Kada ir kodėl pavasarį reikia genėti rožes?

Visoms rožėms kiekvieną pavasarį reikalingas krūmo atnaujinimas – tai daroma pavasarį, prasidėjus augalo vegetacijai. Rožių genėjimą galime pradėti, kai pašalas jau pilnai išėjęs, ir pumpurai ima brinkti.

Sutapimas ar ne, bet tuo metu kaip tik dažnai pradeda žydėti forsitijos. Taip pat nereikėtų baimintis nedidelių naktinių šalnų, jos nekenkia nugenėtoms rožėms.


Norint auginti gražias rožes, genėjimas būtinas, nes dėl jo:

 • augalas atsikrato senų, ligotų, silpnų šakų;
 • gauna signalą, kad metas auginti naujas stiprias šakas;
 • pagražėja krūmo lapija, forma;
 • žiedai bus stambesni ir gausesni;
 • pailgėja rožės amžius, pagerėja sveikata.


Senovinė rožės bei erškėčiai paprastai genimi labai silpnai.
Senovinė rožės bei erškėčiai paprastai genimi labai silpnai.
Asmeninis archyvas


Ruošiamės genėti


Bene svarbiausias dalykas prieš genėjimą - apsirūpinkite tam skirtais specialiais įrankiais. Jie būtinai turi būti švarūs bei aštrūs. Labai svarbu, kad augalo šaka būtų kerpama, o ne traiškoma.


Plonoms rožių šakoms pakaks sekatoriaus, o storoms gali prireikti sodo žirklių ar net nedidelio pjūkliuko. Ir kiek tai įmanoma, netaupykite, ieškodami įsigyti tokio įrankio. Tai ilgalaikė investicija, kadangi tinkamai prižiūrimas toks įrankis tarnaus jums daugelį metų.


Kaip žinoti, kurias šakas kirpti?


Pradedame genėti tokia seka:

 • gerai apžiūrime rožės krūmą, įvertiname rožės būseną ir šakų amžių;
 • pašaliname visas negyvas ar ligotas šakas;
 • išgenime visas apšalusias šakeles iki sveiko žalio pumpuro;
 • pašaliname kai kurias šakas, augančias į krūmo vidų, kad cirkuliuotų oras ir šakos gautų daugiau šviesos.


Toliau imamės atnaujinančio krūmo genėjimo, iškerpame kai kurias senas šakas. Bet kaip žinoti, kurias ir kiek jų iškirpti?


Didžiajai daliai modernių rožių trejų - ketverių metų šaką jau galima laikyti sena. Dažnai daugelis gaili išgenėti žalias šakas, tačiau vėliau pastebi, kad žydėjimas darosi vis menkesnis.


Senos šakos daug storesnės, tamsesnės, ir kartais net nesivargina išleisti pavasarį naujų šakelių. Jos sunkiai maitina aukščiau esančias šakas, nepakankamai jas aprūpina vandeniu, maistinėmis medžiagomis. Išsirenkame tokias 2 ar 3 šakas ir iškerpame kuo arčiau žemės, taip rožę paskatindami auginti naujas šakas.


Dažnai rožės pavasarį nukenčia nuo degligės. Ant šakų atsiranda rudai raudonos dėmės, kurios didėja, taip apjuosdamos šaką. Tokias šakas būtina išgenėti iki sveikos vietos ir nupurkšti fungicidu.


Svarbiausias dalykas prieš genėjimą - apsirūpinkite tam skirtais kokybiškais įrankiais.
Svarbiausias dalykas prieš genėjimą - apsirūpinkite tam skirtais kokybiškais įrankiais.
Asmeninis archyvas


Kaip taisyklingai atlikti pjūvį?


Šaka kerpama nuožulniai, paliekant 0,5-1 cm virš akutės. Kirpdami arčiau, galite netyčia pažeisti akutę. Nukirpus šaką, turi matytis šviesi žalsva, gyvybinga mediena, be rudų dėmių.


Kaip genimos skirtingų grupių rožės?


Vertėtų atminti, kad :

 • arbatinės hibridinės rožės dažniausiai yra genimos stipriai, kad augintų kuo stambesnius žiedus;
 • floribundinės rožės paprastai genimos stipriai arba vidutiniškai, todėl jos pražysta greičiau ir žydi nepertraukiamai viso sezono bėgyje;
 • daugumai modernių krūminių rožių pakanka lengvo genėjimo, tačiau vertėtų kas kelis metus iškirpti kelias senas šakas, taip atnaujinat rožių krūmą.

Vieną kartą žydinčių rožių genėjimo ypatumai


Senovinių, vieną kartą žydinčių rožių bei erškėčių jokiu būdu nereikia genėti stipriai - jos žydi ant antramečių ir senesnių ūglių, o žiediniai pumpurai formuojasi viršuje ir vidurinėje šakų dalyse. O vegetatyviniai pumpurai, iš kurių išauga šakos, yra žemesnėje krūmo dalyje, arčiau žemės. Tad stipriai sutrumpinus šakas, keras augins šakas bei lapiją, o žiedų teks palaukti bent metus.


Šaka kerpama nuožulniai, paliekant 0,5-1 cm virš akutės.
Šaka kerpama nuožulniai, paliekant 0,5-1 cm virš akutės.
Asmeninis archyvas


Vijoklinių rožių genėjimas


Prieš imantis vijoklinių rožių genėjimo, svarbu žinoti, kuriai grupei šios priskiriamos – laipiojančių, vieną kartą žydinčių ar pakartotinai žydinčių vijoklinių. Nuo to priklauso, koks būtent genėjimo būdas reikalingas.


Laipiojančių, vieną kartą žydinčių rožių kelias senas šakas iškerpame prie pat pagrindo, taip atnaujindami kerą (jei nuo praėjusių metų yra likę daugiau nei 7 šakos). Tačiau jei po žiemos išliko mažai šakų, senų šakų nepatartina išgenėti, tokiu atveju tik patrumpiname dvimetes ar trimetes šakas per sprindį. Naujai užaugintų praėjusios vasaros šakų netrumpiname.


Pakartotinai žydinčios vijoklinės stambiažiedės rožės paprastai išaugina daug stambių šakų, iš kurių auga šonines žiedines šakeles. Jaunų šakų genėti nereikia, o šonines šakutes patrumpiname trečdaliu. Pačias seniausias šakas galime išgenėti, palikdami 3-5 sveikas šakas.


Po genėjimo vijoklines rožes parišam prie atramų, stengdamiesi lenkti šakas horizontaliai – tai skatina gausesnį žydėjimą.


Tolimesnė rožių priežiūra pavasarį


Po pirmo pavasarinio genėjimo:

 • rožes nupurškiame vario preparatais (bordo skiediniu, ‚Champion‘, ar pan.);
 • išgrėbstome nukritusius ir senus rožių lapus, išpurenamę žemę, išravime piktžoles;
 • rožes patręšiame kompleksinėmis trąšomis (30-40g/ m2), o esant galimybei - ir gerai perpuvusiu mėšlu.

Gegužės mėnesį dar kartą rožes purškiame profilaktiškai nuo grybinių ligų.


Praktika rodo, kad tik mūsų pačių padarytos genėjimo klaidos galiausiai mus išmoko, kas yra geriausia vienai ar kitai rožei. Tad stebėkite, kaip po genėjimo formuojasi krūmas, kaip jis žydi, ir sužinosite, kaip elgtis kitais metais.


Šaltinis: www.geltonaskarutis.lt

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis