Specialistų patarimai, kaip pasirinkti tinkamiausią hortenzijos rūšį savo sodui

Hortenzijos, nuo seno įprastos kaimo sodybose, šiandien sutinkamos ir išpuoselėtuose šiuolaikiniuose soduose. Modernių želdinimo kursų lektorės pasakoja, kodėl hortenzijos taip vertinamos ir kaip jas pasirinkti ir susodinti.

Komentuoja „Geltonas karutis“ lektorės Vaida Vaitkutė-Eidimtienė ir Elė Urbonienė


Puošnus nereiklus krūmas


Hortenzijos mėgstamos dėl savo nereiklumo, matyt, todėl jų šviečiančias galvas galime sutikti ir išlikusias apleistose sodybose, ir puošiančias romantiškas modernias terasas. O svarbiausia – šis krūmas žydi ne tik vėliau nei dauguma krūmų ir medžių, bet ir gerokai ilgiau. Populiariausia balta hortenzijų spalva yra neutrali, todėl lengvai pritaikoma įvairiuose želdynuose.


„Lietuvoje labiausiai paplitusios – šviesiosios, didžialapės ir šluotelinės. Rečiau sutinkamos ąžuolialapės ir šiurkščialapės“, – pasakoja E. Urbonienė.


Šviesiosios hortenzijos


Balta hortenzija
Balta hortenzija
Unsplash


Šviesiosios (Hydrangea arborescens) – įprastos mūsų akiai hortenzijos su baltais žiedų burbulais, žydinčiais nuo liepos mėnesio. Augalas nereiklus, atsparus, mėgsta lengvą pavėsį, priemolio, priesmėlio dirvą. Gali augti ir saulėje, jei užtenka drėgmės. Pasiekia 1,5 m aukštį.


Tinka laisvoms gyvatvorėms, akcentui, romantiškam stiliui. Yra keletas naujų veislių neįprastos formos (plokščiais) ar spalvos (rausvais) žiedais.


V. Vaitkutė-Eidimtienė teigia, kad Europos soduose ši hortenzija dažnai sutinkama deriniuose su pavėsiniais augalais: paprastaisiais buksmedžiais, įvairiais rododendrais. Šalia krūmų tinka sodinti melsves, paparčius, liguliarijas.


Šluotelinės hortenzijos


Šluotelinė hortenzija (Hydrangea paniculata) – viena puošniausių ir šiuo metu ypač madinga hortenzija, įspūdingai atrodo tiek pavienė, tiek grupėse.


E. Urbonienė pasakoja, kad šluotelinės skiriasi žiedų forma ir spalva. Aukščiau minėtos šviesiosios hortenzijos rudeniop įgauna žalsvą atspalvį, o šluotelinės – įvairių atspalvių rausvą, vėliau bordinį (pvz. 'Vanille- Fraise'), kai kurios – irgi žalsvą (pvz. 'Limelight'). Jų rūšies pavadinimas diktuoja žiedų formą – žydi šluotelėmis.


Sąlygos tinka tokios pat, kaip ir šviesiosioms. Selekcininkai dirba su šiuo augalu, todėl galima rasti įvairaus aukščio (nuo kompaktiškų 1,2 m iki 4 m aukščio), anksčiau ar vėliau pražystančių, įvairaus – net geltonai žydinčių, arba tiksliau, į geltoną spalvą besikeičiančių žiedų spalvų.


Shutterstock nuotr.


Didžialapės hortenzijos


Didžialapės hortenzijos (Hydrangea macrophylla) yra tikros lepūnėlės, teigia specialistė. Žiemą šį augalą reikia pridengti ar net uždengti, mulčiuoti, o vasarą nuolat tręšti. Šios hortenzijos žemesnės – daugiau nei 1 m neužauga. Gali augti ir pavėsyje, joms reikalinga rūgštoka dirva su daug geležies, kad galima būtų išlaikyti žiedų spalvas. Žiedai rausvi, alyviniai, didesni negu šviesiųjų hortenzijų. Būna krūmų, vienu metu žydinčių dviem arba keliais atspalviais.


Laipiojančioji hortenzija


Laipiojančioji hortenzija (Hydrangea anomala subsp.petiolaris arba H. petiolaris) – gana greitai auganti aukšta liana, prie atramų tvirtinasi orinėmis šaknimis, teigia V. Vaitkutė-Eidimtienė. Gali būti sodinama prie kolonų, treliažų, arkų, namų ar pavėsinių sienų, lengvai vejasi aplink medžius. Gerai auga ir pusiau pavėsyje.


Shutterstock


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis