Kaip sutvarkyti kapus: svarbiausių rudeninių darbų kapinėse atmintinė


Tik prasidėjus spalio mėnesiui, dirbtinių gėlių puokščių ir įvairių formų žvakidžių eilės parduotuvėse primena, kad reikia skirti laiko sutvarkyti kapus ir pasiruošti Vėlinėms. Kadangi kapavietės yra subtili erdvė, šiam darbui reikia ir kruopštumo, ir nuoširdumo. Dalinamės keliais patarimais, kaip sutvarkyti kapus artėjant visų mirusiųjų pagerbimo šventei.

Trumpai apie Vėlinių tradicijas Lietuvoje


Vėlinės arba Ilgės – viena seniausių ir svarbiausių lietuviškų tradicinių švenčių, kurią minėdavo dar pagonys. Tai yra visų mirusiųjų pagerbimo šventė, kuri yra pažymima aplankant artimųjų kapus ir uždegant žvakes. Iš tiesų Vėlinės yra švenčiamos lapkričio 2 d., bet dažnai jos yra maišomos arba sujungiamos su Visų šventųjų diena (lapkričio 1 d.). Taigi aiškios ribos tarp šių dviejų švenčių nėra.


Šios šventės metu žvakės atlieka be galo svarbų vaidmenį, nes ugnies šviesa ir šiluma simbolizuoja gyvybę bei atsinaujinimą, o taipogi susitelkimą ir vienybę.Vėlinių proga žvakių liepsnelėmis pagerbiamos yra ne tik artimųjų kapavietės, bet ir nežinomųjų kapai, mirties vietos bei senieji pilkapiai.


Kapo aplinkos švarinimas ir šiukšlių perdirbimas


Yra pastebėta, kad vidutinio dydžio kapinėse atliekų skaičius Vėlinių laikotarpiu, lyginant su kitais mėnesiais, išauga 100 tonų. Dėl šios priežasties, tvarkant artimųjų kapavietes, svarbu būti sąmoningais ir tvarkingai atsikratyti atliekomis.


Shutterstock nuotr.


Svarbu atminti, kad augalines atliekas, tokias kaip – nukritusius medžių lapus, sudžiuvusius arba nuvytusius augalus, reikia išmesti į joms skirtas vietas. Jokiu būdu nedera šių šiukšlių mesti į bendrus antrinių žaliavų konteinerius, nes pūdamos kartu su buitinėmis atliekomis jos sukelia nemalonius kvapus, jų negalima šalinti sąvartynuose. Kur išmesti augalines atliekas, paprastai priklauso nuo pačių kapinių. Organinėms atliekoms vienose kapinėse būna atvežti didmaišiai ar specialūs konteineriai, kitose – iškasta komposto duobė.


Neorganinės kilmės atliekos turėtų keliauti į joms skirtus konteinerius. Svarbu atminti, kad prieš metant stiklo ar plastiko indelius į jiems skirtas vietas, iš jų reikia pašalinti vašką. Taip pat nuo stiklinių indelių, prieš metant juos į stiklui skirtą konteinerį, būtina nuimti metalinius žvakių dangtelius, o nuo plastikinių indelių metalo nuimti nereikia, nes tiek plastikas, tiek metalas keliauja į tą patį konteinerį.


Shutterstock nuotr.


Svarbiausių rudeninių darbų kapinėse atmintinė


Kapų tvarkymą reikia pradėti nuo nukritusių medžių lapų surinkimo. Taip pat reikia surinkti nužydėjusias vienmetes gėles. Tada ateina metas vasarinių gėlių išrovimui ir augalų apkarpymui. Visas augalines atliekas šaliname tik joms skirtose vietose. Daugiametes gėles reikia apkirpti taip, kad liktų 5-10 cm stiebai. Šiuos augalus rekomenduojama pamulčiuoti. Jautresnius šalčiui daugiamečius augalus geriausia yra iškasti. Tam, kad kapai gražiai atrodytų per Vėlines ir po jų, dabar galima pasodinti chrizantemas, taip pat visžalius augalus (pavyzdžiui, tujas). Rudenį kapuose galima sodinti bukmedį, tik svarbu tai padarius neužmiršti gerai jį palaistyti ir pamulčiuoti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis