Daugiamečių gėlių genėjimas prieš žiemą: ką kirpti, o ką palikti?

Artėjant žiemai gali kilti noras nukirpti visas daugiametes gėles ir palikti tuščią bei tvarkingai atrodanti gėlyną iki pavasario, taip sumažinant ligų ir kenkėjų pavojų. Visgi kartais yra jaukiau ir net praktiškiau palikti kai kuriuos augalus žiemoti nenukirptus. Šiame straipsnyje aptarsime kuriuos augalus geriau nukirpti, o kuriuos palikti.

Keletas augalų, kuriuos būtina nukirpti prieš žiemą


Yra nemažai augalų, kuriuos reikia nukirpti prieš žiemą, kad būtų užkirstas kelias įvairioms ligoms. Taip pat yra ir tokių augalų, kuriems rudeninis genėjimas padeda sustiprėti.


Shutterstock


Barzdotasis vilkdalgis. Barzdotasis vilkdalgis – elegantiška daugiametė gėlę, kuri paprastai auga saulėtose vietose, laidžioje bei neužmirkstančioje dirvoje. Kadangi ilgi jos lapai nulinksta jau anksti rudenį, šiai gėlei didelį pavojų kelia šliužai bei grybelinės ligos. Dėl šios priežasties, barzdotuosius vilkdalgius rekomenduojama nukirpti, o jų lapus sunaikinti (jų nepatartina kompostuoti).


Shutterstock


Leopardinė lelija. Ši ar bet kuri kita lelija – subtili gėlė, kuri taip pat greitai nuleidžia savo lapiją ant žemės, todėl norint apsaugoti ją nuo puvimo, kenkėjų ir ligų, reikia nukirpti.


Shutterstock


Stambiagraižė gailiardija. Stambiagraižės gailiardijos – daugiametės gėlės, kurios gėlynuose dažnai atlieka fono vaidmenį. Nors šios gėlės nėra gležnos, prieš žiemą jas patartina nukirpti, kad jos taptų dar stipresnės ir atlaikytų net didžiausius speigus.


Shutterstock


Pankolis „Purpureum“. Šis daugiametis augalas tik neseniai sau atrado vietą gėlių darželiuose. Tačiau tai yra originalus gėlyno papildymas ir kartu naudingas ir skanus žalumynas, kuriuo galima pagardinti salotas. Kadangi pankolis yra skanus ne tik žmonėms, bet ir įvairiems lapais mintantiems vikšrams, o jo sėklomis mėgaujasi paukšteliai, dažnai rudenį iš augalėlio jau būna mažai telikę, todėl jį rekomenduotina nukirpti.


Shutterstock


Katžolė. Katžolė yra vienas iš tų augalų, kuriems genėjimas yra labai naudingas. Kadangi šaltis kenkia šio augalo lapijai, rudenį puikiai tinka šį augalą nukirpti.


Shutterstock


Bijūnai. Žaviesiems bijūnams yra reikalingas šaltasis periodas, kad jie tinkamai pasiruoštų kitam žydėjimo sezonui.Taip pat svarbu paminėti faktą, kad jie yra linkę į miltligę, tad šiuos augalus būtina nukirpti prieš žiemą. Jeigu augalas yra užsikrėtęs, negerus lapus reikia pašalinti jau vasaros pabaigoje.


Augalai, kuriuos ramiai galite palikti per žiemą


Kadangi natūralaus gėlyno koncepcija tampa vis populiaresnė, kai kuriuos augalus galima palikti per žiemą tam, kad jie gėlynui suteiktų papildomos formos bei tekstūros. Šiam darbui labai tinka žoliniai augalai.


Shutterstock


Bandrenis. Bandrenis yra dekoratyvus ir medingas augalas. Kadangi šis augalas gerai išlaiko savo sudžiuvusį kūną, jį drąsiai galima palikti nekirptą per žiemą. Toks augalas dėl savo formos išliks dekoratyvus net pasnigus.


Shutterstock


Zunda. Zunda – tai dar vienas efektingai atrodantis sausamėgis augalas. Šie augalai auga saulėtose vietose, lengvoje, smėlingoje dirvoje. Kaip ir bandrenis, zunda žiemą gėlyną praturtina savo forma ir faktūra.


Shutterstock


Ežiuolė. Ežiuolė – visų sodininkų mylima gėlė, kuri pasižymi nereiklumu ir lengva priežiūra. Šią gėlę galima palikti nekirptą ir nedengtą per žiemą. Ji žaismingai papildys gėlyno vaizdą likusiais savo žiedo viduriukais.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis