Gėlės, kurios auga ekstremaliomis sąlygomis balkone

(3)

Visi svajoja apie gėlėmis išpuoštus balkonus vasarą, tik sąlygos balkone toli gražu ne visada tinka įprastoms gausiai žydinčioms gėlėms.

Dažnai balkonuose būna per daug pavėsio arba pernelyg ryški pietinė saulė, per daug skersvėjų. Norint apželdinti tokius balkonus, reikia parinkti tinkamus augalus.


Trys dažniausi balkonų trūkumai:

1. pernelyg stiprus skersvėjis, vėjas,

2. daug pavėsio,

3. ilgai plieskianti saulė, kuri sudegina daugumą augalų.


Pirma problema būdinga šoniniams balkonams, kurių neužstoja kiti statiniai ir prieš kuriuos plyti didelės tuščios erdvės, vandens telkiniai. Kitos dvi problemos dažnos, jei balkonai yra šiaurinėje ar pietinėje pusėje, arti kaimyninių pastatų – dėl to ir trūksta šviesos arba būna per karšta.


Visos trys problemos sprendžiamos skirtingais būdais.


Shutterstock


Augalai balkonams, kuriuose dažnai pučia stiprus vėjas


Jei balkone ūžauja vėjai, traukia skersvėjis, pirmiausia reikia apgalvoti, kaip pritvirtinti vazonus ir lovelius. Rekomenduotini du metodai:


1. Į vazono, lovelio dugną dedama sunkių akmenų – jie neleis net stipriam vėjui apversti vazono.


2. Vazonai sustatomi vienas šalia kito, grupelėmis, surišami tarpusavyje ir pritvirtinami prie balkono atitvarų.


Taip pat patartina atsižvelgti į aplinkos ypatumus parenkant gėles. Vienmečiai augalai, kurie nemėgsta skersvėjų, kritulių, tokiame balkone neprigis, taigi mėgstamų petunijų teks atsisakyti. Tokiuose balkonuose gerai jausis kuklūs, neįnoringi, skersvėjų nebijantys augalai: gėlės su krepšelio tipo žiedynais, augalai su tvirtais, stangriais lapais ir lanksčiais ūgliais. Vėjuoto balkono neišsigąs gebenės, baltagalvės, rudbekijos. Iš klasikinių vienmečių gėlių – meksikiniai žydrūniai, žemaūgės chrizantemos, medetkos, begonijos ir verbenos.


Pavėsingų balkonų apželdinimas


Balkonams, kuriuose praktiškai visą dieną pavėsis, reikia ištvermingų daugiamečių augalų, mėgstančių pavėsingas vietas. Tokius balkonus papuošite su pavėsį mėgstančiomis melsvėmis, įvairiais paparčiais, dekoratyviniais varpiniais augalais, gebenėmis. Galite iš kambario į balkoną perkelti trumpakotį vytenį, lamstą, tradeskanciją.


Pavėsingiems balkonams sunkiau rasti žydinčių augalų, vis tik pamėginkite pastatyti neužmirštuolių, astilbių, serenčių, begonijų, rezetų, sprigių, našlaičių vazonėlius. Tiesa, šių gėlių vazonus statykite aukščiau (ir rinkitės kabinamų gėlių rūšis).


Shutterstock


Augalai gausiai saulės apšviečiamiems balkonams


Pietiniuose balkonuose temperatūra gerokai aukštesnė už vazoniniams augalams komfortišką temperatūrą. Daugeliui vienmečių augalų nepakeliamas karštis ir plieskianti saulė. Balkone, kuriame saulės perteklius, žemės vazonuose išdžiūsta per kelias minutes, gausaus laistymo ryte ar vakare čia nepakaks.


Pietiniai balkonai tinka tik sukulenams, kurie lapuose geba kaupti vandenį, ir karščiui atspariems pietų augalams. Du puikiausi kandidatai tokio balkono apželdinimui – kermėkai ir portulakos, nebijantys karščio ir saulės. Netikėtai gerai pietiniuose balkonuose auga vienmetės lianos, pvz., kvapieji pelėžirniai, nasturtos, egzotiškosios tunbergijos.


Iš žydinčių augalų saulę atlaikys pelargonijos, raudonžiedžiai šalavijai, žydrūniai, gvazdikinių šeimos, gvazdikų genties atstovai, vienmečiai flioksai, leukonijos. Tiesa, teks intensyviau prižiūrėti šias gėles, kad jos džiugintų gražiais žiedais. Galite išnešti iš kambario į pietinį balkoną kaktusus, draceną, lauramedį, juką ir agavą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis