Afrodiziakai – augalai aistrai 2 dalis

Neseniai pristatėme penkis augalus gan dažnus ant mūsų stalo ir turinčius aistrą sustiprinančių, t.y. afrodiziakiškų savybių. Tad tęsiame temą ir pristatome dar penkis, bet šį kartą prieskoninius, kurie populiarūs mūsų virtuvėje, tik, ko gero, net neįtarėte, kad jie gali būti kaltininkai geidulingų minčių, ypač jei jų suvalgysite daug.

Vaistinis šalavijas (Salvia offcinalis) – puikiai žinoma prieskoninė ir gydanti žolelė. Šalavijų arbata geriama peršalus, skaudant gerklei, gydant reumatą ir nervų ligas, gaminamas sirupas bei tabletės. Augalas populiarus ir dekoratyviniuose želdynuose, yra veislių margais arba violetiniais lapais. Senovėje šalavijai buvo laikomi vaisingumą skatinančiu augalu, tad antikinėje Graikijoje kareivių žmonos savo vyrus, sugrįžusius iš mūšio lauko, skubėdavo vaišinti šalavijų antpilu, kad jie suspėtų pradėti kūdikį, kol vyras išeis į kitą mūšį. Taip pat buvo manoma, kad šalavijas gelbsti moteris nuo įvairių moteriškų ligų, padeda susilaukti kūdikio vyresniame amžiuje.

Vaistinis šalavijas.
Vaistinis šalavijas.
Asmeninio albumo nuotr.

Šalavijo skonis gan aštrus ir turi stiprų kvapą, tad geriausia jį vartoti po truputį – tiek arbatoms, tiek gardinant valgį. Šiuo metu, vėstant orams galima pasiruošti šalavijų vonią: saują sausos žolės užvirti su 5 litrais vandens, pavirinti ant silpnos ugnies apie 10 min. ir nukoštą supilti į vonią su šiltu vandeniu. Maudytis bus ne tik sveika, bet ir erotiška, jeigu išbandysite kartu su mylimuoju ar mylimąja.

Be juodojo pipiro (Piper nigrum), kurį matome, pagrindinėje nuotraukoje, lietuviška virtuvė neįsivaizduojama, nors tai augalas, kuris pas mus atkeliavęs iš Indijos. Šiuo metu pipirai auginami beveik visame pasaulyje, kur vyrauja atogrąžų klimatas. Tai vijoklinis augalas, besivejantis aplink atramas, turintis širdies formos blizgius lapus ir žydintis varpos formos žiedynais, ant kurių vėliau užsimezga smulkūs vaisiai – pipirai. Įdomu tai, kad vaisiai skinami neprinokę, o tik tik pradėję rausti. Juodieji, baltieji, žalieji ar raudonieji grūdeliai – tai tas pats juodasis pipiras, tik jų spalva priklauso nuo nuskynimo laiko, džiovinimo ar apdorojimo būdų. Augalas patiekalams ne tik suteikia aštrų skonį, bet ir turi daug vaistinių savybių, jis populiarus Ajurvedinėje mityboje. O mums labiausiai rūpi jo afrodiziakiškos savybės. Senovėje buvo manoma, kad pipirai mažina impotenciją ir padeda atgauti vyriškąją jėgą, ypač našliams. Kai kur pasiturintys piliečiai maltus pipirus naudodavo čiauduliui sukelti, nes buvo manoma, kad čiaudėjimas yra labai erotiškas malonumas. Tik geriausia pipirus naudoti ne iš anksto paruoštus, o tik ką sumaltus – tiek maistui, tiek čiauduliui sukelti, tiek aistrai sustiprinti. Svarbu įsitikinti, ar nesate jiems alergiški.

Paprastasis raudonėlis (Origanum vulgare) savaime auga mūsų pievose ir pamiškėse, tad šios žolelės net nereikia pirkti, galima prisirinkti patiems. Tai vienas populiariausių prieskonių pasaulyje, paplitęs Europos, Azijos ir Amerikos žemynuose, angliškai vadinamas oregano. Raudonėlių arbata turi gausybę gydomųjų savybių: antimikrobinių, priešuždegiminių, skausmą mažinančių, gerinančių virškinimą, lengvinančių atsikosėjimą, raminančių ir daugelį kitų. Na, raminančios savybės lyg ir netinka kaip afrodiziakas, bet Viduržemio jūros regione raudonėliai dažnai būdavo naudojami būtent tam. Moteris, norėdama sužadinti mylimojo aistrą, raudonėlio gausiai įdėdavo į jam ruošiamą maistą. Tik neaišku, ar raudonėliai iš tiesų turėjo aistringą poveikį, ar vyras, iš jų gausos maiste suprasdavo savo mylimosios norus. Iš raudonėlių, taip pat kaip ir iš šalavijų, galima paruošti kvapnią vonią dviems.

Paprastasis raudonėlis – dažna žolelė mūsų krašte.
Paprastasis raudonėlis – dažna žolelė mūsų krašte.
Asmeninio albumo nuotr.

Baltosios garstyčios
(Sinapis alba) taip pat dažnai naudojamos virtuvėje. Šie smulkūs ir šviesūs grūdeliai – garstyčių sėklos – dedami į mėsos ir žuvies patiekalus, daržovių marinatus, padažus. Kaip ir visi prieskoniniai augalai jos turi gydomųjų savybių: priešuždegiminių, priešmikrobinių, sergant peršalimo ligomi, gydant pėdų grybelį, gerinant virškinimą. Ir ne tik virškinimą – iš senovės yra išlikę patarimų, kaip sužadinti erekciją: vyrišką pasididžiavimą reikia įtrinti garstyčių grūdeliais. Tai tarsi viagros pirmtakas, bet, manyčiau, kad tai drastiškas būdas, nes juk garstyčios yra gan aštrus kaip prieskonis, tad siūlyčiau su garstyčių sėklomis taip ne eksperimentuoti. Geriau išbandyti jų aliejų, atskiedus jį masažiniu, nes garstyčių aliejus iš tiesų aktyvina kraujotakos cirkuliaciją, sumažina nedidelius skausmus, slopina šlapimtakių uždegimą.

Baltąsias garstyčias galima daiginti ir salotoms.
Baltąsias garstyčias galima daiginti ir salotoms.
Asmeninio albumo nuotr.

Petražolės (Petroselinum) pristatinėti nereikia, ji – viena populiariausių mūsų virtuvės žolelių, turinti ir įvairių gydomųjų savybių. Viduramžiais buvo manoma, jog raganos petražoles naudodavo tikrai gausiai: būtinai įmaišydavo į savo gėrimus, išsitrindavo kūną (ypač erogenines vietas!) ir ištepdavo savo šluotą, kuri buvo laikoma falo simboliu. Ir visos šios priemonės buvo skirtos tam, kad galėtų skraidyti. Užkandžiaudami petražolėmis gal ir nepradėsite skraidyti, bet valgyti jas tikrai verta, nes mokslininkai ištyrę, kad petražolėse esančios veikliosios medžiagos tikrai padeda esant šlapimo pūslės uždegimams ir ypač vyrams, turintiems problemų su prostata.

Petražoles ypač patariama valgyti vyrams.
Petražoles ypač patariama valgyti vyrams.
Asmeninio albumo nuotr.

Į visus patarimus, susijusius su aistrą stiprinančiais augalais, žiūrėkite su humoru, nes juk juokas – vienas geriausių afrodiziakų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis