Daugiamečių augalų sodinimas rudenį: kada tuo užsiimti geriausia?

Sodinimas rudenį yra ganėtinai sudėtingas procesas, nes reikia nepražiopsoti tinkamiausio tam laiko. Pasodinus augalus tiek per anksti, tiek per vėlai, po to gali tekti spręsti įvairias su tuo susijusias problemas arba augalėlis gali tiesiog neišgyventi. Tad kada rudenį galima sodinti daugiamečius augalus?

Svarbiausios augalų sodinimo sąlygos rudenį


Iš tiesų tikslaus laiko, kurią dieną augalus sodinti rudenį, niekas pasakyti negali, nes ruduo mūsų krašte yra nenuspėjamas. Žinoma, galima vadovautis tam tikromis vidutinėmis normomis, kurias galima rasti, pavyzdžiui, sodinukais bei svogūnėliais prekiaujančių parduotuvėlių internetiniuose puslapiuose ir pan.


Paprastai tokiomis normomis yra saugu vadovautis, nes jos yra pagrįstos ilgais stebėjimais ir patirtimi. Visgi ne vienam yra žinoma situacija, kai rekomenduotu laiku pasodinus svogūninius augalus ruduo ilgai užsilaiko šiltas ir įsišakniję svogūnėliai ima leisti ūglius.


Taigi sodinant daugiamečius augalus rudenį, geriau vadovautis ne data kalendoriuje, o atsižvelgti į klimato bei dirvos sąlygas. Prieš imantis šio darbo, patyrę sodininkai paprastai rekomenduoja patikrinti viso mėnesio orų prognozę ir tik tada nuspręsti, sodinti ar dar palaukti.


Beje, jeigu pavėlavote ir nepasodinote augalo rekomenduotinu laiku, kartais tai galima padaryti net iškritus pirmajam sniegui. Svarbiausia, kad po sniego sluoksniu žemė būtų puri ir minkšta. Jeigu kalba eina apie įsišaknijusius daugiamečius augalus, pirmenybė yra teikiama tiems sodinukams, kurių šaknų sistema yra uždara (juos sodinti galima iki vėlyvo rudens).


Shutterstock nuotr.


Kokie augalai yra sodinami rudenį?


Vaismedžiai ir vaiskrūmiai. Vaismedžiai ir vaiskrūmiai gali būti sodinami tiek rudenį, tiek pavasarį. Rudenį labiausiai tinka sodinti atsparesnius augalus, pavyzdžiui, obelis bei kriaušes. Kaulavaisius (slyvas, vyšnias, trešnes) ir lepesnių veislių kriaušes patariama sodinti pavasarį, nes šie augalai yra jautresni šalčiui. Nusprendus sodinant šiuos vaismedžius rudenį, nereikėtų sodinimo suvėlinti, kad prieš šalčius jie dar spėtų gerai įsišaknyti.


Pavasarinės gėlės. Dauguma daugiamečių pavasarinių gėlių yra sodinamos būtent rudenį. Kadangi pavasariniai augalai yra atsparesni šalčiams, jiems dažniausiai nieko blogo nenutinka net pasodinus kiek vėliau nei rekomenduojama. Smulkiasvogūnius, kurie gėlynus papuošia vieni pirmųjų, rekomenduojama sodinti rugpjūčio pabaigoje ar rugsėjo pradžioje. Kitus ankstyvuosius pavasarinius žiedus (tulpes, hiacintus, narcizus) galima sodinti iki tol, kol nesušalo dirvožemis, o jeigu pasodinti iki šalčių nepavyko, likusius svogūnėlius galima pabandyti išsaugoti iki pavasarinio sodinimo. Sodinat įspūdinguosius bijūnus, patariama laikytis rekomenduojamo laiko (optimalus jų sodinimo laikas – rugpjūčio pabaiga arba rugsėjo pradžia).


Shutterstock nuotr.


Vasarinės gėlės. Vasarines daugiametes gėles paprastai galima sodinti ir rudenį, ir pavasarį. Visgi rudenį geriausia sodinti tik tas gėles, kurios yra atsparios šalčiui. Pavyzdžiui, šiuo metų laiku puikiai tinka sodinti tokias gėles, kaip astilbes, pentinius, vilkdalgius (tik svarbu nenusivėlinti ir juos pasodinti rugpjūtį arba rugsėjį), viendienes (jas taip pat sodinti rekomenduojama rugpjūtį arba rugsėjį), rožes, flioksus, daugumą lelijų ir t.t.


Rudeninės gėlės. Rudenines gėles įprasta sodinti pavasarį, tačiau yra keletas augalų, kuriuos tinka sodinti ir rudenį. Pavyzdžiui, šiuo metu puikiai tinka sodinti daugiametes astras. Jos yra ypatingos tuo, kad jas galima persodinti net ir žydėjimo metu. Tad jeigu kalba eina būtent apie persodinimą (arba augalo sodinimą su uždara šaknų sistema), tai galima daryti iki vėlyvo rudens.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis