Architektės patarimai, kaip sumaniai ir skoningai įsirengti loftą

Loftų mada pamažu įsigali ir mūsų šalyje. Čia apsigyvena išskirtiniai žmonės – dažniausiai jauni, ieškantys nestandartinio būsto, neretai užsiimantys menine veikla ar jai prijaučiantys. Pats loftas ir jo unikali erdvė jau savaime suteikia juose įsikūrusiems daugiau gyvenimo laisvės, be to, svarbus momentas – jo priežiūra yra žymiai paprastesnė nei išpuoselėto buto. O tam, kad gyvenimas būtų dar ir kokybiškas, pateikiame keletą praktiškų patarimų.

Erdvė ir jos planavimas

Didelė erdvė – tai vienas iš pagrindinių lofto skiriamųjų bruožų, todėl, įsirengdami sau būstą, pasistenkite išsaugoti šį erdvės ir aukščio įspūdį. Dažniausiai loftuose planuojama viena didelė patalpa, kurioje ir gaminama, ir valgoma, ir dirbama, ir pramogaujama. Atskirai įrengiamas nebent vonios kambarys ir miegamoji zona. Suskaidę lofto erdvę į daug mažų patalpėlių, kaip eiliniame standartiniame būste, prarasite pradinį žavesį – dėl aukštų lubų patalpos atrodys neproporcingos – siauros ir aukštos, tarsi celės.

Shutterstock nuotr.

Shutterstock nuotr.

Asmeninio albumo nuotr.

Vientisa gyvenamoji erdvė skatina atviresnį, socialesnį gyvenimo būdą, tačiau kad būtų lengviau orientuotis, erdvę galima vizualiai suskaidyti, nestatant fizinių pertvarų. Skirtingas zonas – valgio gaminimo, poilsio, pramogų – galima atskirti baldais (permatoma knygų spinta, baru, gėlių stovais), skirtingomis dangomis (galbūt užteks tiesiog patiesti ryškiaspalvį kilimą svetainėje), apšvietimu (išsklaidytas gyvenamojoje zonoje, koncentruotas virtuvėje). Patogus būdas kontroliuoti erdves – stumdomos pertvaros, kurias galima pritaikyti kiekvienai progai. Norint intymesnės, darbingesnės atmosferos galima dalinai izoliuotis, o vakarėlių metu sustūmus pertvaras bendrauti vienoje didelėje erdvėje.

Antresolė

Loftai išsiskiria didesniu nei įprasta butams aukščiu. Taip yra todėl, kad šios patalpos anksčiau nebuvo skirtos gyvenimui, jos buvo pritaikytos gamybinei ar sandėliavimo veiklai. Turint omenyje, kad reglamentuojamas minimalus gyvenamųjų patalpų aukštis siekia 2,5 m, loftuose lubos dažnai pakyla iki 4, 5 ar netgi 6 metrų. Tokioje erdvėje galima laisvai įsirengti antresolę – pusaukštį. Po ja gali atsirasti vonios kambarys, tamsūs sandėliukai, drabužinė, o viršuje – atvira, pusiau atitverta arba visiškai uždara miegojimo zona/miegamasis. Antresolės įrengimas leidžia padidinti patalpos bendrąjį plotą. Beje, tai naudinga žinoti, norintiems išnuomoti ar parduoti būstą, kadangi pastarojo vertė išauga.

Shutterstock nuotr.

Shutterstock nuotr.

Asmeninio albumo nuotr.

Asmeninio albumo nuotr.

Naujos inžinerinės sistemos komfortiškam gyvenimui

Jeigu loftas įrengiamas renovuotame pastate, labai tikėtina, kad gyventojų patogumui jame jau bus išvedžiotos naujos inžinerinės sistemos. Tai labiausiai priklauso nuo būsimos pastato paskirties ir projekto vystytojų užmojų. Dažnai, siekiant sutaupyti, patalpose įvedama tik elektra, šaltas vanduo ir nuotekos. Visu kitu tenka pasirūpinti naujakuriams – šildymu, ventiliacija ir kitais patogumais. Dar prastesnė situacija įsikūrusiems sename gamyklos korpuse ar sandėlyje. Neretai tokiais atvejais visa inžinerinė instaliacija būna pasenusi ir netgi nesaugi. Pirmas dalykas, ko reikėtų imtis – tai įsirengti naujas inžinerines sistemas. Atrodytų nematomas darbas, nes laidai ir vamzdžiai slypi sienose, grindyse, ant stogo, tačiau darnus šių sistemų veikimas užtikrins nenuginčijamą gyvenimo kokybę jūsų būste. Kita vertus, akivaizdžiai eksponuojami vamzdynai, laidų raizgalynė netgi suteiks savotiško žavesio jūsų interjerui. Nenumokite ranka ir į ventilicinę sistemą. Loftams būdingi dideli vitrininiai langai, per kuriuos žiemą atsiranda dideli šilumos nuostoliai, o vasarą patalpos nemaloniai prikaista. Ventiliacija su rekuperacija – puikus sprendimas norintiems komfortiško patalpų mikroklimato ištisus metus.

Shutterstock nuotr.

Skirtingos medžiagos, faktūros

Loftas – puiki vieta eksperimentams. Nors juose dažniausiai vyrauja industrinis stilius, vienos bendros taisyklės nėra. Didelėse erdvėse galima drąsiai maišyti skirtingus stilius ir iš pirmo žvilgsnio nederančias medžiagas. Pavyzdžiui, įsirengti nerūdijančio plieno virtuvės baldus, o vidury svetainės pakabinti krištolinį šviestuvą ir pastatyti odinį klasikinį krėslą. Tiesiog svarbu žinoti, kokio efekto siekiate – blizgūs, metaliniai, akmeniniai ar betoniniai paviršiai yra šalti ir solidūs, o medis, kilimai, matiniai paviršiai suteikia šilumos ir jaukumo. Kontrastingi deriniai suteiks jūsų interjerui gyvybės ir neatrodys nuobodūs.

Shutterstock nuotr.

Shutterstock nuotr.

Shutterstock nuotr.

Loftai unikalūs tuo, kad dažnai būna įsikūrę senuose pastatuose, juose galima išvysti nematytų ir paprastai butams nebūdingų konstrukcinių elementų – metalinių sijų, gelžbetoninių denginio plokščių, atviro plytų mūro sienų. Neslėpkite šių išskirtinių detalių, tegul jos pasakoja jūsų pastato istoriją.

Shutterstock nuotr.

Shutterstock nuotr.

Shutterstock nuotr.

Shutterstock nuotr.

Shutterstock nuotr.

Shutterstock nuotr.

Shutterstock nuotr.

Žaiskite ne tik su skirtingomis medžiagomis, faktūromis, bet ir su spalvomis. Nepamirškite – šviesios spalvos didina erdvę, tamsios ją sutraukia. Norėdami akcentuoti konkrečią patalpos dalį, nudažykite jos sieną ryškia spalva – netikėtumo efektas garantuotas.

Shutterstock nuotr.

Shutterstock nuotr.

Natūralus ir dirbtinis apšvietimas

Lofto apšvietimas, kaip ir pati erdvė, taip pat pasižymi unikalumu. Per didelius vitrininius langus patenka daug natūralios šviesos, kuri gražiai pasiskirsto didelėje erdvėje, tačiau patalpos gilumoje dažnai tvyro prieblanda. Pasisekė tiems, kurie gyvena viršutiniame aukšte – galima įsirengti stoglangį. Projektuojant dirbtinį apšvietimą reikėtų įvertinti ir dvigubai nei įprastai aukštesnes lubas. Palubėje pakabintas mažas šviestuvas nepajėgs apšviesti visos erdvės, todėl, norint kad patalpa vizualiai atrodytų šviesesnė, reikia apšviesti lubas. Priklausomai nuo jūsų interjero koncepcijos, lofte galite rinktis tiek modernius, tiek klasikinius, tiek industrinio stiliaus šviestuvus. Ant lynų pakabinti prožektoriai, įvairios laidinės sistemos leis reguliuoti šviestuvų padėtį ir keisti apšvietimo scenas. Į sienas ar lubas įleidžiami LED šviestuvai sukuria švaraus, minimalistinio dizaino įspūdį. Lokalus apšvietimas ne tik pagelbės ryškiau apšviečiant patalpą, bet ir sukurs intymią ir jaukią atmosferą, kai nenaudojamas pagrindinis apšvietimas. Be to, staliniai šviestuvai ir toršerai yra mobilūs, todėl lengvai pritaikomi prireikus individualių sprendimų.

Shutterstock nuotr.

Shutterstock nuotr.

Shutterstock nuotr.

Asmeninio albumo nuotr.

Baldai

Turite iš močiutės paveldėtą sunkų senovinį krėslą, bet nežinote, ar jis derės moderniame lofto interjere? Nesibaiminkite, ir drąsiai statykite jį patalpos viduryje. Šalia jo kuo puikiausiai tiks naujoviškas toršeras milžinišku gaubtu ir rankomis megztas kilimas. Jei turite išskirtinių baldų ir norite juos akcentuoti, patalpos paviršiai neturėtų su jais konkuruoti, tegul lofto sienos būna tik fonas spalvingiems ar įmantrių formų baldams. Pakeitus vieną kitą baldą ar aksesuarą, interjeras atrodys kaskart kitoks – tokiu būdu bus lengviau atsinaujinti, nei perdažyti sieną.
Tuos, kurie įsigijo ar svajoja apie loftą, norėtųsi padrąsinti eksperimentuoti ir susikurti neįprastą, bet širdžiai mielą aplinką.

Shutterstock nuotr.

Shutterstock nuotr.

Shutterstock nuotr.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis