Pipirnių auginimas, dauginimas ir panaudojimas

Auginimas ir dauginimas

Sėjamoji pipirnė visiškai nereikli dirvai. Tiksliau tokia nereikli, kad gali augti net ir be žemės, ant drėgnos popierinės servetėlės ar vatos. Auga dalinai užpavėsintoje vietoje, o jeigu turi pakankamai šilumos tai ir visiškame pavėsyje. Šį augalą galima auginti ant palangės arba šiltnamyje ištisus metus. Lauke sėjama kovo viduryje.

Sėklos sėjamos tankiai, suberiamos ant žemės ir lengvai prispaudžiamos, bet užberti žemėmis nereikia. Pasodintos, dažniausiai, sudygsta jau po dviejų dienų ir greitai stiebiasi į viršų. Augalas reguliariai laistomas visą auginimo laikotarpį. Nenupjaunama, gali išaugti iki 30-50 cm aukščio. Kas 7-14 dienų vis atsėjant galima ištisus metus turėtų šviežių pipirnių. Jeigu sodinamos lauke ir nenupjaunamos iki žydėjimo, pražydėjusios išbarsto sėklas ir pasisėja pačios.

Shutterstock nuotr.

Augalo priežiūra

Tai, tikriausiai, lengviausiai auginamas augalas iš visų, nes pagrindinis reikalavimas norint auginti pipirnes – tai nuolat drėkinti žemę, todėl, kad auginamos tiesioginiuose saulės spinduliuose greitai vysta, nes išgaruoja drėgmė, ypač vasarą, todėl dirva turi būti nuolat drėgna.

Panaudojimas

Augalus geriausia naudoti, kol jie dar jauni, 7-10 cm aukščio. Tokį aukštį pasiekia praėjus vos 9-10 dienoms po pasodinimo. Kai augalas pradeda žydėti, lapai tampa nebetinkami valgymui. Naudoti galima ir augalo sėklas, kurias galima surinkti po žydėjimo, jos vartojamos kaip prieskonis arba valgių papuošimui.

Shutterstock nuotr.

Pipirnė valgoma šviežia. Ji stipraus kvapo ir kartoko skonio. Puikiai tinka salotoms, šviežių daržovių mišrainėms ir varškei paskaninti. Tinka prie šaltos mėsos ir sūrio. Galima valgyti tiesiog su duona. Joje daugiau kalcio ir geležies negu kitose daržovėse, taip pat turi ir daug vitaminų. Pipirnė ištisus metus gali aprūpinti vitaminu C.

Ji valo kraują nuo kenksmingų medžiagų, skatina ir gerina virškinimą ir varo šlapimą. Ypač tinka naudoti pavasarį, kada po žiemos organizmui reikia daugiausia vitaminų. Sudžiovinta, virta ar kepta, praranda kvapą bei skonį,o kartu ir visas kitas gerąsias savybes. Ši žolė taip pat naudojama žaliųjų kokteilių gamyboje.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis