Artišokų auginimo ABC

Artišokai – dekoratyvus daugiametis augalas, auginamas ir ypač mėgstamas švelnaus ir drėgno klimato šalyse Pietų Europoje, Amerikoje. Mūsuose ji nėra itin paklausi, nors laikoma vertingu augalu. Tai nekaloringa daržovė, kuri papildo organizmą A, B ir C grupės vitaminais, geležimi, kaliu, taip pat turi naudingų antioksidantų. Todėl jeigu nusprendėte auginti artišoką, dalijamės keletu patarimų, kaip tai padaryti mūsų klimato sąlygomis.

Dirva – tik kruopščiai paruošta


Dirva, kurioje auginsite artišokus, turi būti maistinga, derlinga, giliai įdirbta ir išlaikanti šilumą. Joje turi būti pakankamai organinių medžiagų. Prieš auginant artišokus, iš dirvos būtina išravėti piktžoles ir patręšti ją organinėmis trąšomis. Taip pat, kadangi tai pietų kraštų augalas, auginimo vieta turi būti apsaugota nuo vėjo, gauti pakankamai šilumos. Vienoje vietoje artišokai gali augti iki dešimties metų. Auginami ir dėl dekoratyvinės funkcijos ‒ gražių žiedų.


Shutterstock


Auginimas ir derlius


Artišokus geriausia dauginti per atžalas, o ne sėklomis. Kovo mėnesį artišokų sėjinukai sėjami kambario temperatūroje dėžutėse arba šiltnamyje, uždengiant plėvele. Praėjus pavasario šalnoms, balandžio‒gegužės mėnesį, sodinami į dirvą. 


Paprastai artišokai žydi antraisiais auginimo metais gegužės‒rugpjūčio mėnesiais. Rudenį juos galima sėti daiginimo patalpoje, o pavasarį persodinti į nuolatinę augimo vietą.


Rugpjūčio‒rugsėjo mėnesiais susiformuoja valgomi pumpurai, juos galima skinti, kol nepradėjo žydėti (netapo violetiniai). Artišokai gali būti verdami, kepami ir konservuojami. Valgomi jų žiedlapiai ir žiedsosčiai.


Shutterstock


Priežiūros ypatumai 


Tam, kad šie augalai būtų vešlūs ir gerai derėtų, jiems nužydėjus antžemines dalis reikia nupjauti. Praėjus ketveriems‒penkeriems metams pastebėsite, kad daržovės blogiau dera. Tada augimvietę reikės atsodinti.  


Lietuvos klimatas šiems augalams kiek per vėsus, tad žiemoja jie nelengvai. Todėl prieš žiemą patariama nupjauti jų stiebus arti žemės ir pridengti eglės šakomis. Taip pat rekomenduojama pamulčiuoti šaknis. Taip apsaugosite nuo iššalimo. Žiemą ir pavasarį per šalnas reikėtų pridengti. 


Shutterstock


Augantiems artišokams patartina negailėti vandens, ypač sausesniais laikotarpiais. Tręšiami keliskart per sezoną, naudojant kompleksines mineralines trąšas. Artišokų augimo periodo pradžioje juos reikia gausiai laistyti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis