Kaip genėti medžius ir krūmus rudenį

Atėjus rudeniui ir pradėjus gelsti lapams dažnai susimąstome, ar galime dabar genėti sumedėjusius augalus. O kodėl gi ne? Ankstyvą pavasarį dažnai pražiopsome tą laiką, kai galima saugiai genėti, nes pradėjus tekėti sulai, to nereikėtų daryti. Taip pat pavasarį, kol dar neišsiskleidę lapai, nebūna aišku, ar šaka nudžiūvusi ar ne, ir ar ją reikia pjauti. Be to, būna pakankamai ir kitokių įvairių darbų: augalų sodinimas ir persodinimas, vejos atnaujinimas, tvarkymasis, sėja. Po to augalai žydi, tad gaila juos genėti.

O vasarą reikia nuolat pjauti veją, ravėti gėlynus, be to, kažkaip nesinori pjauti žaliuojančių šakų. Tad rudenį, kai pabaigiame esminius sodo darbus, kai atvėsta orai ir nebereikia rūpintis veja, kai piktžolės beveik neauga ir, kai nuskiname paskutinį sodo derlių, tuomet ir atsiranda daugiau laisvo laiko, tad galime skirti dėmesio ir genėjimui. Be to, rudenį pradeda kristi lapai ir gerai matosi augalo šakų struktūra.

Ruduo – ypač tinkamas metas genėti vynuoges bei kitus vijoklinius augalus.
Ruduo – ypač tinkamas metas genėti vynuoges bei kitus vijoklinius augalus.
Asmeninio archyvo nuotr.

Svarbiausia rudens genėjimo sąlyga – oras turi būti sausas. Neturi būti rūko, dulksnos bei lietaus. Sumedėję augalai pasižymi viena puikia savybe: nupjautos šakos žaizda jau po kelių minučių aptraukiama plona ir nematoma plėvele, kuri saugo nuo daugybės įvairių ligų sukėlėjų, sklandančių ore. Tad lietus ir drėgnas oras trukdo augalui save apginti, nuplaudamas tą naudingąjį sluoksnį. Geriausias genėjimui metas – tai sausa, saulėta ir gan vėjuota diena.

Sumedėję augalai patys pamažu apaugina žieve nupjautas ar nulūžusias vietas. Nuotraukoje: paprastasis skroblas.
Sumedėję augalai patys pamažu apaugina žieve nupjautas ar nulūžusias vietas. Nuotraukoje: paprastasis skroblas.
Asmeninio archyvo nuotr.

Antras svarbus dalykas genint – aštrūs ir švarūs įrankiai. Nupjauta žaizda turi būti lygi, o ne „iškramtyta“. Geriausia, kai nupjovimo vieta yra ne horizontali, o su nuolydžiu. Jei ji plokščia kaip stalas, tuomet ant jos labiau kaupsis drėgmė ir įvairios nuokritos, sudarydamos sąlygas įsimesti puviniui.

Tai geras pavyzdys, kaip nereikėtų genėti: nupjautos šakos galas neturi būti „apkramtytas“. Be to, šis pušies strampas yra per ilgas ir vis tiek visas nudžius.
Tai geras pavyzdys, kaip nereikėtų genėti: nupjautos šakos galas neturi būti „apkramtytas“. Be to, šis pušies strampas yra per ilgas ir vis tiek visas nudžius.
Asmeninio archyvo nuotr.

Trečia – nupjaudami šaką, nepalikite ilgo kelmelio. Turbūt, esate pastebėję, kad medžiai po kurio laiko savo žieve aptraukia buvusią žaizdą ? Tai dar viena medžių puiki savybė. Tad jei paliksite per ilgą stuobrį – medis nesugebės jo apauginti.

Rudenį galima genėti daugelį krūmų, numetančių lapus, norint jiems suteikti kompaktišką ir tvarkingą formą. Nuotraukoje:  jazminas.
Rudenį galima genėti daugelį krūmų, numetančių lapus, norint jiems suteikti kompaktišką ir tvarkingą formą. Nuotraukoje: jazminas.
Asmeninio archyvo nuotr.

Ketvirtas svarbus dalykas genėjime – netepkite nupjautų vietų jokiais sodo tepalais, dažais ir antiseptikais. Daugelį metų buvo kalama geležinė taisyklė, kad nupjautas medžio vietas būtina užtepti, norint jas apsaugoti. Ne taip jau seniai buvo įrodyta, kad medžiai turi ne vieną apsaugos mechanizmą: jau minėtą apsauginę plėvelę, taip pat jie išskiria specifines medžiagas, atbaidančias kenkėjus ir saugančias nuo ligų, gamina fitohormonus ir pan. Tad netrukdykime medžiams patiems gydytis, o geriau tik tinkamu laiku juos genėkime. Taip pat nepatariama medžiuose esančias ertmes užbetonuoti ar apkalti skarda – tai dar vienas senas ir populiarus medžių „gydymo“ būdas. Tiesiog išvalykime nuo susikaupusių nuokritų ir palikime natūraliai ventiliacijai.

Ruduo yra labai tinkamas laikas vijoklinių augalų genėjimui. Vasarą genint vijoklius jie labai stipriai „kraujuoja“ – t.y. iš nupjautų vietų smarkiai teka sula, augalai nusilpsta. Rudenį vijokliai nustoja augti, pradeda medėti jų ūgliai ir jį nupjovus nebeteka sula. Be to, nukritus lapams labai gerai pasimato, kur per daug susivijusios ir sutankėjusios šakos, ir kur geriausiai jas reikėtų genėti.
Rudenį geriau nepjauti labai stambių medžių šakų, jeigu tik įmanoma. Ypač jei jau prasidėjo vėlyvas ruduo ir naktimis būna šalnos. Geriau tai atlikti žiemos pabaigoje arba ankstyvą pavasarį.
Genint gyvatvores, taip pat geriau per daug neįsismarkauti. Galima palyginti per vasarą išlindusias iš bendros tvarkos šakeles, nukirpti nudžiūvusias.

Rudenį taip pat galima formuoti ir gyvatvores. Nuotraukoje: japoninės lanksvos ‘Golden Princess‘ gyvatvorė.
Rudenį taip pat galima formuoti ir gyvatvores. Nuotraukoje: japoninės lanksvos ‘Golden Princess‘ gyvatvorė.
Asmeninio archyvo nuotr.

Rudenį nepatariama genėti kaulavaisių: vyšnių, trešnių, slyvų, abrikosų, persikų bei dekoratyvinių augalų, priklausančių tai pačiai genčiai: ievų, sakurų, migdolų, lauravyšnių bei kt. Kaulavaisiai jautresni žiemai nei obelys ar kriaušės, dažniau apšąla.

Nors sakoma, kad spygliuočių geriausias genėjimo metas yra vasara, bet galima juos genėti ir rudenį. Tik daryti tai bet kokiu atveju nereikėtų drėgnu oru ir nereikėtų pjauti labai stambių šakų. Spygliuočiai savo žaizdas apsaugo išskiriamais sakais, kurie geriau stingsta šiltesniu oru.

Genėjimas bet kokiu atveju yra stresas augalui, tad jeigu mylite savo augaliuką (o juk taip ir yra), tad stenkitės nesukelti jam per daug streso, t.y. vienu kartu smarkiai nenugenėti, daryti tai atsargiai ir rūpestingai bei įsižiūrėti į augalo mums rodomus ženklus. Tuomet galėsite ne tik gėrėtis gražiais ir sveikais medžiais bei krūmais, bet ir džiaugsitės skleidžiama teigiama jų energija.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Dėmesio!
Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir spalio mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo „Mano Namaiprenumeratą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis