Sveikuoliški naminiai ledai: 3 lengvai pagaminamo deserto receptai

Ledai jau seniai yra neatskiriama mūsų vasaros raciono dalis – be jų karštą dieną sunkiai ištveria ne vien vaikai, bet ir suaugusieji. Vis dėlto kintančios sveikatingumo mados ir dažnėjančios alergijos verčia populiariausią vasaros desertą keisti alternatyvomis. Ir neabejotinai į gera – sveikesni ledai lengviau pagaminami, tad jų nesunku pasidaryti ir namuose.

Ledų idėjai – daugiau kaip tūkstantis metų


Nors šiandien mūsų valgomi ledai yra labai „modernus“ desertas, apie jį svajota dar Romos laikais – istorija byloja, kad pats Cezaris siųsdavo bėgikus į kalnus, iš kur šie parnešdavo ledo ir tuomet jį gardindavo įvairių vaisių sultimis. Žinoma, šiuolaikiniams ledams, pradėtiems gaminti pačioje XIX amžiaus pabaigoje, skoniu jie prilygti negalėjo.

„Klasikiniams ledams pagaminti kaip pagrindas naudojamas pienas arba grietinėlė, įdedama šokolado ar vanilės bei cukraus ar kitų saldiklių. Šiandien ledų kultūra ryškiai juda dviem kryptimis: pristatomi nauji ir vis neįprastesni skoniai bei siekiama išlaikyti tradicinį ledų skonį, išvengiant pridėtinio cukraus arba laktozės, kurios Lietuvoje netoleruoja maždaug ketvirtadalis gyventojų“, – pasakoja lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ maisto gamybos ekspertas Aidas Poleninas.


Neįtikėtina skonių įvairovė po truputį keičia ir tai, kaip suprantame ledų išvaizdą – tai nebėra vien ragelyje ar indelyje patiekiami kaušeliai. Štai daugelio mėgstamą ledų ir kavos kombinaciją kai kurie gamintojai sujungė į viena, ir šie ledai nebėra vien tik kavos skonio, jie ir išbudina kaip tikra kava. O, pavyzdžiui, Neapolyje populiarūs ledų takai – į meksikietiško tako formos vaflį dedami skirtingų skonių ledai, pabarstukai ir uogos.


Verta pastebėti – kad ir kokie skanūs būtų ledai, karštą dieną reikėtų pasirūpinti tinkamomis jų laikymo sąlygomis. „Jei ledai atitirpsta ir yra vėl įdedami į kamerą, vėliau juos valgant galima apsinuodyti – kadangi desertas saldus, aptirpęs jis tampa patogia terpe įvairioms bakterijoms. Patartina grįžus iš parduotuvės ledus iškart dėti į kamerą, taip pat niekada nevalgyti jų tiesiai iš dėžutės – geriau įsidėti į atskirą dubenėlį“, – pataria A. Poleninas.


Sveikuoliškų ledų receptai


Braškių ir bananų ledai be cukraus


Reikės:

2 šaldytų ir supjaustytų bananų

Pusės puodelio šaldytų braškių

2 šaukštų grietinėlės

Pusės šaukšto vanilės

„Jei norite pasigaminti ledus be pridėtinio cukraus, jums tereikia vieno dalyko – bananų. Natūraliai saldus vaisius puikai derės su daugeliu uogų ar vaisių. Braškių ir bananų ledams reikia visus minėtus ingredientus gerai sutrinti ir išmaišyti, tuomet maždaug trims valandoms palikti mažuose indeliuose šaldytuvo kameroje“, – sako A. Poleninas.


Kokosiniai ledai be laktozės


Reikės:

2 skardinių riebaus kokosų pieno

Pusės puodelio cukraus

Pusantro šaukšto kukurūzų krakmolo

Pusės šaukštelio druskos

2 šaukštų vanilės ekstrakto


„Pusantros skardinės kokosų pieno su cukrumi, vanilės ekstraktu ir druska šildykite maišydami, kol šie ištirps. Kitame dubenyje sumaišykite likusį kokosų pieną ir kukurūzų krakmolą. Tuomet supilkite skysčius drauge ir virkite dažnai maišydami tol, kol ims tirštėti. Vėliau indą įdėkite į kamerą ir po keturių valandų ištraukę turinį sumalkite – išeis ledų košė“, – pasakoja maisto gamybos ekspertas.


Shutterstock


Mangų ir citrinų ledai su jogurtu


Reikės:

2 puodelių šaldytų pjaustytų mangų

2 šaukštų medaus

Ketvirtadalio arba pusės puodelio graikiško jogurto

1 šaukšto citrinų sulčių

1 citrinos žievelės


„Gerai sumalkite mangus, medų ir jogurtą, įpilkite citrinos sultis. Tuomet išmaišykite ir įsitikinkite, kad neliko kietų mangų gabaliukų. Ant viršaus užtarkuokite citrinos žievelės ir vėl išmaišykite. Sandariai uždarykite ir laikykite kameroje mažiausiai 6 valandas“, – receptus baigia A. Poleninas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis