Sausros metas: kaip išsaugoti sveiką veją?

Ne vienas nuosavo sklypo savininkas savo veją laiko tarytum vizitine kortele, kuri aplinkiniams pasakoja apie ją prižiūrintį asmenį. Vyraujant karštiems orams ar atėjus sausros metui tenka paplušėti, kad veja liktų sveika ir graži. Specialistai sako, kad šiuo laikotarpiu svarbiausia – laistymas ir pakankamas maistinių medžiagų kiekis.

Laistymas


Lietuviška vasara yra visiškai nenuspėjama, tad sklypų savininkams tenka prisitaikyti prie nuolatinių temperatūros ir drėgmės pokyčių. Vejos laistymas labai priklauso tiek nuo vyraujančios temperatūros, tiek nuo drėgmės. 


Jeigu vyrauja sausi orai, o oro temperatūra siekia 20-25 °C, veją rekomenduojama laistyti kas 5-7 dienas. Jeigu temperatūra yra šoktelėjusi virš 25 laipsnių ir artėja link 30 laipsnių, veją laistyti reiktų kas 2-4 dienas. O jei termometras rodo daugiau nei 30 laipsnių, veją reikia ne tik reguliariai laistyti, bet ir kiekvieną dieną atvėsinti.


Karštymečiu veją patariama laistyti anksti iš ryto, nes laistant dienos metu veja nespėja pasisavinti pakankamai drėgmės, prieš jai išgaruojant. Dienos metu veją galima palaistyti kelias minutes tam, kad ji tiesiog atvėstų. Vyraujant karštiems orams, veją reikia laistyti taip, kad vanduo pasiektų 10–15 cm gyli. Tai yra svarbu todėl, nes laistant ne taip giliai, vanduo nepasiekia vejos šaknų.


Žinoma, kaip ir visur kitur, svarbiausias yra balansas. Taigi nereikėtų vejos ir perlaistyti. Jeigu laistysite per daug, vanduo išplaus žolei reikalingas maistines medžiagas.



Vejos laistymas vasarą
Vejos laistymas vasarą
Shutterstock nuotr.


Pjovimas


Vyraujant sausrai, kitas svarbus vejos priežiūros aspektas yra žolės pjovimas. Ilgesnė žolė su gilesne šaknų sistema geriau susidoroja su vasaros karščiu. Todėl vejų savininkai tokiu metu yra raginami palikti ilgesnę žolę. Keliais centimetrais ilgesnė žolė karštymečiu geriau išlaiko drėgmę ir patiria mažiau streso. Visgi, jeigu reikia šiek tiek ją pritrumpinti, labai svarbu pasirūpinti, kad pjaunama būtų su aštriais žoliapjovės peiliais. Neaštrūs peiliai nekerta, o plėšo žolę, taip ji yra pažeidžiama ir dėl to pagelsta.


Tręšimas


Tam, kad žolė būtų sveika ir žalia, nepakanka jos tik laiku palaistyti. Vejai taip pat labai svarbu yra maistinės medžiagos, tad ją reikia tręšti. Vasarą rekomenduojama ją tręšti 1-4 kartus. Rugpjūti ją patariama patręšti amonio salietra (1kg/arui). Tręšti reikia prieš laistymą.


Kitos priežiūros ypatybės


Dar vienas svarbus patarimas – ant vejos vaikščioti kuo mažiau. Kadangi sausros metu veja patiria ir taip daug streso, bet kokį kitą stresą šaltinį reikia sumažinti iki minimumo.

 

 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis