Kavos pupeles brandinantis medis – egzotika jūsų namuose

Kavamedžiai (lot. Coffea) – raudinių šeimos visžaliai medžiai ir krūmai. Tai iš Etiopijos kilęs augalas, natūraliai augantis tropinio klimato šalyse. Namų sąlygomis auginami šviesiuose kambariuose, šiltnamiuose, verandose.

Kavamedžių yra įvairių rūšių, žinomiausios – arabinis, didysis, liberinis, o skaniausia kava gaunama iš arabinių kavamedžių (lot. Coffea arabica). Jie dažniausiai ir auginami namų sąlygomis. Kavamedžio puošni lapija sudaryta iš tamsiai žalios sodrios spalvos lapų banguotais kraštais. Žydi baltais kvapniais žiedais, brandina vaisius, kurie pradžioje būna žali, o sunokę paraudonuoja ir paruduoja. Vaisiaus viduje yra dvi kavos pupelės.


Priežiūra


Dėl dekoratyvumo kavamedis mėgstamas kambarinių gėlių augintojų, tačiau šis augalas gana lepus, tad reikia išmanyti jo priežiūros subtilybes.


Įsigijus kavamedį jį būtina iškart persodinti į kompostinės žemės turintį mišinį. Šiam augalui reikia parinkti šviesų, saulėtą ir gerai vėdinamą kambarį arba kambario kampą prie didelių langų. Ideali temperatūra – 18–20 laipsnių. Kavamedžiui patinka drėgmė, todėl vasarą reikėtų kas porą dienų palaistyti minkštu šiltu vandeniu, o karštomis dienomis – dar ir apipurkšti lapus kambario temperatūros vandeniu. Žiemą laistyti rečiau ir saikingiau, kartkartėmis nupurkšti lapus.


Shutterstock


Pavasarį kavamedis augina šakas, todėl jį reikia persodinti į gilų vazoną su derlinga žeme. Jaunas augalas turi būti persodinamas kasmet pavasarį, o brandus – kas kelerius metus. Persodinimas į vis didesnį vazoną skatina augimą, tačiau jei nenorima, kad augalas remtų lubas, jį patartina apgenėti. Tai daryti reikėtų ir tam, kad augalo šakos pernelyg nesusiraizgytų ir jis gautų pakankamai saulės šviesos. Namuose kavamedis gali užaugti iki 1–1,5 metro dydžio.


Nuo balandžio iki rugsėjo kavamedį reikėtų patręšti kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis, turinčiomis kalio ir azoto.

Kavamedis dauginamas vegetatyviniu būdu (auginiais) pavasarį arba vasaros antroje pusėje. Galima išauginti ir iš sėklų.


Ko nedaryti?


Kavamedis – sėslus augalas, todėl nereikėtų keisti jo vietos, nesukinėti vazono, ypač augimo metu. Taip pat jam nepatinka skersvėjai, šaltis, sausas oras ir tiesioginė saulė. Vazone turi būti geras drenažas. Laistyti rekomenduojama šiltu vandeniu. Svarbu saugoti nuo peršalimo.


Šiaurinė pusė kavamedžiui netinka, nes negaudamas pakankamai šviesos augalas ims skursti. Tačiau jaunam augalui

tiesioginiai saulės spinduliai irgi gali pridaryti žalos – nudeginti lapus.


Shutterstock


Netinkamai laistomas, esant prastam apšvietimui ar per žemai temperatūrai, augalas meta lapus. Jei sąlygos geros, pražysta po dvejų trejų metų.


Neleiskite kavamedžiui užmirkti ar perdžiūti, apsaugokite nuo temperatūros svyravimo ir galėsite džiaugtis jo puošnia lapija, dailiais vaisiais, o gal net ir susidžiovinti kavos pupelių.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis