Sodybos apželdinimo ABC pagal aplinkos projektuotoją

Jaučiant, kaip šaltos dienos vis labiau traukiasi iš Lietuvos ir kalendorius rodo artėjantį pavasarį, kirba mintys apie sodybos augmeniją, labai norisi greičiau pradėti sodinimo darbus, tačiau tam reikia pasiruošimo, o laiko vis mažėja. Tad, ko čia ir belaukti? Aplinkos projektuotoja Agnė Sedauskaitė („MARGI SODAI“) dalinasi savo pastebėjimais, nuo ko galima būtų pradėti kurti savo aplinkos grožį. 

Tam, kad būtų šiek tiek lengviau ir paprasčiau, sodybų naujakuriams turiu paruošusi „mažą“ paruoštuką, kaip pildyti savo svajones tinkama tvarka.


MARGI SODAI


Sodybos esamos situacijos apžvalga ir įvertinimas


Kraštovaizdis. Būtina apžvelgti apylinkių ir kaimyninių sklypų bendrą augmenijos vaizdą, kokie augalai vyrauja, koks reljefas matomas iš jūsų sklypo teritorijos, galbūt verta atkartoti/palikti sodybos pakraštyje nedideles kalveles ir pamiršti amerikietiškas preciziškai lygias vejas?


Gruntas. Būtina įvertinti sklype esantį gruntą, jo kokybę, rūgštingumą. Grunte esančias medžiagas galima ištirti pasitelkus dirvožemio tyrimų laboratorijas, o rūgštingumą nustatyti galima naudojant daržo prekių parduotuvėse įsigijus specialias juosteles. Taip pat reikia atkreipti dėmesį į augmeniją, pavyzdžiui, pušys – smėlėta ir sausa dirva, asiūkliai – rūgšti dirva, viksvos – pelkėta ir pan.


Stichijos. Įvertinkite ar nėra sklype luomų, kuriose užsistovi vanduo. Būtinai atsižvelkite į saulės trajektoriją, kadangi parenkant augalams vietas, šis faktorius yra itin svarbus. Na tarkim sodinant sodą, aukščiausius medžius reikėtų sodinti šiaurinėje pusėje, o žemiausius – pietinėje. Neužmirškite atkreipti dėmesį į vyraujančius vėjus, kad nuo jų galėtumėte šiek tiek prisidengti augmenija ar mažąja architektūra, o vyraujančius vėjus, jums gali sufleruoti kaimyniniai gyventojai arba brandžių medžių pasvyrimo kryptys (itin gerai matosi, kai medžiai yra be lapų). Stebėkite, kuriose vietose nukrenta nuo stogo čiuožiantis sniegas, jis gali sužaloti tose vietose pasodintus augalus, nulaužti gležnesnius šviestuvus.


Architektūra. Kad sklypo apželdinimas būtų darnus, itin svarbu apželdinimo stilistiką visoje sodyboje suderinti su statinių architektūrą. Parinkite vienodus atspalvius tvorai ir terasai, arba terasai ir pavėsinei bei sūpuoklėms.


Shutterstock


Sodybos aplinkos planavimas


Šeimos poreikiai. Prieš planuojant sodybos zonas, būtina aptarti su šeimyna, ką jums yra svarbu turėti savame sklype, pavyzdžiui, krepšinio aikštelė ar tiesiog krepšinio lankas, didelis daržas, grilio zona ir panašiai. Visus norus aptarus, galite pradėti skirstyti savo sodybą stambiomis zonomis – reprezentacinė, poilsio, aktyvaus laisvalaikio, ūkinės paskirties zonos.


Takai. Takų būtinumas ir jų naudojimo dažnumas aptariamas ir pasirenkama, kur tikrai jie yra būtini, o kur veją bus galima pereiti ir basomis kojomis. Jeigu turėsite labai nedidelį daržą, tai galbūt nėra būtinybės tiesti trinkelių taką link jo, o tarkim iki voljero, tiesiog būtinas takelis, kadangi ten keliaujate net kelis kart per dieną. Takų dangų spalvų įvairumas rekomenduojamas iki 3 atspalvių, daugiau dangos spalvų įves chaosą sodybos aplinkoje.


Augalų grupės. Stambiomis grupėmis suskirstykite vietas, kur norite matyti kažką itin gražiai žydinčio per svetainės langą, o gal per miegamojo langą norisi matyti spygliuočių kompoziciją, tad nesukonkretinus nusimatykite tiesiog želdynų grupių vietas, galbūt jas visas galima sujungti į vieną didelį želdyną. Stenkitės kuo mažiau „išsvaidyti“ pavienių augalų, nes sodyba daug estetiškiau atrodo, kai želdynai yra didelėmis sujungtomis grupėmis.


Galutinis augalų parinkimas. Susigrupavus kieme želdynų vietas, jau galime sukonkretinti, kur ir koks augalas turėtų būti sodinamas. Nepamirškite, kad į želdyną galima pasodinti ir nuostabiai žydintį svarainį ar į gėlyną įmaišyti lengvumo suteikiančių krapų!


Apšvietimas. O kaip gi sodyba be kokybiško apšvietimo? Niekaip, juk mes tiek daug dirbame ir labai dažnai iš sodybos išvykstame su tamsa bei grįžtame jau temstant, tad norint pratęsti savo sklypo pasigrožėjimo laiką, būtina susiplanuoti dekoratyvinį apšvietimą. Tuomet Jūsų sodyba turės du veidus – dienos ir vakaro!


• Pasitarimas. Susiplanavus sklypo želdynus, kodėl gi nepasitarus su artimaisiais ar labai gerais draugais? Gal jūsų artimiausi turės, kokių itin gerų patarimų, pastebėjimų.


• Medžiagų sąmata. Pasidarykite tikslų parinktų augalų sąrašą ir pasižymėkite reikalingą kiekį, tam kad išvengtumėte nereikalingų pirkinių. Taip pat verta susidaryti ir kitų reikalingų medžiagų kiekių sąrašą bei susiskaičiuoti preliminarią sąmatą, jog galėtumėte planuotis išlaidas ir darbus.


Taisyklės yra tam, kad jas laužytumėm, tad sėkmės kūryboje!


Darbai


• Papildomo juodžemio atvežimas ir sklypo reljefo formavimas.

• Takų klojimas, laiptų įrengimas, kiti mažieji statybos darbai.

• Apšvietimo ir laistymo sistemos išvedžiojimas bei išbandymas.

• Želdynų vietų paruošimas, gėlių, krūmų ir medžių sodinimas.

• Baigiamasis sklypo lyginimas ir vejos sėjimas.


Taigi suplanavus, aptarus ir nusprendus, metas keliauti pirkti sodinukų savam projektui įgyvendinti, bet dažnai susiduriame su problema, o kaip gi išsirinkti sveikus ir kokybiškus augalus. Deja, bet šiuo metu Lietuvoje yra labai daug perpardavinėtojų, kurie vežasi sodmenis iš Olandijos, Belgijos. Šių šalių augintojai užaugina itin daug kokybiškų augalų sodinukų, tik bėda ta, kad klimatinės sąlygos yra per šiltos lyginant su mūsiške, tad ankstyvas pavasaris ir vasariškos šalnos gali sunaikinti net keletą metų Jūsų sklype augančius šiltesnių kraštų augalus.


Daug augalų yra vežama iš Lenkijos ir tikrai negalima sakyti, kad tie augalai yra labai prasti, nekokybiški ir netinkami mūsų klimatui. Net labai dažnai jie būna puikūs, nes kaimyninėje šalyje yra daugybė šeimos ūkių, kurie klesti jau daugybę metų, o tai reiškia, kad jie turi daug geros patirties. Nereikėtų bijoti tokių sodinukų, nes Lenkijoje yra itin gerai išvystyta sodinukų auginimo kultūra.


Shutterstock


Keletas kriterijų, kaip reikėtų pasiruošti, prieš keliaujant į muges ar medelynus


• Perkant uogakrūmius ir vaismedžius geriau rinkitės Lietuvos augintojus, pasidomėkite kokie augintojai patys augina, skiepija, kokie yra žmonių atsiliepimai.


• Pasidomėkite, kokiose mugėse bus prekiaujama sodinukais, geriausia išsirinkti pirmos dienos mugę, kuomet augalai nebūna jau kelias dienas pasivažinėję (ypač renkantis augalus ne vazonuose).


• Kalbant apie vazonus, jie turi būti kuo didesni ir ne itin lengvi, taip pat jei yra galimybė, sodmenis rinkitės keturkampiuose vazonuose, nes juose tiek nesusisuka šaknynas. Be abejo vazonas neturi būti išsipūtęs nuo jame netelpančių šaknų.


• Apžiūrėkite ar augalas nėra aplipęs kenkėjais, ar nėra pažeistas kamienas, netipinių suplonėjimų vidury kamieno.


Visada tokiose mugėse drąsiai prašykite patarimų, kaip teisingai pasodinti, pasidomėkite ar augalui nereikia apdulkintojo šalia, paprašykite, kad pamokytų, kaip pirmais metais reikia apgenėti augalą. Nepamirškite, kad pirmais metais būtina leisti augalui auginti šaknis ir neeikvoti maisto medžiagų žydėjimui, vaisių mezgimui ir tuo labiau jų nokinimui. Geriau vienerius metelius palaukti derliaus ir gražių dekoratyvinių augalų pasipuikavimo, bet taip garantuotai turėsite stipresnį ir tvirtesnį augalą.


O kokie apželdinimo ir aplinkos tvarkymo klausimai labiausiai rūpi Jums? Klauskite komentaruose arba portalas@manonamai.lt, o apželdinimo specialistė jums pasistengs į juos atsakyti kitose publikacijose.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis