Pavasarį skelbiantys hiacintai: kaip juos prižiūrėti ir sodinti?

Vienas pavasariškiausių kvapų – žydinčių hiacintų kvapas. Tai augalas, kurio ryškių spalvų ir aromato tiesiog neįmanoma nepastebėti. Dalinamės keliais patarimais, kaip juos sodinti ir prižiūrėti.

Trumpai apie hiacintus


Hiacinto pavadinimo kilmė slypi graikų mitologijoje. Hiacintas buvo jaunas vyras, kurį disko metimo varžybose netyčia nužudė jį mylintis saulės dievas Apolonas. Iš jaunuolio krauju aplaistytos žemės išaugo gėlė, kuriai buvo suteiktas jo vardas – hiacintas. Dėl tokios liūdnos, bet kartu tyros ir viltį nešančios šio augalo pavadinimo kilmės, hiacintas įvairiose kultūrose yra dažnai laikomas prisikėlimo simboliu.


Kai kuriuos gali nustebinti tai, kad ši svogūninė gėlė priklauso lelijinių (Liliaceae) šeimos augalams, tačiau geriau įsižiūrėjus, galima pastebėti tam tikrus panašumus. Hiacintų rūšių yra trys, tačiau Lietuvoje auginami tik vienos rūšies augalai – rytiniai hiacintai. Ši žydinti svogūninė gėlė išsiskiria stambiu stiebu, lapais trumpesniais už stiebą bei kekėse augančiais smulkiais varpelio formos žiedais. Šio augalo aukštis paprastai yra apie 30-40 cm.


Shutterstock


Hiacintų priežiūra


Žydinčius hiacintus reikia reguliariai laistyti. Gruntas vazonėlyje neturėtų būti šlapias, tačiau reikėtų palaikyti nuolatinę jo drėgmę, tam galima pasitelkti samanas. Labai svarbu pasirūpinti, kad daugiau nei pusė svogūnėlio būtų žemės paviršiuje, nes jei šis bus giliau, jis gali pradėti pelyti.


Hiacintui baigus žydėti, reikia nupjauti stiebą su žiedais, kad augalas nešvaistytų energijos. Laistyti reikia rečiau ir labai saikingai, nepilant vandens tiesiai ant svogūnėlio. Tada reikia laukti kol hiacinto lapai pagels. Lapams pageltus svogūnėlius galima atskirti, nuvalyti ir sudėti į laikymui skirtą plastikinę dėžutę arba kibirėlį. Svogūnėlius patariama saugoti sausoje, gerai vėdinamoje vietoje iki rudens.


Shutterstock


Hiacinto sodinimui reikalingos sąlygos


Hiacinto svogūnėliams nėra ypatingai svarbus grunto pH, tačiau geriausiai šie augalai auga neutralioje arba nestipriai rūgščioje žemėje. Kadangi hiacintų svogūnėlių sudėtyje yra medžiagų, kurios kai kuriems žmonėms gali sukelti niežtinčią odos reakciją, sodinant svogūnėlius rekomenduojama mūvėti pirštines.


Hiacintų sodinimas lysvėje


Atėjus rudeniui hiacinto svogūnėlius rekomenduojama sodinti saulėtoje sklypo vietoje. Dirva turėtų būti puri ir laidi vandeniui. Geriausia, kad ji būtų visiškai lygi arba kiek nuolaidi, kad nesikauptų vanduo. Drenažui pagerinti, prieš sodinant svogūnėlį, į duobutę patariama įberti šiek tiek smėlio arba žvyro. Baigus sodinimą, rekomenduojama dirvą papildomai mulčiuoti, tam tinka lapai arba durpės. Pavasarį svarbu mulčią laiku nuimti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis