Kaip išgelbėti džiūvančią orchidėją

Kai parduotuvėje parduodamos kambarinės orchidėjos kainuoja du ar tris kartus pigiau nei įprastai, arba pažįstami siūlo paimti baigiančią sudžiūti gėlę nemokamai, sunku susilaikyti. Net jeigu orchidėjos lapai pagelto ir pradėjo džiūti, o šaknys nurudavo – tokį augalą išgelbėti galima. Tereikia jį teisingai persodinti.

Kodėl geltonuoja orchidėjos lapai?


Orchidėjos lapai pagelsti ir apvysti gali dėl įvairių priežasčių. Paprastai taip nutinka dėl laikymo sąlygų pažeidimų, tada lapai nukrenta dėl šaknų žuvimo.


Todėl pirmiausia patikrinkite, kokia šaknų būklė – atskirti gyvas šaknis nuo žuvusių yra labai paprasta. Orchidėjos šaknys supuvo, jeigu tapo rudos, prarado standumą, ant jų atsirado suminkštėjusių plotelių. Gyvybingos orchidėjų šaknys turi būti šviesios (paprastai jos žalios arba pilkšvai žalsvos) ir tokios pat sultingos bei standžios, kaip ir stiebai.


Orchidėją galima išgelbėti, net jeigu ji liko beveik be šaknų. Tam reikia ją persodinti, prieš tai pašalinus apmirusius lapus ir šaknis. Paskui reikia pasirūpinti trimis sąlygomis, dėl kurių dažniausiai atsiranda šaknų puvinys.


1. Substrato kokybė. Kimino pluoštas arba kokosas substrate turi išlaikyti standumą, žievės gabalėliai neturi stipriai sugurėti. Kai kambarinėms orchidėjoms skirto substrato dalelės pradeda pūti ir pelyti, susiformuoja smulkios šiukšlelės. Laistant jos sugeria daug vandens, kartais virsta koše, su kuria kontaktuodamos augalo šaknys pradeda pūti. Todėl paruoškite šviežią substratą, kad ir ne iš didelių, bet vientisų ir stangrių gabalėlių, tarp kurių laisvai praeina oras.


2. Apšvietimas. Kuo aukštesnė orchidėjų laikymo temperatūra, tuo daugiau šviesos jai reikia. Namų sąlygomis žiemą orchidėjoms reikia rinktis kuo šviesesnes palanges, nes oras gyvenamosiose patalpose yra pernelyg karštas. Perteklinio karščio (ir dienos, ir nakties metu) ir šviesos trūkumo derinys alina augalą, iššaukia lapų geltimą ir šaknų puvimą.


3. Drėgnumas. Stenkitės palaikyti orchidėjai kaip įmanoma didesnę oro drėgmę. Labai gerai, jeigu kasdien galite smulkiais lašeliais apipurkšti augalo lapus ir šaknis (tik stebėkite, kad vanduo nesutekėtų į lapų pažastis). Substratas, priešingai, tarp laistymų turi gerai išsivėdinti ir išdžiūti. Neleiskite susiformuoti pelėsiui ir suplėkusiam kvapui.


Orchidėjos persodinimas ir reanimavimas


Kambarinė orchidėja miltonija liovėsi žydėjusi ir nustojo augti. Jos seni lapai geltonuoja ir džiūva, o naujų neatsiranda. Priežastis paprasta: dėl seno sutižusio substrato supuvo beveik visos šaknys – jos suminkštėjo ir parudavo. Vis dėlto, substrato paviršiuje jau atsirado kelios naujos šaknelės, vadinasi, augalą dar galima išgelbėti.


Išimkite orchidėją iš vazonėlio ir išvaduokite šaknis iš seno paplėkusio substrato. Nupjaustykite visas supuvusias šaknis. Sausų lapų likučius taip pat reikia kruopščiai pašalinti.


Orchidėjos persodinimui jums prireiks keramzito, sauso kimino, smulkintos pušų žievės. Taip pat galima naudoti kokoso plaušus. Verčiau rinkitės permatomą vazonėlį – daugelio orchidėjų šaknys turi chlorofilo ir dalyvauja fotosintezėje, todėl geriau, kai jos būna šviesoje.


Orchidėjos vazonėlis privalo turėti drenažines skylutes vandens pertekliui nutekėti. Sudėkite substrato komponentus į vazonėlį ir šiek tiek pamaišykite. Šaknų nupjaustymo vietas patepkite šaknų formavimąsi stimuliuojančia medžiaga. Purkštuvu sudrėkinkite substratą.


Įstatykite vazonėlyje orchidėją taip, kad šaknies kaklelis būtų lygiai su jo paviršiumi. O, kad persodinta orchidėja sėkmingai įsišaknytų, svarbu padaryti taip, kad ji būtų gerai įtvirtinta ir nejudėtų. Per visą jos perimetrą įstatykite medinius iešmelius, skirtus kepimui orkaitėje, kad jie iš visų pusių prilaikytų naujai įsodintą augalą. Pusei valandos vazonėlį įstatykite į indą su vandeniu taip, kad substratas gerai sudrėktų. Paskui leiskite vandens pertekliui nutekėti ir padėkite augalą į gerai apšviestą vietą, kad įsišaknytų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis