Ką verta žinoti apie medžių sodinimą rugsėjo mėnesį?

Ankstyvi rudens mėnesiai – tinkamiausias laikas medžių sodinimui. Modernių apželdinimo kursų organizatorė „Geltonas karutis“ Lina Liubertaitė pataria, ką reikia numatyti prieš sodinant medžius, kad sodinukas virstų sveiku, prigijusiu medžiu. 

Kokia yra dažniausia klaida sodinant medžius?


Prieš įsigyjant medį svarbu pasidomėti, kokio dydžio medis užaugs. Nors pats sodinukas gali pasirodyti mažokas, tačiau jam pradėjus augti gali paaiškėti, kad pasirinkta medžių rūšis užima daugiau vietos kieme nei tikimąsi. Pirmiausia, reikia suprasti, kad tokiam medžiui maža duobė lygu klaidai. Išvengti šios problemos tikrai paprasta.


Kodėl maža duobė gali pakenkti Jūsų sodinukui?


Svarbiausia pasirūpinti augalo šaknimis, kurios aprūpina augalą vandeniu ir jame ištirpusiomis mineralinėmis druskomis. Būtent todėl sodinuko šaknys turi būti kuo stipresnės. Kasant duobę trąšos nėra būtinos, užtenka žemes sumaišyti su kompostu. 


Pirmaisiais metais medžiui reikia padėti kuo geriau įsitvirtinti. Tai galima padaryti patrumpinant jo viršūnes – apgenint. Nors tai nėra būtina atlikti, visgi specialistė rekomenduoja negailėti augalo išvaizdos ir tai padaryti. Kitais metais įsišaknijęs medis gebės išleisti daugiau šakų, vaisių.  


Shutterstock nuotr.


Kaip išsirinkti patikimiausią sodinuką? 


Perkant augalą daugiausiai dėmesio skirkite augalo šaknims. Jei medis yra auginamas vazone, tai yra patikimas pasirinkimas. Būtent uždara šaknų sistema yra lygu didesnei prigijimo tikimybei. Be to norint, kad augalas tikrai prigytų, vertėtų pasidomėti šalčio atsparumo zonomis. 


Lietuvoje dažniausiai pasitaikančios šalčio zonos: 

Zona 4: nuo -34 iki -29 °C (rytiniai Lietuvos rajonai);

Zona 5: nuo -29 iki -23 °C (centriniai, pietiniai ir pietvakariniai šalies rajonai);

Zona 6: nuo -23 iki -18 °C (pajūrio ir šiaurės vakariniai šalies rajonai).


Jei zona yra nurodyta, pavyzdžiui, 3–8, tai reiškia, kad augalui tinkamos zonos yra 3, 4, 5, 6, 7 ir 8. Tokiu būdu galima nustatyti augalo atsparumą fiksuotoms vidutinėms žemiausioms ir aukščiausioms temperatūroms. Dažniausiai ši informacija būna nurodyta sodinuko aprašyme. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis