Kardelių auginimas, iškasimas ir laikymas

Kardelinių (Iridaceae) šeimos gėlė, kilusi iš Pietų Afrikos. Stie­bai daugiažiedžiai. Lapai linijiški, 30-100 cm aukščio. Žiedai stambūs, įvairių spalvų, sutelkti į vienašalį arba dvišalį žiedyną — varpą. Žydi nuo liepos mėnesio iki vėlyvo rudens.

Kardelis skiriamas į 2 grupes: stambiažiedį (G. gandavensis hybridus hort.) — 20 cm skersmens žiedais — ir smulkiažiedj (G. primuilinus hort.) — 4-5 cm skersmens žiedais. Abiejose gru­pėse yra labai daug gražių veislių, kurios skiriasi ūgiu, žiedų stam­bumu, žiedų forma ir žiedų spalvomis.

Tinkamas klomboms, lysvėms apsodinti, grupėms gazonuose sudaryti ir ypač skynimui.

Mėgsta saulėtą, šiltą vietą ir trąšią, giliai perkastą dirvą. Kardelis veisiamas sėklomis ir gumbeliais (vaikučiais). Sėklo­mis veisiama tada, kai norima gauti naujų veislių. Sėklos sėjamos vasario-balandžio mėnesiais į smėlingą žemę dėžutėse. Sudygsta per 3 savaites, sėklos daigios esti 4 metus. Daigai su trimis lape­liais pikuojami 3-4 cm atstumu į dėžutes, kuriose jie laikomi iki rudens. Vasarą dėžutės laikomos lauke įkastos į lysvę. Rudenį sėjinukai jau turi nedidelius gumbelius, kurie iš dėžučių iškasami, apdžiovinami saulėje ir laikomi vėsioje patalpoje iki pavasario. Žydi 2-3, kartais net 4 metais.

Pasigrožėkite ką tik pražydusiais kardeliais

Suaugusių kardelių gumbai į nuolatinę vietą sodinami ba­landžio pabaigoje arba gegužės pradžioje 25 cm atstumu. So­dinimo gylis priklauso nuo dirvos sudėties. Sunkioje dir­voje gumbai sodinami 7 cm, vidutinio sunkumo —10 cm ir lengvoje —12 cm gyliu. Smulkiažiedžio kardelio gumbai sodina­mi sekliau.

Sausrų metu kardelius reikia gausiai laistyti. Labai naudinga augančių kardelių tarpuose mulčiuoti dirvą durpėmis. Kardeliai tręšiami, laistant praskiestomis srutomis ir mineralinių trąšų mišiniu.

Spalio pabaigoje kardeliai iškasami, sunešami į sausą, vėjo perpučiamą patalpą ir džiovinami 30-40 dienų. Po to atskiriami gumbeliai, pašalinamos sausos šaknys. Motininiai gumbai ir gumbeliai sudedami į dėžutes atskirai. Per žiemą gumbai laikomi 5-6 laipsnių temperatūros patalpoje. Balandžio-gegužės mėnesį gumbe­liai sodinami į šaltą inspektą arba daigyninę lysvę, o gumbai į nuo­latinę vietą.

Viskas apie kardelių paruošimą žiemojimui

Montbrecija (Montbretia crocomaeilom Voss.) Kardelinių (Iridaceae) šeimos, kilusi iš Pietų Afrikos, 50 cm aukščio gėlė. Labai panaši į kardelį (gladiolą). Lapai statūs, kar­diški. Žiedai geltoni, oranžiniai, raudoni, 3—4 cm skersmens, su­krauti dvišonėje varpoje. Žydi nuo rugpiūčio mėnesio iki vėlyvo rudens.

Gražesnės veislės: Lord Nelson — tamsiai raudonais, di­deliais žiedais; Prometheus — tamsiai oranžiniais žiedais; Vesuvius — ryškiai raudonais žiedais, vėlyva.

Naudojama didelėms grupėms sudaryti gazonuose, klomboms, lysvelėms apsodinti ir skynimui.

Mėgsta saulėtą vietą ir daug puvenų turinčią, pralaidžią dirvą. Priesmėlio dirvoje montbreciją galima žiemai palikti lauke, gerai pridengus eglių šakomis ir lapais. Šiaip šakniagumbiai žiemai iš­kasami ir laikomi smėlyje 3-5 laipsnių temperatūroje. Į dirvą montbre­cija sodinama balandžio-gegužės mėnesiais 10-15 cm gyliu ir 15 cm atstumu.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis