Puikūnai – gėlės, kurios geriausiai auga po medžiais arba pusiau pavėsingame balkone

Lotyniškas puikūnų pavadinimas mimulus kilęs iš žodžių mime – artistas, pokštininkas, juokdarys, ir mimo – beždžionė. Puikūnų žiedo vainikėlio forma primena surauktą beždžionės snukutį, o žiedai ryškūs ir margi, lyg juokdario kaukė. Šeimoje yra apie 150 rūšių žolinių augalų arba puskrūmių. Daugiausiai tai daugiamečiai žoliniai augalai, Lietuvoje auginami kaip vienmečiai.

Darželiniams arba hibridiniams puikūnams (Mimulus x hybridus) priskiriama daugybė įvairių sodinių formų ir veislių, gautų sukryžminus M. luteus ir M.guttatus puikūnus. Štai Highland Hybrids pavadinimas slepia didelę šių gėlių grupę labai gražiais žiedais.

Tai daugiamečiai žoliniai, stipriai išsišakoję iki 25 cm aukščio augalai, pas mus auginami kaip vienmečiai. Lapai kiaušinio formos, žiedai margi (balti su rausvomis ir raudonomis arba raudoni su rudomis dėmėmis, rausvi su raudonais dryželiais ir dėmelėmis), ant ilgų žiedkočių, sutelkti žiedynuose ūglių viršūnėse arba lapų pažastyse. Žydi birželio-liepos mėn. Sėklos ovalios, rudos, labai smulkios, daigios apie 3 metai. `Queen`s Prize` ir `Royal velvet` puikūnų žiedai labai stambūs ir gražūs, o Pastel Magic Mixed grupės augalai labai anksti ir gausiai žydi.

Puikūnų daigais pradedama prekiauti balandžio-gegužės mėn. Dažniausiai jie sodinami į vazonus, kad atšalus būtų galima įnešti į vidų. Jaunus daigus reikia saugoti nuo tiesioginės saulės spindulių ir nuolat gausiai laistyti. Geriausiai jie jaučiasi vidiniame kiemelyje, po medžiais arba pusiau pavėsingame balkone. Darželiniai puikūnai žydi keletą savaičių, peržydėję trumpai nupjaunami ir patręšiami skystomis kompleksinėmis trąšomis. Greitai atauga nauji ūgliai, kurie pražysta dar kartą.

Darželinių puikūnų sėklos smulkios, bet užsiauginti daigų nesunku. Sėjama į dėžutes anksti pavasarį arba tiesiai į dirvą nuo balandžio mėn. Greičiausiai sudygsta 15 laipsnių šilumoje. Pasirodžius daigeliams temperatūra sumažinama iki 10 laipsnių. Į lysvę persodinami po visų šalnų.

Dauguma puikūnų mėgsta netiesioginę saulę, gerai auga pusiau pavėsyje. Jiems tinka derlinga, puri ir drėgna žemė. Vazonuose substratą galima praturtinti biohumusu. Dauginami sėklomis, kurios sėjamos kovo-balandžio mėn. į dėžutes. 15-18 laipsnių šilumoje sudygsta per 3 savaites.

Daigai persodinami į lysvę gegužės pabaigoje 20-30 cm atstumais. Daugiamečiai puikūnai taip pat dauginami kero dalimis anksti pavasarį ir auginiais vasarą. Vienmečiai puikūnai tinka gėlių lysvaitėse, apvaduose. Jie gerai auga balkonų loveliuose ir vazonuose.

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo „Mano Namai“ prenumeratą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis