Specialistų patarimai, kaip žiemą prižiūrėti orchidėjas

Orchidėjų augimas, kaip, beje, ir kitų augalų, priklauso nuo aplinkos, kurioje jos auga bei nuo metų laikų pokyčių.

Mūsų klimato sąlygomis orchidėjų žydėjimo pikas yra būtent žiema. Nors žydinčių orchidėjų parduotuvėse galima įsigyti bet kurio sezono metu, tačiau augindami orchidėjas jau ne vienerius metus, kuomet jos jau prisitaiko prie mūsų klimato sąlygų, pastebėsite, kad gausiausiai jos žydi šaltuoju metu laiku.


Taip atsitinka todėl, kad baigiantis vasaros karščiams, rudens pradžioje, kuomet namai dar nėra papildomai šildomi, susidaro gana dideli nakties ir dienos temperatūriniai svyravimai, kurie teigiamai paveikia žiedynų formavimąsi. Domėdamiesi orchidėjų auginimu, turbūt visur, dienos ir nakties temperatūrų svyravimas bus įvardintas kaip vienas pagrindinių orchidėjų žydėjimą skatinančių faktorių. Nakties temperatūra turėtų būti bent 5 laipsniais mažesnė nei dienos. Orchidėjos pradėjusios žiedynus formuoti rugsėjo, spalio mėnesiais, žiemos mėnesiais Jūsų namus papuoš gražiomis žiedų kekėmis ir džiugins iki pat pavasario.


Jei nusprendėte įsigyti orchidėją žiemos metu, tuomet transportuoti turite labai šiltai supakuotą, gausiai suvyniotą į popierių. Rizikinga transportuoti palaistytą orchidėją, kurios šaknynas dar nespėjęs pradžiūti. Nepalikite mašinoje ilgesniam laikui. Šaltas oras gali pakenkti ne tik Jūsų orchidėjos žiedams, bet ir pačiam augalui. Sušalę orchidėjos lapai pasidaro minkšti, vandeningi ir greitai nukrenta.



Taip pat šaltuoju metų laiku gana dažnai pasitaiko, kad naujai įsigyta orchidėja namuose greitai numes savo žiedus.


Taip gali nutikti dėl kelių priežasčių:

1. Jūs nežinote kiek laiko jau orchidėja žydėjo iki Jums ją įsigyjant;

2. Jūs nežinote kokiomis sąlygomis ji atkeliavo iki parduotuvės;

3. Žiedų numetimo priežastis gali būti tiesiog dėl aplinkos pasikeitimo.


Žiemos metu ypatingai sunku palaikyti tolygią aplinkos temperatūrą, kol orchidėja iš augintojo atkeliauja iki Jūsų namų. Ryškūs temperatūriniai svyravimai, kuomet orchidėja auginama šiltai, tuomet gana vėsiai keliauja, vėliau vėl papuola į šiltą patalpą, labai paveikia jų žiedynus, augalas patiria stresą ir numeta žiedus. Žiedų numetimas žiemos laiku yra gana natūralus procesas, todėl nereikėtų dėl to nerimauti, svarbiausia, kad augalas liktų sveikas.



Orchidėjų priežiūros ypatumai žiemos mėnesiais


Žiemos metas tiek mums, tiek ypatingai mūsų augalams, šykšti saulės spindulių. Svarbu žinoti, kad kuomet nėra saulės, orchidėjos fiziologiniai procesai sulėtėja, šviesos trūkumas sumažina temperatūros, drėgmės įtaką augalui. Net ir tai, kad orchidėją laikysite ant pačios šviesiausios palangės, jai vis tiek šviesos bus per mažai.


Yra du variantai kaip mes galėtume padėti savo orchidėjoms: vienas iš jų įrengti papildomą apšvietimą naudojant florasencines lempas, kitas variantas atsižvelgiant į šviesos trūkumą sumažinti orchidėjų laistymą bei tręšimą. Tarp laistymų orchidėjos turi gerai pradžiūti. Tręšti reikia tik kas 3-4 laistymą.


Kaip bebūtų, šviesiausia namų vieta žiemos metu yra palangės, kuo arčiau lango (jei įrengiate papildomą apšvietimą, tuomet orchidėjas galite laikyti bet kurioje namų vietoje). Dažniausiai po palangėmis būna įrengti šildymo prietaisai, nuo kurių kylanti šiluma yra naudinga ir tuo pačiu žalinga ant palangių auginamoms orchidėjoms. Naudinga dėl šilumos, o žalinga dėl sauso oro.


Šildymo prietaisai sausina namų aplinkos orą, o orchidėjoms patinka drėgmė. Žiemos metu sulaukiame daug klausimų, kodėl džiūsta ir krenta dar neprasiskleidę orchidėjų žiedai. Atsakymas visais atvejais: dėl sauso aplinkos oro.


Nereikėtų painioti aplinkos drėgmės su orchidėjų laistymu. Klaidinga manyti, kad čia galima būtų dėti lygybės ženklą. Laistome tuomet, kai substratas gerai pradžiūna, o aplinkos drėgmė yra svarbi nuolat, ir tuomet, kai orchidėjos šaknys drėgnos, ir tada, kuomet sausos. Oro drėgmei pakelti galime naudoti buitinius drėkintuvus, orchidėjas galima sustatyti ant drėgmės lovelių, vanduo šildomas iš apačios garuos ir drėkins aplinką.



Žiemos metu nerekomenduojama:

– Purkšti orchidėjų (kadangi esant žemai aplinkos temperatūrai bei esant saulės trūkumui vanduo patenkantis tarp lapų garuos labai lėtai, taip atsiranda didelė puvinio ar grybelinių susirgimų rizika);

– Laikyti virš radiatorių ar kitų šildymo prietaisų (nuo prietaisų sklindanti šiluma sausina aplinkos orą, tuomet ima džiūti dar neprasiskleidę pumpurai);

– Orchidėjoms esant ant palangių atidarinėti langus (šalto oro gūsis gali pakenkti ne tik žiedams, bet ir sušaldyti patį augalą).


Rekomenduojama:

– Aplinkos drėgmei pakelti galima naudoti buitinį aplinkos drėkintuvą, vazoniukus su orchidėjomis sustatyti ant drėgmės lovelių;

– Vazonėlio paviršių apdėlioti drėgnais kiminais ir nuolat juos drėkinti;

– Šalia orchidėjų pastatyti nedidelį buitinį ventiliatorių, kuris užtikrintų bent minimalią oro cirkuliaciją, tai padės išvengti bakterinių bei grybelinių susirgimų;

– Po laistymo su servetėle išsausinti tarpulapius;

– Šalia orchidėjų pastatyti buitinį ventiliatoriuką, kuris užtikrintų nuolatinę oro cirkuliaciją, tai ypač aktualu po laistymo.


Esant saulės trūkumui orchidėjos lėtai įsisavina vandenį, todėl dėl užsilaikiusios drėgmės vazonėlio viduje gali atsirasti puvinys.


Svarbu atminti: orchidėjoms net ir žiemą reikia šviežio oro, tad dažnas patalpų vėdinimas bus naudingas ne tik Jums, bet ir Jūsų augalams, tačiau prieš atidarant langus nuimkite nuo palangių savo augalus!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis