Liepos darbai sode ir darže

Įpusėjus vasarai, liepą jau galite mėgautis uogų ir daržovių derliumi, o atsiradusį laisvesnį laiką skirti džiaugtis žiedų gausa ir pailsėti prieš laukiančius derliaus nuėmimo darbus vasaros pabaigoje.

Darbai darže


Nuderėjus ankstyvosioms daržovėms, nepalikite tuščių lysvių – dar galite pasėti ar pasodinti daržovių daigų: ropių, ridikų, špinatų, krapų, rūgštynių, žiedinių ir ropinių kopūstų. Laiku suskubę atsodinti tuščias lysves, džiaugsitės vėlyvuoju derliumi.


Norėdami užauginti gerą moliūgų, arbūzų ar melionų derlių, šalinkite nereikalingus ūglius ir retinkite perteklines užuomazgas. Neatlikus šio darbo, vaisiai ilgiau bręs ir bus menkesni. Liepos antroje pusėje, kai subręsta žieminiai česnakai, juos nukaskite ir gerai išdžiovinkite.


Liepą jau galima pradėti kasti ankstyvąsias bulves, tačiau atminkite, kad darže negalima palikti bulvienojų bei kitų daržovių lapų, atliekų, nes tai – ligų ir kenkėjų šaltinis. Visas atliekas kompostuokite arba sudeginkite.


Trūkstant drėgmės, nepamirškite laistyti daržovių ir jų tręšti kompleksinėmis trąšomis.


Darbai sode


Liepą vienas darbų, kuriam reikia daugiausia laiko, – reguliarus vejos pjovimas. Veją reikia pjauti tuomet, kai žolė pasirinktą pjovimo aukštį praauga 1,5–2,5 cm, nes neturi būti nupjauta daugiau kaip trečdalis lapų.


Pasirūpinkite avietėmis – išpjaukite jų silpnas, per tankiai sužėlusias atžalas. Eilėje reikėtų palikti po 12–15 stipriausių stiebų. Retinant gaunamas didesnis derlius, uogos būna stambesnės, patogiau augalus prižiūrėti.


Taip pat nepamirškite sutvarkyti braškynų, nuėmę uogų derlių. Būtina nupjauti senus, pažeistus lapus, kad spėtų ataugti nauji, sveiki lapai. Pavėlavus nupjauti senus lapus, naujieji iki žiemos nespės pakankamai užaugti, todėl braškės gali nukentėti nuo šalčių.


Pradėjus nokti vyšnių ir trešnių uogoms, apsaugokite jas nuo paukščių. Tam geriausiai rinktis specialius tinklus, kurių nemėgta paukštukai. O, nuskynus derlių, trešnės ir vyšnios turėtų būti atjauninamos ir žeminamos. Augantys ūgliai nugnybiami vasaros pradžioje, tiesa, retose vainikų vietose ūglius nugnybti reikėtų du kartus: pirmąjį – jiems paaugus iki 10–15 cm ilgio, antrąjį – vasaros pabaigoje.


Be to, nepamirškite obelų. Obelys šiuo metu intensyviai augina vaisius. Pasirūpinkite jomis ir paremkite gausiai obuoliais apaugusias šakas, kad neišlūžtų.


Antroje mėnesio pusėje – tinkamas metas akiuoti vaismedžius ir ruošti inventorių derliui skinti, laikyti.


Darbai gėlyne


Vienas svarbiausių liepos mėnesio darbų gėlyne – iškasti pavasarį žydėjusias svogūnines gėles (tulpes, hiacintus, lelijas ir kt.), kai jos nužydi ir pagelsta lapai. Iškastus svogūnėlius rekomenduojama sudėti į dėžes vienu sluoksniu ir palaikyti porą dienų atvirame ore po stogu. Jei matote, kad svogūnėliai pažeisti grybinių ligų, juos nuvalykite ir pamirkykite tirpale su fungicidu.


Ne mažiau svarbu pasirūpinti vijoklinėmis gėlėmis ir įrengti joms atramas, jei to dar nepadarėte. Yra įvairiausių būdų vijokliams atremti: tinklai, grotelės, pergolės, treliažai, tvoros.


Nepamirškite nukarpyti ir nužydėjusių žiedynų, taip jūsų gėlynas ne tik taps gražesnis, bet dalis augalų pražys dar kartą.


Liepos vidurys vis dar tinkamas metas sėti alpinius astrus, daugiametes saulutes, gvazdikus ir neužmirštuoles, našlaites. Pavėsingos, drėgnos, vandeniu užliejamos vietos gėlių daigams nėra tinkamos.

Užsakymo nr.: PT_75140952

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis