Saulėtas dienas primenančių narcizų sodinimo ir auginimo subtilybės

Pavasario tikriausiai neįmanoma įsivaizduoti be savo spalvomis saulėtas dienas primenančių narcizų. Narcizai – viena populiariausių ir lengviausiai auginamų svogūninių gėlių. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip sodinti ir auginti šiuos pavasarinius gražuolius.

Narcizai – daugiamečiai svogūniniai augalai. Jų rūšių yra daugiau nei 50, o registruotų veislių daugiau nei 25 000. Lietuvoje paprastai yra auginami trijų rūšių narcizai: baltasis, puokštinis bei geltonasis narcizai. Įdomu yra tai, kad nors nėra tikslių duomenų apie tai, kiek laiko šis augalas gali gyventi, tačiau yra žinoma, kad narcizų svogūnėliai lengvai gali pergyventi jį pasodinusį žmogų. Pavyzdžiui, apie tai, kur seniau stovėjo namas, gali išduoti aplink buvusius pamatus pasodinti narcizų svogūnėliai.


Su narcizo pavadinimo kilme dauguma iš mūsų yra gerai pažįstami. Jis siejamas su populiariu graikų mitu apie įspūdingo grožio jaunuolį vardu Narcizas, kuris buvo pakerėtas savo paties atspindžio vandens paviršiuje. Į savo atvaizdą jis žiūrėjo tol, kol visai nusilpo ir mirė. Toje vietoje, kur į žolę nusviro jaunuolio galva, išaugo balta, savo žiedą lenkianti į šoną arba į apačią, tarytum žiūrėdama į savo atspindį, gėlė – narcizas.


Shutterstock


Kokios sąlygos reikalingos narcizams?


Pagrindinė rekomendacija ketinantiems auginti narcizus – parinkti jiems saulėtą vietą sklype. Antras svarbus aspektas – geras drenažas. Kalbant apie dirvožemį, palankiausia žemė šiems augalams yra juodžemis, taip pat neblogas variantas yra ir priesmėlis arba priemolis. Narcizai mėgsta nesmarkiai rūgščią dirvą (apie 6.0–7.0 pH).


Kaip sodinti ir prižiūrėti narcizus?


Šie svogūniniai augalai yra sodinami rudenį, paprastai rugsėjo mėnesį. Sodinimo gylis turėtų būti 2–3 kartus didesnis už svogūnėlio aukštį. Rekomenduojamas didesnių narcizų svogūnėlių sodinimo gylis 15–20 cm, o smulkesniems svogūnėliams pakanka 7–10 cm.


Shutterstock


Prieš sodinant svogūninius augalus, reikia dirvą praturtinti maistinėmis medžiagomis, pavyzdžiui, galima įterpti perpuvusio komposto. Prasidėjus pirmosioms šalnoms, narcizus patariama mulčiuoti.


Tam galima naudoti durpes, lapus, šieną. Atėjus pavasariui, mulčią (lapus, šieną) reikia laiku nuimti ir vietą, kurioje išdygs narcizai patręšti kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis.


Narcizus kas 4 metus patariama persodinti, nes per tokį laiką išauga nemažai dukterinių svogūnėlių, kurie trukdo jiems gražiai žydėti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis