Viskas, ką reikia žinoti apie chrizantemas

Kai, pabūgę rudens vėsos ir šalto smulkučio lietaus, užsimerkia vasaros gėlės, žiedus ima skleisti chrizantemos. Panašios į ramunes, jos sugrąžina mus į vasarą. Didelės, purios ir baltos – primena debesis, o spygliškos, dažnai pačių netikėčiausių spalvų – egzotiškus Rytų kraštus ir savo tėvynę Kiniją, Japoniją. Jų balti, rožiniai, gelsvi, geltoni, kreminiai, alyviniai, bronziniai, raudoni žiedai spindi mūsų darželiuose, atgaivina balkonus bei pagyvina terasas, puošniai atrodo šalia spalvingu rudens rūbu pasidabinusių raugerškių, ožekšnių, klevų.

Seniau šias gėles mes buvome labiau įpratę matyti kaip gedulo ženklą, laidotuvių dieną arba kapinėse, tačiau laikui bėgant šis požiūris keičiasi. Chrizantemų didžiulės įvairovės dėka, žinoma pasaulyje 160 rūšių ir daugiau kaip 10 000 veislių, jos tapo populiarios įvairiomis progomis ir auginamos aplinkai papuošti lauke bei patalpų viduje interjerui pagyvinti.
Daugiametės chrizantemos: indinė (Ch. indicum L.), korėjinė (Ch. coreanum L.), arktinė (Ch. arcticum L.) savo žiedais mus džiugina gėlynuose rudenį kartu su tuo metu žydinčiomis bei dekoratyvinėmis lapinėmis daugiametėmis gėlėmis. Chrizantemos mėgsta saulėtą vietą ir derlingą, puveningą priemolio ar priesmėlio dirvą. Nepakenčia užmirkusių dirvų.

Indinės chrizantemos. Lauke ir šiltnamiuose dažniausiai auginamos indinės chrizantemos (Chryzanthemum indicum L.) – tai ne šilumamėgiai, trumpos dienos augalai. Todėl, kol dienos ilgumas viršija 14 valandų, šios gėlės augina lapus, o kai diena sutrumpėja iki 9-12 val., jos pražysta. Keras – krūmo formos, platus, šakotas, 30-100 cm aukščio. Lapai giliai karpyti, dulksvai arba pilkai žali, aitriai kvepiantys. Šaknys – stiprios, išsišakojusios. Jų liežuviški ir vamzdiški žiedai sukrauti žiedynuose (graižuose), kurie paprastai vadinami žiedais.

Praktiškais tikslais chrizantemos skirstomos į stambiažiedes ir smulkiažiedes. Stambiažiedės laikomos tos, kurių žiedynų skersmuo 10-25 cm. Smulkiažiedžių chrizantemų žiedai smulkesni kaip 10 cm skersmens, po 10-20 sukrauti šakučių viršūnėse. Žiedynai esti pilnaviduriai, pusiau pilnaviduriai arba paprasti, spygliškos, vamzdelinės, ramuninės ar kitų formų, įvairiausių spalvų. Chrizantemos pagal žydėjimo laiką yra ankstyvosios, vidutinio vėlyvumo ir vėlyvosios. Ankstyvosios pražysta rugpjūčio – rugsėjo mėn., praėjus 7-8 savaitėms nuo žiedpumpurių krovimo pradžios, kai diena 14-15 val. ilgio. Vidutinio vėlyvumo chrizantemos pradeda žydėti spalio pabaigoje – lapkričio pradžioje, po 9-10 savaičių nuo žiedpumpurių krovimo pradžios, kai dienos ilgis 13-14 val. Vėlyvosios chrizantemos žydi lapkričio pabaigoje – gruodžio mėn., po 11-12 savaičių nuo žiedpumpurių krovimo pradžios. Pastarosios džiugina savo grožiu oranžėjose ar šiltnamiuose, nes lauke – joms jau per šalta.
Geriausiai aplinkai puošti tinka žemaūgės chrizantemos, o aukštesnius kerus, kad vėjas neišlaužytų, tenka pririšti prie atramos. Beje, aukštaūgės – tinka skinti puokštėms.
Atsparesnės šalčiui indinių chrizantemų veislės žiemoja lauke, o jautresnes reikia per žiemą laikyti vėsioje patalpoje.

Korėjinės chrizantemos. Korėjinės chrizantemos yra panašios į indines. Jų stiebai labiau šakoti, tvirti, keras platus, lapai truputį smulkesni už indijinių. Žydi rugsėjo – spalio mėnesiais auksiniais, bronziniais, rusvai rudais, rožiniais žiedais. Kvepia medumi, ypač geltonžiedės. Žiedynai pilnaviduriai ar pusiau pilnaviduriai švyti rudenį gėlynuose, taip pat, jos tinka pagyvinti balkonų lovelius, sodinti į pastatomus vazonus ar konteinerius, kurie papuoš namo terasą, laiptus ar uždarą kiemelį. Korėjinės chrizantemos mūsų sąlygomis žiemoja nepridengtos, nors jautresnes veisles reikia pridengti: lapais ar pamulčiuoti durpėmis, uždengti eglišakėmis.

Arktinės chrizantemos. Arktinė chrizantema – Lietuvoje vadinama arktine skaistažiede, Zavadskio chrizantema, nes ji viešnia iš Šiaurės. Stiebas 20-40 cm aukščio, stačias, lapuotas. Lapai tamsiai žali, sudaro gražų kilimą. Žiedynas – graižas, sudarytas iš 2 rūšių žiedų: geltonspalvių vamzdelinių ir baltų arba rauvų bei gelsvų liežuviškų. Pas mus labiau paplitusios baltais žiedlapiais šios mielos gėlės, panašios į lauko ramunes, tik žymiai žemesniais kerais. Pražysta vėlai rudenį, spalio mėn. ir žydi iki didesnių šalčių lapkričio mėn., dovanodamos mums savo žiedų grožį ir spindesį, kada kitos gėlės jau būna nušaldytos šalnų. Yra sukurta puikių veislių su rausvais liežuviškais žiedais -‘Rosea‘, su gelsvais ‘Scwefelglanz‘. Tinka auginti alpinariumuose, bordiūrams ir grupėms gazone sudaryti. Alpinariumuose jos dera su kiliminiais augalais bei dekoratyvinėmis lapinėmis ir žydinčiomis gėlėmis. Vėlyvą rudenį malonu pasigrožėti žemomis žydinčiomis gyvatvorėlėmis bei jomis apsodintais bordiūrais. Arktinės chrizantemos skinamos ir puokštelėms. Pamerkti žiedai vandenyje laikosi apie savaitę. Tai nelepūs augalai, lengvai peržiemojantys mūsų krašte.

Pritaikymas

Dabar gėlininkai ir grožio mielai perka vazonėliuose išaugintas chrizantemas, vis dažniau pagalvoja, kad vasaros pabaigoje ar net vėlų rudenį šiais gražiais, ryškiaspalviais augalais galima papuošti balkoną, terasą, laiptelius prie namo.

Vasaros antroje pusėje, kai nuo vasaros kaitros būna nugeltusios svyrančios ar krūminės žydinčios gėlės loveliuose, kabančiuose krepšiuose ar pastatomuose vazonuose, jų vietoje galima pasodinti su tuščiaviduriais, pusiau pilnaviduriais ar pilnaviduriais, įvairiausių žiedo ir kero formų chrizantemas. Kompozcijose augę dekoratyviniai lapiniai augalai: šlamučiai, tramažolės, cimbžiedos, suteros, sukučiai, chlorofitai, gebenės ir t.t. išsilaiko puošnūs ilgą laiką, todėl gražiau tai tinkamas fonas ir naujai pasodintoms chrizantemoms. Jei jie nėra pakankamai dekoratyvūs, geriau pasodinti naujus, tam tikslui taip pat tinka daugiametės žiemės, melsvės, rudgrūdėlės, čiobrelis, vaisgina ir t.t.

O kad rudenį sodas neatrodytų liūdnas, prie tako ar poilsio kampelio galima pastatyti vieną kitą žydintį chrizantemų vazonėlį, jų pasirinkimas yra didžiulis. Rudenėjant, rugpjūčio – spalio mėnesį, kada gėlynuose „išblunka“ daugiamečių ir vienmečių žydinčių gėlių kilimai, kupsteliai ar atskiri augalai, žydinčios chrizantemos atgaivina ir atnaujina juos. Šias gėles tinka sodinti daugiamečių gėlių grupėse šalia baltai, melsvai, alyviniai, violetiniai, rausvai ar purpuriniai žydinčių krūminių, šiurkščialapių, virgininių astrų. Greta aukštesnių ar žemesnių, linksmų geltonų rykštenių kupstelių dera tokio paties ar skirtingo aukščio, įvairių žiedo formų, kontrastingomis spalvomis: alyviniai, violetiniai, purpuriniai, plytų spalvos, o taip pat ir geltonai žydinčios chrizantemos.

Prie geltonžiedžių švelniųjų ir šiurkščiųjų saulakių geriau tiks aukštesni chrizantemų kereliai, prie geltonai, rudai ar dvispalviai žydinčių rudeninių saulainių, kiek žemesni, o žiedų spalvas derinate pagal skonį ir turimus augalus.

Skaisčiai raudonai tviskančios japoniškųjų dumplūnių ugnelės sužavi dar labiau, kai šalia saulės spalvomis sužvilga chrizantemų žiedynai tarsi mažos saulelės. Toks ryškus ir šiltas derinys priverčia atsisukti į tą pusę kiekvieną ateinantį ir išeinantį pro vartelius ar praeinantį pro šalį, atrodo šis švytėjimas užburia, sušildo širdį, pripildo begalinio džiugesio, gali net šuktelti: kokios mielos chrizantemos rudenį!

Mėlynų ir violetinių vėlyvių taurelės dera su skaisčiai geltonai, oranžiniai, baltai žydinčiomis smulkiažiedėmis chrizantemomis.

Oranžiniai žydinčios montbretės šalia savęs traukia alyvinio atspalvio chrizantemas, o kur greta įvairiausiomis rudeninėmis spalvomis pasidabinę dekoratyviniai krūmai ir medžiai.

Chrizantemų paruošimas žiemai

Chrizantemos – proginiai augalai. Vazonėliuose jos gražiai žydi apie mėnesį (kai kurios – net iki 8 savaičių), o vėliau peržydėjusias tenka išmesti. Bet mes mėgstame pirkti augalus ilgam, vos ne visam gyvenimui.
Atsparias veisles šalčiui, kurios žiemoja lauke, patrumpinus stiebus ir pašalinus senus lapus, galite palikti gėlyne ar pasodinkite su vazonu į žemę, apkaupkite dar žemėmis. Pašalus mulčiuokite durpėmis arba pjuvenomis, apdenkite eglišakėmis. Žiemą, užėjus dideliems šalčiams, papildomai galite ant viršaus uždengti medine dėže.
Jautresnes veisles šalčiui, nupjovus stiebus (paliekant 5-6 cm ilgo virš šaknies kaklelio),
suneškite su vazonais į vėsų rūsį ar kitą patalpą, kur temperatūra +1-4 oC. Pastoviai tikrinkite kaip laikosi, retkarčiais palaistykite.
Išlaikius per žiemą chrizantemas: indines ir sėkmingai peržiemojus korėjinėms, galėsite jų pasidauginti pavasarį. Su džiaugsmu jomis papuoškite savo kiemą bei padovanovanokite draugui, kaimynui.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis