Bandrenio auginimas: ką reikia žinoti apie šį bitininkų pamiltą augalą?

Šį dekoratyvų augalą, kuris gėlyną papuošia savo neįprastos apvalios formos, melsvo arba balto atspalvio žiedynais, gerai pažįsta bitininkai, kadangi jis yra itin medingas. Be to, kad bandrenis į kiemą pritraukia bites, jis dar pasižymi ir vaistinėmis savybėmis.

Bandrenis – astrinių šeimos augalų gentis, kilusi iš Viduržemio pajūrio šalių bei Pietvakarių Azijos. Gentyje yra net apie 100 rūšių, tačiau Lietuvoje auga tik viena – apskritagalvis bandrenis (lot. Echinops sphaerocephalus). Rečiau Lietuvoje yra auginamas žydrasis bandrenis.


View this post on Instagram

Nr.1 iš #100augalų Bandrenis (lot. Echinops Ritro) Pačiam pirmajam pasirinkau tokį visišką nestandartą: nei gėlė, nei žolė, tai kas čia? Ogi bumbuliukas! Fantastiškas augalas, kuris gėlynui iškart duoda cinkelio. Iš pradžių bumbuliukas žalias, žydėjimo piko metu - melsvas, o nužydėjęs jis ir toliau toks gražiai stovi - palikit jį per visą rudenį, žiemos pradžioje irgi gali išsilaikyti. Šiandien Stories parodysiu, kaip atrodo dar žalias (Bernardinų sode), kaip atrodo purių švelnių smilgų fone, ir kaip atrodo peržydėjusių bandrenių jūra, kur vien tik jie. Good news: tai augalas, kuriam nereikalinga derlinga dirva ir drėgmė. Gėlynas pietinėje pusėje? Puiku. Gėlynas sodyboje, kur niekas nelaisto? Pats tas. Bandrenis yra žolinis daugiametis augalas - tai reiškia, kad per žiemą antžeminė dalis sunyksta, o pavasarį vėl dygsta iš naujo. Tai toks mano naujos iniciatyvos #100augalų startas - nuo šiandien kasdien įkelsiu po 1 nereiklų daugiametį gražų augalą, tinkantį auginti LT klimato sąlygomis. Tai dar laukia 99 augalai, kasdien po vieną ;) Didžiausias palaikymas - ką čia slėpsi - jūsų patirtys su minimais augalais komentaruose ir dalinimasis :) Noriu visus įkvėpti pavasarį pasitikti su naujom augalų idėjom! Kaip jums šie bumbuliukai, įsivaizduojat savo kieme? #bandrenis #echinops #echinopsritro #geltonaskarutis #daugiameciaiaugalai #idejagelynui

A post shared by Lina (@geltonas_karutis) on

Trumpa bandrenio charakteristika


Tai yra daugiametis augalas, kuris toje pačioje vietoje gali augti net iki 10 metų. Jis žydi liepos-rugpjūčio mėn.


Europoje jį mėgstama auginti kaip dekoratyvų gėlyno augalą, bitėms teikiantį daug žiedadulkių bei nektaro. Dalis žmonių taip pat labai vertina šio augalo vaistines savybes. Pavyzdžiui, kinų medicinoje bandrenis yra naudojamas kaip priešnavikinis preparatas, juo taip pat yra slopinami įvairūs uždegimai.


Shutterstock


Kartais galima išgirsti žmones bandrenį vadinant ežiu. Toks augalo pavadinimas yra susijęs su jo žiedyno išvaizda, kuri primena susirietusį ežiuką. Jis yra rutuliškos formos, maždaug 5 cm dydžio. Pats augalas yra ganėtinai aukštas, jis pasiekia 1,5 m. aukštį. Lapai – plunksniški, dygliuotomis viršūnėmis, apatinė pusė plaukuota.


Auginimo sąlygos


Bandreniui geriausiai tinka saulėta vieta. Dirva turėtų būti gerai įdirbta, lengva, šiek tiek kalkinga. Taip pat labai svarbus yra geras drenažas, nes šis augalas šaltose bei šlapiose dirvose auga prastai.


Shutterstock


Šis augalas nereikalauja ypatingos priežiūros. Jis išsiskiria tuo, kad jo beveik nepuola ligos bei kenkėjai. Taip pat, dėl vešlaus bandrenio žaliavimo, piktžolės yra nustelbiamos, todėl aplink jį beveik nereikia ravėti. Tik pirmaisiais metais rekomenduojama purenti tarpueilius ir naikinti piktžoles.


Bandrenis yra sėjamas pavasarį arba rudenį.


Daugiau įdomių augalų galite atrasti GELTONO KARUČIO iniciatyvoje instagrame #100AUGALŲ. Šią paskyrą galite atrasti ČIA

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis