Lapinės orchidėjos: kodėl jas verta auginti?

Lapinės orchidėjos – tai rūšių grupės apibūdinimas. Gražius lapus turi kelių genčių augalai. Daugiausia jų auga Pietryčių Azijos atogrąžų miškuose, po medžių lajomis, ant samanomis apaugusių akmenų ir nuvirtusių medžių kamienų. Tokiose šešėlio vietose jų tamsoki aksominiai lapai žėri išvagoti auksinių ar sidabrinių gyslų – vaizdas akiai išties patrauklus.

Namuose dažniausiai auginami Ludisia, Anoectochilus, Goodyera, Macodes, Dossinia genčių augalai.


Parduotuvėse gana dažnos yra paprastosios liudizijos (Ludisia discolor) ir jų veislės. Ši liudizija kilusi iš Pietryčių Azijos, Kinijos ir Indonezijos. Ji auga miškuose ant drėgnų, apsamanojusių paviršių arba ant plono humuso sluoksnio ant uolų. Iš besidriekiančių sultingų šakniastiebių į viršų kyla stiebai dailiais lapeliais. Tamsios žaliųjų alyvuogių spalvos lapų apačia rausvoka, viršutinė pusė padengta sidabrinių arba rausvų gyslų raštu. Lapai minkšti, aksominiai ir labai dekoratyvūs – liudizijos priskiriamos prie puošniausiųjų orchidėjų (šiai grupei priklauso orchidėjos, kurias visų pirma kaip puošmenas augina dėl jų dekoratyvių lapų). Virš tamsių liudizijų lapų spindintys balti žiedai ypač mieli, nes augalas jais pradžiugina pačiu tamsiausiu sezono metu – rudens pabaigoje arba žiemą.


Auginimo ypatumai


Ludisia. Nors šios puošniosios orchidėjos atrodo gležnos ir lengvai pažeidžiamos, tačiau iš tiesų jos atsparios ir lengvai prisitaikančios. Jas auginti galima ir miesto bute su centriniu šildymu.


Labiau mėgsta vidutiniškai šiltas patalpas, tačiau jeigu per daug nelaistysite, atsilaikys ir vėsesniame kambaryje (ne mažiau +18 °C). Liudizijoms visus metus reikia vienodai drėgno substrato ir drėgno oro, tačiau iškenčia ir sausesnį namų orą, nesunyksta ilgiau nepalaistytos.


Nors labiau mėgsta didesnį oro drėgnumą, geriau visai jų nepurkšti, nes kietas ir kalkingas vanduo ant lapų paliks pilkas dėmes. Lapų pažastyse užsilikusi drėgmė gali paskatinti puvinių atsiradimą.


Laistomos šiltu (keliais laipsniais šiltesniu nei kambario temperatūra) minkštu vandeniu. Vandens perteklius turi laisvai išbėgti iš auginimo indo. Liudizijas patartina auginti tarp kitų drėgmę mėgstančių gėlių arba padėkite padėklą su drėgnomis samanomis. Liudizijos lapų spalva ir raštai intensyviausi šviesioje. Ją galima auginti ant šiaurinės palangės. Liudizijos stiebas yra šliaužiantis, dėl to geriausiai jai tiktų platus ir žemas indas. Tręšiamos pavasarį ir vasarą kartą per mėnesį, rudenį ir žiemą – kartą per du mėnesius dar rečiau ar netręšiama visai.


Persodinti geriausia pavasarį, tačiau nebūtina to daryti kiekvienais metais. Į vazono dugną dėkite pakankamai storą drenažo sluoksnį, kad augalas pernelyg nepermirktų. Pakaks, jei substrato sluoksnis bus 4–5 cm. Geriausiai tinka orchidėjų substrato ir lapų komposto mišinys.


Liudizijas paprasta dauginti trapiais šoniniais ūgliais. Juos galima merkti į vandenį, kad įsišaknytų arba iškart sodinti į vazoną ir palaikyti vienodą drėgmę (kol įsišaknys). Liudizijų vasarą neneškite į lauką, jos neištvertų vasariško lietaus – lapai prarastų grožį.


Nužydėjusio augalo žiedynkotį galima nupjauti, žiedyną išauginę ūgliai pamažu sunyksta tik viršūnė, o tada iš šoninių miegančių pumpurų auga nauji stiebai )Taip pat surinkite apdžiūvusius senus lapelius (jų nebūna daug), kad augalas visą laiką puošniai atrodytų. Iš šakniastiebių taip pat išaugs nauji ūgliai, kurie pražys po metų.


Anoectochilus. Šių orchidėjų lapai taip pat išmarginti tankiu ryškių gyslelių tinkleliu.


Macodes. Šios genties orchidėjos laikomos vienomis pačių gražiausių. M.petola lapai išmarginti ryškių auksinių gyslų tinkleliu. M.sanderiana lapų gyslelės yra rausvo atspalvio. Šios orchidėjos kur kas lepesnės už liudizijas, kartais netgi pasitaiko atvejų, kai ima nykti be aiškių priežasčių.


Dossinia marmorata, Goodyera. Šių genčių rūšys laikomos retais augalais. Tai dažniausiai – tik kolekcininkų orchidėjos. Šioms gražuolėms tinkamiausia augti orchidariume arba kambariniame šiltnamyje ir Macodes taip pat).


Dažniausiai daromos klaidos


Laistymas bet kokiu vandeniu šioms orchidėjoms nepriimtinas – laistykite tik geros kokybės vandeniu (distiliuotu, švaraus lietaus, tirpdyto sniego). Vandens ir substrato rūgštumas pH 5,5-6,05.


Negalima pamiršti, kad šios orchidėjos mėgsta maistingą, purų, laidų orui ir vandeniui substratą.


Nereikėtų judinti jaunų augalų pirmus trejus metus – jei vazonėlis atrodo mažokas, geriau tiesiog perkelkite į didesnį ir apiberkite papildomu substratu.


Ko dar galbūt nežinojote


–Auginti lapines orchidėjas – tinkamiausia plačiuose dubenėlio formos vazonuose.


–Tinkama auginti substrate, bet galima ir durpių mišinyje su kiminais bei pušų žievėmis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis