Kodėl rudenį svarbu tinkamai apšviesti kiemą ir kaip tai padaryti?

Šąlančios ir trumpėjančios dienos skatina pagalvoti ne tik apie atostogas šiltuose kraštuose, bet ir apie tinkamą apšvietimą namuose ir kieme. Kai trūksta šviesos, prastėja žmogaus darbingumas, blogėja nuotaika, slopsta jėgos. Todėl nekeista, kad įvairiais apšvietimo sprendimais bandome pratęsti, pailginti pernelyg gretai išblėsusią dieną.

Apšvietimas turi daugybę funkcijų. Pirmiausia, tinkamai suplanuotas apšvietimo planas padeda užtikrinti jūsų saugumą judant erdvėje, o kartu atgraso potencialius įsibrovėlius. Antra, sumaniai išdėstyti šviestuvai gali išryškinti gražiąsias jūsų sklypo vietas, tam tikrus augalus, gėlynus ar kitus kraštovaizdžio sprendimus, namo architektūrines detales. Trečia, jie kuria jaukią ir malonią atmosferą, todėl įrengiami ties pasivaikščiojimo takais, terasose ar kitose poilsio zonose.


Jaukumas


Vėlyvą rudenį ir žiemą Lietuvoje temti pradedi nuo 17 val., tuo metu, kai daugelis dirbančiųjų grįžinėja iš miesto namo. Apšvietę namo išorę ir kiemą susikursite aplinką, kurioje net ir tamsiuoju laikotarpiu bus malonu leisti laiką ir mėgautis grynu oru. Įsidėmėkite vieną taisyklę: kieme bus jauku ne tada, kai panaudosite daugybę skirtingų šviesos šaltinių, o tada, kai tikslingai išryškinsite tam tikrus elementus.


Shutterstock nuotr.


Kokybė ir patvarumas

Šviestuvų pasiūla milžiniška, svarbiausia, kad jie būtų kokybiški, nes jiems teks atlaikyti karščius, speigą, lietų ir sniegą. Verčiau įsigyti tokius, kurie yra brangesni, bet patvarūs, nes šviestuvus veikia atšiaurios oro sąlygos, drėgmė, vėjas. Būtent dėl stipraus vėjo derėtų vengti pakabinamų ar kitų nestabilių lauko šviestuvų. Žvarbus vėjas gali juos nuplėšti nuo namo sienos ir sugadinti, todėl teks pirkti naujus. Taigi, reikėtų rinktis tik kokybiškus gaminius iš patikimų gamintojų. ne mažiau svarbu tvirtai įmontuoti šviestuvus. Be to, jie privalo būti atsparūs drėgmei ir dulkėms. Kaip tai nustatyti? Atkreipkite dėmesį į IP kodą – kuo jis aukštesnis, tuo šie rodikliai geresni.


Išsirinkę brangesnius, bet kokybiškus šviestuvus, sutaupysite daug nervų ir laiko. Lemputės turėtų būti ilgo naudojimo, kad netektų pernelyg dažnai šviestuvo ardyti norint pakeisti lemputę. Tai gana sudėtinga ir reikalauja specialių įgūdžių. Dėl klimato sąlygų šviestuvai su kaitrinėmis lemputės veikia dar trumpiau nei viduje. Dar blogiau, kai šviestuvas sugenda ir reikia jį pakeisti nauju. Dažnai tokiu atveju tenka ardyti namo fasadą, veją arba takus – tai ne tik vargas, bet ir didelės papildomos išlaidos.


Šviestuvai gali būti įvairių rūšių – įleidžiami į žemę, pastatomi ar tvirtinami ant dekoratyvių atramų ir stulpų, sieniniai ar mobilūs, kuriuos patogu pernešti į skirtingas vietas pagal poreikį. Tačiau sudėtingesnėmis oro sąlygomis beveik niekas neprilygsta lubiniams šviestuvams – jie geriausiai apsaugoti nuo neigiamo oro poveikio, tinka terasoms, namo prieangiui apšviesti.


Pusiau juokais, pusiau rimtai sakoma, kad rečiausiai klientai nusivilia iš Šiaurės šalių importuotais šviestuvais, nes jie geriau atlaiko rudens darganas ir žiemos šalčius. O štai pagaminti Pietų šalyse – Ispanijoje, Italijoje, nors ir įspūdingo dizaino, dažniau tinka tik švelnioms to regiono klimato sąlygoms.


Svarbu žinoti ir tai, kad senesnio modelio lempučių skleidžiama šiluma kartais gali veikti aplinkui esančius augalus. Jie gali įšilti, o išjungus apšvietimą kentėti dėl temperatūros pokyčio. Todėl, jei norite šventinėmis girliandomis apvynioti medžius, gerai susipažinkite su techninėmis lempučių ypatybėmis.


Shutterstock nuotr.


Ekonomiškumas

Kadangi šviestuvai lauke šviečia ilgą laiką, o ypač rudenį ir žiemą, jie turi būti ekonomiški ir tausoti elektros energiją. Šiuo metu nėra ekonomiškesnio sprendimo nei šviesos diodų (LED) lemputės. Jos yra ypač ekonomiškos, daug labiau tausoja elektros energiją nei kaitrinės lemputės ir veikia kur kas ilgiau. Šviesos diodų šviestuvai atsparūs drėgmei, šalčiui ir mechaniniam poveikiui, todėl gali būti montuojami tiek į pastatų fasadus, tiek į grindinį, taip pat tvirtinami prie stulpų, kolonų ar stogo. Tokio apšvietimo sistema valdoma automatiškai. Ilgai dega ir halogeninės lempos.


Vienas iš būdų reguliuoti apšvietimo trukmę – įsirengti apšvietimo sistemą su automatine ir programavimo funkcija. Ties įvažiavimo zona ar rečiau naudojamomis vietomis patogu naudoti šviestuvus su judesio davikliais, kurie užsidega tik tada, kai prie jų artinatės. Norint užtikrinti, kad kieme bus visąlaik jauku, galima įsirengti sistemą, kuri vos užėjus prieblandai įjungia kieme apšvietimą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis