Margasis margenis – greit auga, greit ir sensta

(2)

Margenių spalvų paletė išties nepakartojamai išraiškinga.

Nei krotonas, nei dilgėlė...


Už ką šis dekoratyvus augalas taip mėgstamas? Žinoma, už spalvingus lapus – nuo skaisčiai geltonų ir raudonų iki juodai violetinių, išmargintų įvairiausiais išraiškingais raštais. Spalvų paletėje margenių hibridai neturi nebent švarios mėlynos spalvos. Daugelio lapai panašūs į dilgėlių, bet yra raukšlėtų, garbanotais ir banguotais kraštais. Beje, lapų spalvinė gama ir forma priklauso ir nuo jų amžiaus – jauni augalai atrodo vienaip, seni kitaip. Šiuo metu žinoma apie 200 margenių hibridinių veislių. Paprastai augalas būna 30–60 cm aukščio, bet yra ir žemaūgių, siekiančių 10–15 cm, ir svyrančių veislių margenių.


Beje, mums toks įprastas pavadinimas „margenis“ laikomas pasenusiu... Dabar šį augalą (Coleus blumei) tiksliau būtų vadinti darželiniu gumbinu (Solenostemon scutellarioides).


Fotolia nuotr.


Ryškios šiuolaikinių hibridų spalvos leidžia sukurti puošnią spalvinę kompoziciją, kuri spinduliuoja energiją ir kelia nuotaiką. Skaisčioms spalvoms reikia šviesos


X Nors margenis – gan ištvermingas augalas, kaip ir visiems margalapiams jam reikia ryškios šviesos, kad lapų spalvos pernelyg neišbluktų, o stiebai neištįstų.


X Žiedai šiek tiek panašūs į šalavijų, neišvaizdūs. Vos pasirodžius žiedpumpuriams verčiau juos nuskabyti, nes šie iš augalo atima daug jėgų, tad lapai susmulkėja.


X Jei margenis įkurdintas šviesioje, šiltoje vietoje ir nenustoja augti, rudenį ir žiemą jį reikia ir toliau tręšti bent kartą per 3 savaites. Nors tai lapinis augalas, jo spalvos bus ryškesnės, jei tręšite žydintiems augalams skirtomis trąšomis.


X Kas savaitę margenį galima pasukti, kad simetriškai šakotųsi.


X Jei per šalta ar stiprūs skersvėjai, augalas gali visiškai numesti lapus. Tuomet patariama jį stipriai nugenėti.


X Gėlė greit reaguoja į drėgmės stygių – lapai nulinksta. Laistyti reikia minkštu vandeniu, žemė visą laiką turi būti vos drėgna.


X Augalui būtinas drėgnas oras – nuo sauso ruduoja lapų galai, tad nereikėtų laikyti arti radiatoriaus. Purkšti minkštą vandenį geriausią ne ant lapų, o drėkinti orą aplink margenį. Ir įkurdinti jį patariama ten, kur oras drėgnesnis, tarkim, virtuvėje.


Greit auga, greit sensta


Tai – daugiametis augalas, bet greit prarandantis dekoratyvumą: su amžiumi apatiniai lapai nukrinta, stiebas nuplinka. Patartina nugenėti senesnes šakeles – tai margeniams visuomet tik į naudą: leis daugiau šoninių ataugų ir krūmeliai bus vešlesni. Be to, silpni augalo stiebai mažiau ištįsta, jeigu jų viršūnėlės nuskabomos. Kita vertus, auga margeniai labai greitai, tad dažnai galima atnaujinti. Jei žiemos ir neištvers, nusiminti nereikia: užsiauginti naujų augalėlių labai paprasta. Jie be galo paprastai dauginami – tiek sėklomis, tiek auginiais. Nuskintą šakelę galima merkti į vandenį ar iš karto sodinti – per savaitę išleis šaknis.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis