Skruzdės namuose: kaip jas išprašyti

Kaip viena kregždė - dar ne pavasaris, taip ir viena skruzdė - dar ne problema. Vis dėlto, aptikę vieną skruzdę, gerai pasižvalgę neretai atrasite ir antrą, ir trečią, ir dvyliktą. Gerai, jeigu tai darote stovėdami šalia skruzdėlyno, kur kas blogesnės žinios, jei skruzdes skaičiuojate namuose. Ką tokiu atveju daryti?

Nors skruzdžių Lietuvoje yra įvairių rūšių, namuose dažniausiai apsigyvena ir žalą daro rudosios faraoninės skruzdės (Monomorium pharaonis).Skruzdės gali atkeliauti į jūsų namus pro įvairias angas – vamzdžius, ventiliacijos angas, netgi pro elektros lizdus. Tai pat galite jas įsinešti į namus su produktais ar daiktais. Kartais gali užtekti ir vienos skruzdės – jei ji apvaisinta, ji taps motinėle ir gali pasislėpusi dėti kiaušinėlius. Rudosios skruzdės gyvena ne tik įvairiuose grindų ar sienų tarpuose, tačiau ir įvairiose talpose, pavyzdžiui, šiukšlių kibiruose, balduose, tarose, maisto produktų induose, jos taip pat mėgsta putų polistirolu apšiltintas sienas. Šios skruzdės, gyvendamos namų užkampiuose, dažnai pasitaiko, kad ir voniose ar tualetuose, gali pernešti įvairias pavojingas ligas. Nors namuose nebūtinai turi vyrauti nehigieniškos sąlygos, kad šios skruzdės ten atsirastų, gyvendami netvarkingai galite būti beveik tikri, kad vabzdžiai čia apsistos ilgėliau. „Šios skruzdės labai mėgsta šiltas patalpas, drėgmę ir puvėsius, be to, jos yra labai ėdrios. Skruzdės labai mėgsta saldumynus – medų, cukrų, taip pat duonos gaminius, mėsą. Todėl patalpose neturėtų būti maisto atliekų, trupinių, maisto produktai turėtų būti laikomi sandariai“, –pasakoja UAB „Kenkėjų kontrolės tarnyba“ atstovė Jurgita Steponavičiūtė. 

Pasak jos, nereikėtų jaudintis, jei iš sodo parsinešėte šiek tiek juodųjų skruzdžių – namai nėra jų natūrali aplinka, todėl netgi kur nors užlindusios, jos didelių problemų nepadarys. Tačiau netoli maisto produktų pastebėjus rudųjų, faraoninių skruzdėlių reikėtų imtis priemonių ir nelaukti, kol jų kiekis padidės. Skruzdžių namuose gali padaugėti vasarą, nes tuomet sąlygos joms yra palankesnės.

Vienas paprasčiausių ir daugeliu atvejų veiksmingų prevencinių būdų – elementari švara. „Reikia palaikyti švarą, neapsikrauti daiktais, valyti paviršius, kad ir paprastomis buitinėmis priemonėmis ar actu, citrina ir panašiai. Jeigu namuose yra mažų vaikų ar ligonių, patikrinkite ir patalynę, nes jos mėgsta ten gyventi, joms patinka kvapai, šiluma. Patalynę reikėtų nuolat plauti ir lyginti“, – pataria UAB „Alytaus profilaktinės dezinfekcijos stoties“ vadovė Lina Čeikuvienė.

Kiti būdai apsisaugoti – užsandarinti plyšius, kad nesusidarytų sąlygos skruzdėms atkeliauti iš gretimų būstų. Pasirūpinkite sandariais šiukšliadėžių dangčiais, nelaikykite gendančių maisto produktų ilgiau nei derėtų. 

Naikinimas. Pirmas žingsnis būtų sunaikinti skruzdžių maisto šaltinius. Virtuvėje atitraukite baldus ir viską kruopščiai išvalykite, kad skruzdės bent jau toje vietoje neturėtų kuo maitintis.
Skruzdes išnaikinti gali būti itin sunku ir procesas užtrunka iki kelių savaičių. Tokia situacija susidaro dėl skruzdžių gyvenimo ypatumų. Jų šeimą sudaro darbininkės – tos skruzdės, kurias matome, ir motinėlės, gyvenančios lizduose ir neišlendančios į išorę. 

„Jei naikinsime darbininkes, kurios neša maistą motinėlei ir vaikams, nuo to ilguoju laikotarpiu populiacija nesumažės, nes motinėlė sparčiai deda kiaušinėlius. Viena motinėlė gali gyventi iki 270 dienų ir per tą laiką padėti apie 300 kiaušinėlių. Taip natūraliai gimsta dar kelios motinėlės. Vienintelis būdas sunaikinti motinėlę yra vyliai – specialus masalas su feromonais, viliojančiomis medžiagomis, ir su insekticidais. Radę tokį vylių, jo turinį darbininkės neša motinėlei ir vaikams – taip jos ir išnaikinamos“, – pasakoja J. Steponavičiūtė. Vylius reikėtų išdėlioti skruzdžių takų vietose – jos paprastai linkusios vaikščioti tomis pačiomis trajektorijomis. Patikimas būdas yra sunaikinti skruzdžių lizdą, tačiau jie yra gana sunkiai aptinkami.

Skruzdžių problema yra gana sena, todėl ilgainiui susiformavo kai kurie tradiciniai, liaudiški jų naikinimo ir atbaidymo metodai. Teigiama, kad padėti gali actas, saulėgrąžų aliejus, kavos tirščiai, druskos, sutrinta kreida, petražolių, citrinų, tabako, pelynų, pomidorų, riešutmedžių, mėtų ir lauro lapai. Uogienė, sumaišyta su mielėmis skruzdėms gali būti nuodinga, o saldinto vandens pripildyti indai gali tarnauti kaip vabzdžių gaudyklės – susigundžiusi paskanauti saldumo, skruzdė ten įkris ir nebeišlips. Vis dėlto, J. Steponavičiūtės teigimu, natūralūs metodai padės išnaikinti tik darbininkes. „Galbūt preparatai, tokie kaip actas, veikia, tačiau jie gali sumažinti tik skruzdžių darbininkių kiekį. Vizualiai gali atrodyti, kad jų sumažėjo, bet laikui bėgant populiacija vėl išaugs, nes motinėlė lieka gyva ir vėl deda kiaušinėlius. Tai ilgas procesas ir tokiomis priemonėmis jų išnaikinti neįmanoma“, – teigia pašnekovė.

Tą pačią tiesą patvirtina ir L. Čeikuvienė. „Natūralios priemonės, tokios kaip apelsinų žievelės, kava yra laikinas atbaidantis metodas, bet tai jų nesunaikins. Reikia specialių priemonių. Galima pasigaminti, tarkime, truputį buljono, jį išpilstyti į lėkšteles ir įpilti insekticido, tačiau gali būti sunkoka žinoti, kiek tiksliai jo reikia. Jei skruzdės tai pajus, jos gali pakeisti kryptį. Preparatus reikia naudoti reikia palengva – kad skruzdės tą maistą pajėgtų nešioti ir motinai“, – teigia ji.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis