos, todėl atlieka valymo funkciją. Jos taip pat maitina žarnyno gerąsias bakterijas, mikrobiotą, kurios naudingos visai imuninei sistemai“, – sako natūropatinės mitybos specialistė T. Šliažaitė-Miller.


Mitybos specialistės teigimu, skaidulos naudingos ne tik žarnynui – jos taip pat padeda reguliuoti svorį, nes suvartoję skaidulinių produktų ilgiau jaučiamės sotesni. Skaidulos neleidžia staiga padidėti gliukozės lygiui. „Suvalgius tam tikrą saldumyną, pavyzdžiui, gabaliuką šokolado, cukraus lygis labai greitai pakyla ir nukrenta, netrukus vėl norime valgyti. Jei vartojame skaidulų, gliukozės lygis taip greitai nepakyla ir jaučiame sotumą“, – paaiškina T. Šliažaitė-Miller.


Atskleisdama skaidulų naudą mitybos ekspertė teigia, kad suvartojant tinkamą skaidulų kiekį sumažėja rizika susirgti žarnyno vėžiu, širdies ir kraujagyslių ligomis. Jei skaidulų su maistu gauname per mažai, gali varginti vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas. Taip pat gali didėti svoris, nes greičiau išalkstame ir daugiau valgome.



Kodėl pamirštame skaidulas? Mitybos ekspertė Tautvilė Šliažaitė-Miller pasakoja apie tikrąją skaidulų naudą organizmui
Kodėl pamirštame skaidulas? Mitybos ekspertė Tautvilė Šliažaitė-Miller pasakoja apie tikrąją skaidulų naudą organizmui
Organizatorių archyvas



Kitoks požiūris į duoną


„Jei mityba bus nesubalansuota, tuomet organizmui pradės trūkti skaidulų, pajusime neigiamus padarinius. Tam, kad galėtume užtikrinti pusiausvyrą, į mitybą turime įtraukti tinkamų produktų. Dažnai pastebiu klaidą, kai visiškai atsisakoma tam tikrų produktų, pavyzdžiui, juodos duonos. Žmonės jos tarsi bijo, mano, kad jos sudėtyje tik blogi angliavandeniai, tačiau tai nėra visiškai teisinga“, – pabrėžia natūropatinės mitybos specialistė.


„Kokybiška juoda duona – puikus skaidulų šaltinis ir ją siūlau įtraukti į racioną. Renkantis duoną ar kitus produktus siūlyčiau pradėti skaityti etiketes – tuomet nesuklysite. Patariu atkreipti dėmesį, ar duonos sudėtyje yra viso grūdo miltų, taip pat patikrinti skaidulų kiekį“, – sako T. Šliažaitė-Miller.


UAB „Vilniaus duona“ komercijos direktorius Artūras Kokoškinas pritaria mitybos specialistei ir primena, kad pirkėjui, ieškančiam duonos su skaidulomis, verta įsiminti dvi pagrindines taisykles. „Jei etiketėje nurodyta, kad 100 g produkto yra mažiausiai 3 g skaidulų, tokia duona laikoma skaidulų šaltiniu, o jei mažiausiai 6 g skaidulų – duona laikoma turinčia daug skaidulinių medžiagų. Žinodamas šiuos skaičius pirkėjas galės išsirinkti tinkamą produktą.“


Kiekybinę reprezentatyvią apklausą tiesioginės apklausos būdu („Omnibus“) UAB „Vilniaus duona“ užsakymu atliko rinkos tyrimų bendrovė „Norstat“. Tyrimo imtis – 1 000 respondentų, kurių amžius – 18–74 metai. Tyrimas atliktas 2021 m. vasario 2–10 d. 



Užsakymo nr.: PT_67429

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis