Nėrūnė – kaip šį tropinį augalą auginti namuose?

Nėrūnė yra dar geriau žinoma kaip šaflera (lot. Schefflera), o liaudiškai vadinama tiesiog skėčiu. Tai aralinių šeimos augalas, kurį populiaru auginti namuose bei biuruose. Tad kokie yra nėrūnės priežiūros ypatumai?

Augalo ypatybės


Nėrūnė – visžalis tropinis augalas turintis ilgus, ovalius, blizgius lapus. Ji yra kilusi iš Naujosios Gvinėjos bei Taivanio. Gamtoje šis augalas gali užaugti net iki 40 m. Taip pat natūraliomis sąlygomis auganti nėrūnė gali žydėti įspūdingais žiedais, deja, kambarinės jos veislės nežydi. Patalpose paprastai yra auginamos žalialapės bei margalapės jos rūšys.


Namuose bei biuruose šis augalas yra itin vertinamas dėl savo teigiamų savybių. Jis gerai valo ir drėkina orą, sugeria cigarečių dūmus bei kitas chemines medžiagas. Tačiau svarbu žinoti, kad nuo šio augalo reikia saugoti vaikus bei augintinius, nes nėrūnė turi odą bei gleivinę dirginančių medžiagų.


Nėrūnės auginimo subtilybės


Vieta. Nėrūnės mėgstą gerai apšviestas vietas, tačiau šviesa jose neturėtų būti tiesioginė. Joms reikalingas geras vėdinimas, bet reiktų atkreipti dėmesį, kad vėjas joms yra pavojingas. Vasaromis šį augalą netgi galima išnešti į lauką ir auginti ūksmingoje vietoje.


Temperatūra. Kalbant apie temperatūrą, reikia šiek tiek atsižvelgti į nėrūnės veislę. Pavyzdžiui, žiemą žalialapėms veislėms temperatūra neturėtų nukristi žemiau 12 laipsnių, o margalapėms – ne žemiau kaip 16 laipsnių. Optimali nėrūnių auginimo temperatūra yra maždaug 21 laipsnis šilumos. Vasarą temperatūra neturėtų viršyti 30 laipsnių.


Nėrūnė
Nėrūnė
Shutterstock nuotr.


Drėgmė. Kadangi tai yra tropinis augalas, jam netinka sausa aplinka. Tiek žiemą, tiek vasarą žemė vazone turi būti drėgna. Vasarą nėrūnę rekomenduojama laistyti 2-3 kartus per savaitę. Žiemą laistymą reikia kiek sumažinti, tačiau ir toliau reikia stebėti, kad žemė neperdžiūtų. Purkšti reikia tik jaunus augalus, kol šie pripranta prie naujos aplinkos.


Žemė. Šių augalų auginimui geriausiai tinka durpinė, kompostinė žemė bei kiti panašūs mišiniai kambarinėms gėlėms.


Tręšimas. Nuo kovo iki rugsėjo mėnesio nėrūnes tręšti reikia kas 14 dienų. Nors šie augalai ramybės periodo beveik neturi, žiemos metu rekomenduojama jas tręšti kartą per mėnesį.


Persodinimas. Nėrūnė yra greitai augantis augalas, tad jaunesnius augalus persodinti reikėtų kasmet. Senesnius augalus persodinti reikia tik esant būtinybei, paprastai užtenka tiesiog pakeisti viršutinį žemės sluoksnį. Šiuo darbu užsiimti rekomenduojama pavasarį. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis