Viskas, ką turite žinoti apie falenopsius

Falenopsis - viena populiariausių orchidėjų rūšių. Pateikiame trečiąją dalį, kurioje sužinosite, ką svarbu žinoti apie orchidėjų persodinimą, žydėjimą ir dauginimą.

I dalį skaitykite ČIA

II dalį skaitykite ČIA

Persodinimas

Augalą sveikomis šaknimis reikėtų persodinti maždaug kartą per du metus iškart po žydėjimo arba matant aktyvius augimo požymius (rodo žali šaknų galiukai). Dažniausia sveiko augalo persodinimo priežastis – falenopsis „išauga“ vazonėlį. 

Tam tikrais atvejais augalą reikėtų persodinti iškart. Jeigu pro vazono sieneles nematyti šaknų arba matosi, kad jos supuvę. Jeigu per trumpą laiko tarpą susiraukšlėjo falenopsio lapai. Jei gelsta, krenta lapai. 

Taip pat kai substratas sukritęs, pelyja, kai vazonėlio sienelės pažaliavusios. 

Taigi, kaip persodinti?

Pasiruošti visas persodinimo priemones: substratą, cinamoną ar anglies miltelius, žirkles, vazoną. Vazonėlis turi būti šiek tiek didesnis už senąjį, kad šaknys laisvai tilptų, tačiau neliktų daug laisvos erdvės aplink – falenopsiams patinka, kai šaknys suspaustos. Jei orchidėja persodinama dėl šaknų puvinio, tiks tas pats vazonėlis, tik prieš sodinant į jį, reikėtų gerai jį išplauti ir dezinfekuoti. 

Palieti augalą bent 1 val. prieš persodinimą ir atsargiai išimti iš vazono. Dažnai sveikos šaknys būna prilipusios prie vazono sienelių, išlindusios per šone, apačioje esančias skyles. Jei orchidėja paprastai neišsiima, vazoną teks sukarpyti. 

Kiek įmanoma nupurtyti seną substratą. Jei šaknis įaugusi į žievės gabaliuką – neplėšyti, palikti, kaip yra. Išpjaustyti visas sudžiūvusias, supuvusias šaknis, pjūvio vietas dezinfekuoti. Dažniausiai namuose randama dezifekcijos priemonė – cinamonas. Taip pat tinka anglies milteliai. Sveikos šaknys yra žalios, mėsingos, kietos. Persodinant augalą, dažnai augintoją išgąsdina kelios gelsvos spalvos („išblyškusios“) šaknys. Jos taip pat yra normalios, tiesiog niekada nemačiusios saulės šviesos. Jų šalinti nereikia. 

Į vazono dugną rekomenduojama pilti drenažo akmenukų (arba parinkti stambesnių substrato gabalų), ant jų ploną sluoksnį substrato.
Talpinti augalą į vazonėlį. Reikia žiūrėti, kad orinės šaknys po persodinimo ir liktų ore, kadangi jos turi velameno sluoksnį, kuris labai gerai kaupia vandenį. Tokios šaknys patekusios į substratą greitai supūva. 

Į tarpus tarp šaknų atsargiai supilti substratą. Jeigu aplinkos drėgnumas neaukštas, viršutinį substrato sluoksnį galima apdėlioti kiminais, kurie turėtų būti nuolat drėgni, bet nešlapi. 

Sveiką augalą, jei reikia, galima palaistyti iškart. Jei buvo iškarpyta dalis šaknų, laistyti po savaitės laiko. Šaltuoju metų laiku – po dviejų. 

Žydėjimas

Falenopsis – viena ilgiausiai žydinčių orchidėjų. Priklausomai nuo aplinkos sąlygų, gali žydėti nuo keliu mėnesių iki pusės metų (ir ilgiau). Pasitaiko atvejų, kad orchidėja žydi ištisai keletą metų, vis leisdama naujus žiedstiebius. Falenopsis neturi ramybės periodo ir teoriškai gali žydėti praėjus keletui mėnesių po paskutinio žydėjimo. Didžiausia tikimybė sulaukti žiedų yra žiemos pabaigoje – pavasario pradžioje. 

Kodėl falenopsis nežydi? 

Priežasčių yra keletas:
● Silpna, pažeista šaknų sistema;
● Nėra dienos/nakties temperatūrų skirtumo;
● Per maža aplinkos drėgmė;
● Genetiškai užprogramuota iš tėvų;
● Per silpnas augalas;
● Netinkamos laikymo sąlygos ir t. t. 

Jei falenopsis neseniai persodintas dėl šaknų puvinio, reikės kantrybės sulaukti žiedų. 

Naminio žydėjimo iš parduotuvėje pirktų falenopsių ilgiau laukti tenka beveik visada: orchidėja būna pamaitinta stimuliatoriais, „išprovokuota“ žydėti. Falenopsiui reikės laiko prisitaikyti prie naujų salygų ir pailsėti. 

Sunku sulaukti žiedų nesilaikant rekomenduojamos auginimo temperatūros, ignoruojant patarimą sudaryti dienos/nakties temperatūrų svyravimus. To reikia ne tik falenopsiams. Esant pastoviai temperatūrai nežydės beveik visos orchidėjos

Jeigu augalas sveikas, dienos šiltesnės, o naktys vėsesnės, bet orchidėja nežydi, reikėtų pakelti aplinkos drėgmę. Galima pradėti nuo purškimų rytais arba po augalu statyti drėkinimo lovelį. Taip pat, ieškant nežydėjimo priežasčių, reikėtų atkreipti dėmesį į augalo lapus: ar ne per daug/per mažai apšvietimo gauna. 

Žydėjimą bandyti „pagreitinti“ galima keliais būdais, kurių esmė – sukelti augalui stresą. Sveikam augalui jie nerekomenduojami: 

● Karštas dušas;
● Vėsesnė aplinkos temperatūra (kuriam laikui falenopsį pastatyti 15 laipsnių temperatūroje).
Karštas dušas
Karštas dušas naudojamas keliais atvejais: sveikam augalui – pagreitinti žydėjimą, skatinti augimą, silpnai orchidėjai – skatinti augimą, atsigavimą. 

Kadangi karštas dušas sukelia stresą, sveikam augalui nerekomenduojamas, o turint silpną – nėra ko prarasti. 

Dažniausiai kyla klausimas, kokia turi būti vandens temperatūra. Ji turi būti tokia, kad rankai jaustųsi, kad gerokai šilta, bet ją būtų galima išlaikyti, vanduo nedegintų. Tai yra maždaug 40 – 45 laipsniai. 

Norint „išmaudyti“ orchidėją, negalima karštu vandeniu pilti iškart. Reikėtų pradėti nuo kambario temperatūros vandens ir palaipsniui didinti iki maksimalių 40 – 45 laispnių. Taip dušu lieti apie 3 – 5 minutes. Po procedūros gerai nusausinti lapus, o ypač skrotelę, išvarvinti vandens perteklių. 

Nerekomenduomama naudoti dažniau nei kartą per mėnesį. Jei 2 – 3 procedūros nepadeda, ieškoti kitų neaugimo/nežydėjimo priežasčių. 

Žiedynstiebis

Dažnas klausimas – ką daryti su žiedynstiebiu, kai orchidėja nužydi?
Atsakymai yra du:
● Nukirpti;
● Palikti. 

Nukirpti reikia visiškai, jeigu žiedynstiebis po žydėjimo pradeda džiūti. Jeigu lieka žalias, galima palikti. Žiedynstiebis suskirstytas nareliais – miegančiomis akutėmis, iš kurių vėliau gali išaugti šakelė arba keikis. 

Kirpti reikia 1 cm virš neišnaudotos miegančios akutės (nukerpama tik dalis, kur buvo žiedai). 

Dauginimas

Orchidėja taip paprastai nesidaugina. Iš lapelio ar šaknies dalies naujos išauginti neįmanoma. Vienas būdas padauginti – sulaukti keikio vietoj žiedų. Iš miegančios akutės pradeda augti ne šakelė, o lapai, kurie vėliau suformuoja skrotelę, o ši – šakneles. Keikio atskirti nebūtina, bet, jeigu yra noras, reikia sulaukti, kol jis užsiaugins ne mažiau nei tris šakneles. Viena iš jų turi būti ne trumpesnė nei 5 cm. Atskirti būtina su žiedstiebio dalimi. Antras dauginimo būdas – iš sėklų. Lietuvoje falenopsiai iš sėklų auginami laboratorijoje, namų sąlygomis to padaryti neįmanoma. 

Praktiški patarimai

● Jeigu namuose nėra radiatorių, žiemos metu falenopsių ant palangės palikti nerekomenduojama – gali sušalti. Geriau perkelti 1 – 2 m
nuo lango;
● Reikėtų išmatuoti, kokia temperatūra ant palangės. Ypač aktualu šaltuoju metų laiku. Nuo kambaryje esančios gali žymiai skirtis;
● Nelaikyti falenopsių lauke, atviroje vietoje (trijų per vasarą atviroje terasoje laikytų falenopsių 90 procentų šaknų supuvo, lapai nuo vėjų apsilaužė. Vieną pavyko išgelbėti, dviejų – ne);
● Aplinkos drėgmė – svarbesnis veiksnys nei atrodo. Falenopsiai nežydėjo tol, kol ji nebuvo pakankama. Nors kitos aplinkos sąlygos buvo idealios, o patys augalai – gražūs.
● Jeigu aplinka pakankamai vėsi, vazono sienelės nerasoja. Kada reikia laistyti, geriau orientuotis pagal vazonėlio svorį bei šaknų spalvą;
● Jeigu namuose yra akvariumas, falenopsius galima laistyti akvariumo vandeniu. Tuo pačiu augalas gaus ir organinių trąšų. Dalis augintojų trąšų nenaudoja iš viso. Jeigu augalas žydi, yra sveikas, galima netręšti. Kitais atvejais ieškoti priežasčių ir įsitikinus, kad šaknų sistema sveika, galima išbandyti trąšas;
● Jei žydinčios orchidėjos šaknys stipriai pažeistos puvinio, persodinant žiedstiebį reikia nukirpti. Tai būtina tam, kad falenopsis neeikvotų jėgų žydėjimui. Į visus klausimus „ar tikrai kirpti?“ pats geriausias atsakymas: „ar reikia orchidėjos, kurią po žydėjimo teks išmesti, ar sveiko augalo, žiedais atsidėkosiančio vėliau?“;
● Jeigu nėra tikslo „kada nors gal“ sulaukti keikio, geriau žiedstiebį nukirpti. Iš pabudusios akutės išaugusi šakelė dažnai būna kreiva, žiedų ant jos mažiau. Reikia atsakyti į klausimą, ar norite mažiau žiedų greičiau, ar daugiau žiedų vėliau? Jei mažiau – žiedkočio nekirpti, jeigu daugiau – nukirpti visiškai, nepriklausomai ar jis džiūsta, ar lieka žalias;
● Po laistymo leidžiantį žiedstiebį falenopsį pastatyti ta pačia puse į langą. Jei kas kartą augalas apsukamas, didesnė tikimybė, kad žiedstiebis bus kreivas;
● Norint greičiau sulaukti žiedų, naudoti dvi pagalbines priemones iškart, pvz. karštą dušą ir skatinančias žydėjimą trąšas;
● Natūraliai falenopsio žiedstiebis svyra, tad naujai augančio galima nerišti (skonio reikalas).
Kadangi kiekvieno namuose aplinkos sąlygos yra skirtingos, o šie patarimai – bendro pobūdžio, nepatariama taikyti visų iš eilės savo falenopsiui. 

Orchidėjų auginimas – tai kūryba, augintojas – kūrėjas, o informacija – kelrodis žengiant orchidėjų pažinimo keliu. 

Sėkmingo auginimo, gausių žiedų, džiaugsmingų akimirkų!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis